UDOSTĘPNIJ
REKLAMA

⇑ REKLAMA PŁATNEJ USŁUGI⇑Czwarta już część cyklu Inny Świat autorstwa Maxime Chattama. Jak wspomniałem przy zbiorczej recenzji pierwszych trzech książek seria zaczyna się bardzo spokojnie, wręcz niemrawo. Drugi i trzeci tom to już wspaniała, wielowątkowa fantastyka. Entropia wpadła w moje ręce już jakiś czas temu, ale ze względu na inne zajęcia recenzja dopiero teraz. Zapraszam.

UWAGA. Recenzja jest dla osób znających poprzednie trzy książki!

Od wielkiej bitwy minęło kilka miesięcy. Dzieci zwane Piotrusiami oraz dorośli nazywani Dojrzałymi (nazwa uległa zmianie po wojnie; wcześniej nazywano ich Cynikami) próbują żyć w zgodzie i harmonii. Dalej istnieją osady, gdzie nie mieszka nikt z drugiej, nazwijmy to frakcji, ale najważniejsze, że nikt nie skacze sobie do gardeł. Dojrzali okrzyknęli królem pokojowo nastawionego do dzieci Balthazara, a miasto dzieci – Eden do rządzącej rady zaprosili Matta, Tobiasa i Amber. Obie strony starają się ze sobą współpracować, handlować i powoli wymieniać mieszkańców.
Sielanka nie trwa długo, bo pojawia się zagrożenie. W Edenie pojawiają się tajemniczy wędrowcy bez twarzy. Przypominają Rauperodena, który prześladował Matta od samego początku przygody. Wędrowcy nazwani Dręczycielami bez żadnych skrupułów zabijali każdego kto pojawił się na ich drodze. Okazuje się, że poszukują Amber, która wchłonęła Jądro Ziemi. Ich pan o imieniu Ggl pożąda tej niesamowitej energii i nie cofnie się przed zniszczeniem każdego skrawka ziemi, ani przed zabiciem każdego kto będzie chciał mu przeszkodzić. Przymierze Trojga wyrusza tym razem na północ, aby poznać i ewentualnie pozbyć się nowego zagrożenia.
Czy jest lepiej? Chyba równie dobrze. Jest to niby początek nowej trylogii, ale wewnątrz serii. Nie musimy zapoznawać się z bohaterami, nie musimy zapoznawać się z prawami rządzącymi nowym światem. Po prostu wpadamy w wir przygody.
Nowi wrogowie dają radę. Mamy zombie ptaki, zombie dzieci, tajemniczą burzę i bezlitosnych Dręczycieli. A do tego tajemnica Ggl, która moim zdaniem jest rewelacyjnym pomysłem Chattama.
Powraca wątek Spijacza Niewinności, który knuje własne plany wobec dzieci. W zamku przy Wielkim Lesie zamieszkują delegaci zarówno dorosłych jak i dzieci. Tutaj rozgrywa się poboczny wątek knowań, podejrzeń i ukrytych motywów. Wątek co prawda jest zdecydowanie na drugim planie, ale mocno wpływa na przyszłe wydarzenia w kolejnej książce.
Inny Świat 4. Entropia się chłonie. Wykreowany w głowie autora świat został powiększony o północną część Ameryki, dzięki czemu mamy co raz to lepsze wyobrażenie jakie zmiany miała gigantyczna burza z początku cyklu. Warto sięgnąć po tę pozycję, nie będziecie żałować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here