Lata temu, na poczciwym Nintendo DS zagrałem w Hotel Dusk: Room 215, szalenie oryginalną i pomysłową przygodówkę spod ręki Kaisuke Tanasaki. Twórca powrócił pod szyldem Arc System Works z nową grą na Nintendo 3DS pt. Chase: Cold Case Investigations – Distant Memories. Czy gra oferuje coś więcej niż długaśny tytuł? Sprawdźmy

W odróżnieniu od genialnej poprzedniej gry autora, mamy tutaj do czynienia z visual novel z krwi i kości. Bohaterami opowiadanej historii są detektywi oddziału Cold Case, zajmującego się sprawami, które zostały zamknięte bądź nierozwiązane z powodu niewystarczających dowodów. Shounosuke Nanase to zblazowany i znudzony detektyw, który zbytnio nie garnie się do roboty, a brak zleceń jest mu ewidentnie na rękę. Jego asystentka Koto Amekura to z kolei ambitna dziewczyna, która traktuje poważnie każdy ewentualny trop.

wvw69jxg80kcf1ge7a

Bohaterów poznajemy w momencie, gdy dostają tajemniczy telefon. Rozmówca rzuca krótko: wybuch w szpitalu sprzed pięciu lat nie był wypadkiem, to zaplanowane morderstwo. I tyle. Nanase oczywiście lekceważy telefon, ponieważ nie chce podważać ekspertyz wykonanych przez śledczych zaraz po wybuchu. Co innego Amekura uważająca, że to nie mógł być przypadkowy żart i wymaga na Nanase ponowne otworzenie sprawy.

wvw69jxg878fvbvxzw

Tak zaczyna się ta opowieść. Jest to zaledwie dwugodzinne doświadczenie, w którym nasza interakcja ograniczona jest do minimum. To w zasadzie, krótka detektywistyczna nowelka, gdzie kluczowe informacje poznajemy podczas przesłuchań świadków. Przez pokój przesłuchań przewijają się cztery osoby będące na miejscu zdarzenia podczas wybuchu i znające ofiarę. Kolejne informacje powoli tworzą rzeczywisty obraz wydarzeń, jakie miały miejsce tego feralnego dnia. Trzeba przyznać, że wszystkie pozornie nie znaczące informacje fajnie się zazębiają, potrafią zaskoczyć i dobrze umotywować działania niektórych osób. Tutaj duży plus.

wvw69jx7auaev7wcwi

Niestety gameplay ograniczono do skrajnego minimum. Podczas przesłuchań możemy wybrać jedną z dwóch opcji dialogowych, z czego jedna jest prawidłową. Wybranie złej kończy się komentarzem asystentki i powrotem do wyboru, więc nawet tak prosta czynność została maksymalnie ograniczona. Mamy pasek błędów niczym w przygodach Phoenixa Wrighta, ale trudno sprawić, że zobaczymy napis game over. Co ciekawe nawet tutaj znalazło się miejsce na niedociągnięcia. Wyborów dokonujemy praktycznie bezkarnie, ale w jednym momencie, podczas oględzin miejsca zbrodni, kliknięcie w złe miejsce na ekranie dotykowym oznacza natychmiastowy koniec gry. Dziwne.

wvw69jxw9fqnjfo2qc

Na korzyść Chase: Cold Case Investigations – Distant Memories przemawia dość niska cena. Około 30 zł za intrygującą i fajnie napisaną sprawę kryminalną nie jest kwotą wygórowaną. Od dawien dawna jestem wielkim fanem mało popularnego w naszym rejonie gatunku visual novel. Jasne gra mogłaby być dłuższa, nawet dużo dłuższa. Mogłaby posiadać o wiele bogatszy gameplay i interesujące łamigłówki. Może w przyszłości, ponieważ zakończenie sugeruje, że chodziło tutaj o coś znacznie większego niż morderstwo w szpitalu. Podobało mi się, ale było zdecydowanie za krótko.

oceny-06

Grę do recenzji dostarczył Dystrybutor