Trochę zaniedbałem Netflix. Dopiero zabieram się za trzeci sezon House of Cards, ale za to zaliczyłem już pierwszą serię Daredevila. Jako fan Marvel Cinematic Universe mocno na niego czekałem. W poniższym tekście postaram się odpowiedzieć na pytanie czy było jarać się zapowiedziami.

SERIALE MARVELA NA NETFLIXIE:

DAREDEVIL SEZON 1
JESSICA JONES
DAREDEVIL SEZON 2
LUKE CAGE
IRON FIST
THE DEFENDERS
PUNISHER SEZON 1
JESSICA JONES SEZON 2
LUKE CAGE SEZON 2
DAREDEVIL SEZON 3

Akcja serialu ma miejsce po wydarzeniach z Avengers w Nowym Jorku w niesławnej dzielnicy Hell’s Kitchen. Matt Murdock wraz z kumplem Foggy’m Nelsonem otwierają bardzo małą kancelarię prawniczą. Po epizodzie z wielkiej korporacji postanowili zająć się obroną osób, które naprawdę są niewinne. Dla Matta jest to oczywiście zadanie poboczne, ponieważ w nocy zakłada maskę i na własną rękę zwalcza przestępczość w mieście.

Dla niewtajemniczonych trzeba przybliżyć postać Matta Murdocka, którego zagrał świetny w tej roli Charlie Cox. W wieku 9 lat Matthew uratował staruszka przed uderzeniem samochodu, ale sam został na miejscu wypadku. Odpady chemiczne wypadające z przewożącej je ciężarówki go oślepiły, ale dziwnym trafem wyostrzeniu uległy wszystkie inne zmysły. Matt potrafi wiele rzeczy przeczuwać, a także wizualizować sobie otoczenie co niekiedy jest bardziej przydatne niż sam wzrok.

Brzmi to bardzo batmanowato czy spidermenowato, ale niech nie zmylą was pozory. Daredevil to kryminał z krwi i kości. Cały pierwszy, liczący 13 odcinków sezon to jedno wielkie śledztwo z masą zwrotów akcji. Oprócz niezwykłych zdolności Matta nie ma tutaj praktycznie elementów kina superbohaterskiego. Są zwykli ludzie i ich zwykłe problemy. Pojawiają się mrugnięcia do komiksiarzy i lekkie sugestie elementów nadprzyrodzonych ale nic więcej. Jeśli ma się wydarzyć coś nadnaturalnego to nie w tej serii.

Jak wspomniałem Daredevil to kryminał. Rewelacyjnie napisany kryminał. Hell’s Kitchen pokazane jest jako najgorsze miejsce na Manhattanie, pełne ćpunów, mafii i zwykłych ulicznych oprychów. Nie wiem jak jest w rzeczywistości, bo nigdy tam nie byłem, ale po filmach i grach mam w głowie obraz bardzo zbliżony do tego z serialu Netflixa. Morderstwa, gwałty, porwania, wyłudzenia, szantaże, korupcja to tutaj szara codzienność codzienność. Matt ma co robić zarówno jako prawnik oraz jako zamaskowany mściciel.

Sama postać Murdocka to strzał w dziesiątkę. Charlie Cox sprawdził się wzorowo i nie wyobrażam sobie kogoś innego w tej postaci. Co ciekawe przywdziewając strój Matt często dostaje poważne lanie. Zna starożytne sztuki walki, a i tak często kończy z wieloma ranami na ciele. Jest tylko człowiekiem, więc krwawi obficie i ciągle potrzebuje opieki lekarskiej, aby przeżyć. Jest to swego rodzaju nowość w filmowo serialowym Uniwersum Marvela.

Swoją cegiełkę dokłada do tego kategoria wiekowa 18+. Daredevil jest bardzo brutalny, ale poza może jedną sceną nie jest to gore. Brutalność w granicach rozsądku można by rzec. Twórcy nie szczędzą widoku krwi, ran kłutych, ciętych i postrzałowych. Taka mała zmiana, a serial staje się od razu mroczniejszy. W zrealizowanych po mistrzowsku scenach walki tryskająca krew sprawia, że zaczynamy czuć zadawane ciosy. Gdy ktoś walnie kogoś w twarz to aż przechodzą ciarki. Z tym właśnie mam problem w przypadku innych pozycji Marvela. Filmy kinowe załatwiają problem niskiej kategorii wiekowej za pomocą widowiskowości, a w przypadku takich Agentów T.A.R.C.Z.Y. przez brak kapki krwi cierpi cała dramaturgia walk.

Osobny akapit należy się panu z powyższego zdjęcia. Jest to Wilson Fisk znany nam jako Kingpin chociaż przez wszystkie 13 odcinków ani razu nie pada ta ksywka. Gość trzęsie całym Hell’s Kitchen i to zarówno w sferze biznesowej jak i gangsterskiej. Opłaca prawników, ma do dyspozycji Triadę, Yakuzę, Rosjan i pół miejscowego posterunku policji. I to on jest głównym przeciwnikiem w tej serii. Dzięki serialowej formule możemy lepiej poznać tę postać i bardziej zrozumieć jego motywacje. On nie czarnym charakterem, bo tak. Ma cele, które według niego wymagają poświęcenia wielu żyć i są ludzie, którzy podzielają jego poglądy. Jest to zdecydowanie najlepszy przeciwnik w całym dotychczasowym MCU. Do tej pory był to Loki i właśnie spadł na drugie miejsce. Nie wiem jeszcze jak sprawdzi się Ultron, bo film zobaczę za tydzień, ale nie zakładam, że będzie mocno rozbudowany.
Netflix wskoczył do Uniwersum Marvela z wielką klasą. Daredevil to mistrzowsko zrealizowany serial, idealny dla fanów i nie-fanów komiksowych postaci. Cały pierwszy sezon to genialny fabularnie kryminał, gdzie 13 odcinków można uznać za jeden, bardzo długi film. Jestem zachwycony i polecam każdemu!!!