Strona główna KSIĄŻKI ANATOMIA KŁAMSTWA – Recenzja książki

ANATOMIA KŁAMSTWA – Recenzja książki

 Z kłamstwem spotykamy się na co dzień. Wszyscy bez wyjątku. Czy jesteśmy w pracy, czy w szkole, czy oglądamy wypociny polityków. Dosłownie wszędzie. Trójka byłych agentów CIA opracowała model działania pomagający w wykryciu wielu kłamstw. Model okazał się sukcesem, więc nadeszła pora podzielić się techniką z resztą świata. Sam pomysł na książkę Anatomia Kłamstwa bardzo mnie zaintrygował i z wielką ochotą zabrałem się za lekturę. W rozwinięciu czeka na was recenzja. Zapraszam.

Jak wygląda kłamstwo? Chyba każdy potrafi z głowy podać parę przykładów jak zachowuje się osoba nie mówiąca prawdy. Rozbiegany wzrok, kręcenie się na fotelu, długie pauzy w odpowiedziach na pytania, odwracanie uwagi nieistotnymi faktami, i tak dalej i tak dalej. Nawet jeśli ewidentnie wiemy, że ktoś kłamie to wcale nie oznacza, że po wytknięciu nieścisłości opowie nam wszystko zgodnie z prawdą.

Autorzy za sprawą opracowanego przez nich modelu chcą pokazać nam jak poprowadzić rozmowę, aby wydobyć interesujące nas informacje. I nie, nie musimy pracować w policji, ABW, CBA, FBI, NSA… Wystarczy, że nasze dziecko będzie ukrywało jakieś fakty co do szkoły lub ostatnich wybryków. Model jest tak przemyślany, aby pasował niezależnie od wagi kłamstwa.
Mam pewien problem z Anatomią Kłamstwa. Część materiału jaki przedstawiają autorzy jest dobrze znana osobom, które liznęły trochę psychologii na studiach. Tak jest w moim przypadku. Postawy, zachowania, a nawet podobne przykłady przewinęły się na zajęciach. Nie mogę krytykować za to, że niektóre stwierdzenia i taktyki znałem wcześniej, ale muszę o tym wspomnieć, bo ewidentnie wpływa to na odbiór całości.
Czy wykładowcy znali ten model? Nie wiem. Czy materiały na zajęcia pochodziły z prac któregoś z autorów? Nie mam pojęcia. Wiecie, studia. Studentom nie zawsze chodzi i chłonięcie wiedzy 😉

Mnóstwo czytelników, dla których będzie to pierwsze spotkanie z analizą kłamliwych zachowań otworzy szeroko oczy już po pierwszych rozdziałach. Czytając szczegóły w podanych przykładach zaczynamy przypominać sobie wiele wydarzeń z życia. Analiza takich właśnie wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości uświadomi nam, że wiele konfrontacji można było rozegrać inaczej, dużo bardziej efektywnie, a przy tym dużo mniej nerwowo czy agresywnie. Pracując w wielkiej firmie co dzień spotykam się z sytuacjami, gdzie dwie „sprzeczne prawdy” muszą być rozstrzygnięte na korzyść jednej lub drugiej strony. Nauka odpowiedniego formułowania pytań może zdecydowanie poprawić rezultat takich zdarzeń, a w dalszej perspektywie pozytywnie wpłynąć na pewność siebie i asertywność.
Najbardziej jednak urzekły mnie przykłady kłamstw, o których głośno było w mediach. Jest O.J. Simpson i jego pokręcona historia. Autorzy skupiali się tutaj na analizie przesłuchania aresztowanego Simpsona. Świetny rozdział ze świetną analizą.
Prawdziwa perełka fragment przygody Anthony’ego Weinera – amerykańskiego Kongresmena, który całkiem niedawno był bohaterem skandalu z tak zwanym sextingiem w roli głównej (wysyłał erotyczne zdjęcia młodym dziewczynom na twitterze). Jak możecie zobaczyć niżej Weiner kompletnie popłynął starając się udzielać odpowiedzi  dociekliwym dziennikarzom. Autorzy analizują cały wywiad z dokładnym wypunktowaniem wszystkich kłamliwych zachować bohatera skandalu. Jest to aż zbyt idealny przykład zakłamania polityków. Mało kto potrafi przyjąć tak zdecydowaną postawę podczas wygłaszania całego morza głupot.

Anatomia Kłamstwa spełnia założone przez autorów zadanie. Lektura naprawdę pomaga wytropić szeroko pojęte kłamstwo. Może nikt od razu nie stanie się detektywem, ale nie taki jest cel. Książka napakowana jest wieloma różnorodnymi przykładami, co pokazuje, że opracowany przez autorów model sprawdza się przy każdym rodzaju kłamstwa. Brakuje troszkę szczegółów z pracy w CIA lecz z uwagi na to, że byli agenci posługują się prawdziwymi nazwiskami obowiązuje ich tajemnica. A nikt nie chciałby być w położeniu Snowdena. Warto? Warto! Tym bardziej, że na końcu mamy dość ciekawy poradnik pomagający radzić sobie między innymi kombinującymi coś dziećmi, a także niewiernymi partnerami.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło wydawnictwo SQN