UDOSTĘPNIJ
REKLAMA

⇑ REKLAMA PŁATNEJ USŁUGI⇑Tym razem nie recenzja, a artykuł, a może bardziej przewodnik po Kamieniach Nieskończoności w Kinowym Uniwersum Marvela. Gdzie są, czym są i do czego to wszystko zmierza. Postaram się to jasno wytłumaczyć. Oczywiście pojawią się spoilery z wydanych do tej pory filmów, ale tego uniknąć się nie da. Zapraszam.


Kamienie Nieskończoności to bardzo ważne artefakty w marvelowskim świecie. Sześć potężnych artefaktów (w komiksach zwane są Klejnotami Nieskończoności), stworzonych przez kosmiczne istoty, mocno wpływa na wszechświat. Każdy z Kamieni cechuje się zupełnie innymi właściwościami i każdy stanowi źródło, nieprawdopodobnie trudnej do okiełznania, a zarazem potężnej, mocy.

W Kinowym Uniwersym Marvela przebąkiwano o nich w pierwszej fazie, ale na dobre zaczęły być tak nazywane dopiero w fazie drugiej i trzeciej (po pierwszym filmie Avengers). Krótka scena po napisach pierwszego spotkania Mścicieli pokazała Thanosa (Josh Brolin), który zwiastował wielki pojedynek w przyszłości. Ikoniczny wróg pojawił się również w Strażnikach Galaktyki, gdzie zagrał niedużą rolę. Jednak dopiero scena po napisach Avengers: Czas Ultrona powiedziała jasno – tak, za jakiś czas pojawi się Thanos i będzie siał spustoszenie przepotężną Rękawicą Nieskończoności! Rękawica jest artefaktem, który jednocześnie może korzystać z mocy wszystkich kamieni, a co za tym idzie, jej posiadacz stanie się niewyobrażalnie potężny. Ale po kolei:

kamienie-1


Jeśli chcecie poznać wszystkie kamienie to musicie obejrzeć kolejno:

  1. Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie/Captain America: The First Avenger
  2. Avengers
  3. Thor: Mroczny Świat   /   Thor: The Dark World
  4. Strażnicy Galaktyki   /   Guardians of the Galaxy
  5. Avengers: Czas Ultrona   /   Avengers: Age of Ultron
  6. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów   /   Captain America: Civil War
  7. Doktor Strange   /   Doctor Strange

1. SPACE STONE/KAMIEŃ PRZESTRZENI [Tesserakt]

SPACE STONE umożliwia podróż do dowolnego miejsca we Wszechświecie.

Pierwszy z kamieni nieskończoności pojawił się już w filmie Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie (kretyńskie tłumaczenie tytułu The First Avenger). Ojciec Thora, Odin posiadał kamień, ale z tylko sobie znanych powodów wysłał go na Ziemię, gdzie przeleżał kolejne tysiąc lat. Znaleziony przez, prowadzonych przez Red Skulla, Nazistów podczas II Wojny Światowej miał przechylić szalę zwycięstwa na stronę Niemców. Plany pokrzyżował Kapitan Ameryka, który pokonał Red Skulla, a następnie wpadł z nim do Oceanu. Tesseract odnalazł Howard Stark, ojciec Tony’ego/Iron Mana, a następnie przekazał artefakt S.H.I.E.L.D. w celu dalszych badań.

W Avengers Tesseract podstępem zdobył Loki i umożliwił inwazję Chitauri na Ziemię. Pokonany Loki został wygnany, a Kamień powrócił do Asgardu i do dzisiaj znajduje się pod opieką strażnika Bifrostu – Heimdalla.

tesseract

2. REALITY STONE/KAMIEŃ RZECZYWISTOŚCI [Eter]

REALITY STONE obdarowuje posiadacza wielką siłą i innymi spektakularnymi zdolnościami

Kamień po postacią czerwonej brei spotkaliśmy w Thor: Mroczny Świat. Mroczne Elfy wykorzystały Kamień do walki z mieszkańcami Asgardu. Po serii wydarzeń Thor i jego towarzysze odzyskali Kamień. W scenie po napisach Lady Sif oraz Volstagg dostarczyli Kamień do Kolekcjonera, by ukrył go przed wrogami Asgardu. Kolekcjoner (Benicio Del Toro) oczywiście, chce wszystkie Kamienie dla siebie, więc jeszcze o nim usłyszymy.

kamienie-zdjecie-23. POWER STONE/KAMIEŃ MOCY [Glob]

POWER STONE posiada moc niszczenia całych planet

Kamień Mocy jest z nami od pierwszych minut Strażników Galaktyki. Star Lord kradnie ukryty przed Wszechświatem artefakt i tak trafia na celownik Ronana i Thanosa. Również dzięki temu poznaje swoich przyszłych towarzyszy Gamorrę, Draxa, Groota i Rocketa. Po pokonaniu Ronana i odzyskaniu Kamienia, Strażnicy powierzają go interplanetarnej policji o nazwie Nova Corps na planecie Xandar.

4. MIND STONE/KAMIEŃ UMYSŁU [Kostur Loki’ego, Vision]

MIND STONE posiada zdolność przetwarzania ogromnej ilości danych oraz kontroluje umysły.

Kamień Umysłu zadebiutował w Avengers, ale nikt nie było to powiedziane wprost. To dzięki niemu Loki kontrolował Hawkeye’a (Jeremy Renner) i doktora Selviga (Stellan Skarsgard). Po porażce Lokiego, Kostur wraz z Kamieniem trafił do S.H.I.E.L.D. a jeden ze skorumpowanych pracowników przekazał do Hydrze i Baronowi von Stuckerowi. Kamień wraca na „dobrą stronę” już w intro Avengers: Czas Ultrona, a następnie staje się przedmiotem badań Starka. Kamień szybko kradnie Ultron, który buduje humanoidalnego robota, a Kamień ma sprawić, że będzie to istota doskonała. Ów robot okazuje się mieć własne zdanie i postanawia przyłączyć się do Avengers. Chodzi oczywiście o Visiona. Humanoid pojawił się również w Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów i wiemy na pewno, że wystąpi w Avengers: Infinity War. Zresztą tam pewnie straci życie, ponieważ tylko tak Thanos skompletuje swoją Rękawicę.

kamienie-mind-stone-vision

5.TIME STONE/KAMIEŃ CZASU [Oko Agamotto]

TIME STONE jak nazwa wskazuje, manipuluje czasem

Kamień Czasu jest z nami od niedawna, bo od premiery Doktora Strange. Strange zdobywa chroniony przez magów amulet o nazwie Oko Agamotto i stopniowo odkrywa jego moc. Okazuje się, że kontrola czasu jest potężną bronią w walce z Dormammu i Kaeciliusem. Po finale opowieści Kamień zostaje pod opieką Doktora Strange i być może wróci już w Thor: Ragnarok lub dopiero w Avengers: Infinity War.

time-stone-strange

6. SOUL STONE/KAMIEŃ DUSZY

SOUL STONE nie pojawił się jeszcze w filmach

Póki co nic nie wiadomo o ostatnim z Kamieni. Wiele teorii mówi o kokonie będącym w posiadaniu Kolekcjonera. W tego typu kokonach spędzał czas komiksowy Adam Warlock i był w posiadaniu Kamienia Duszy. Do Avengers: Infinity War jeszcze tylko trzy filmy (Strażnicy Galaktyki vol. 2, Thor: Ragnarok i Black Panther), więc gdzieś pojawić się musi.


Jak Thanos zdobędzie wszystkie Kamienie Nieskończoności – nie wiadomo. Być może pomoże mu Loki, który pracował dla niego w pierwszych Avengers i wygląda na to, że razem z Thorem poznają Doktora Strange w przyszłorocznym Thor: Ragnarok. Wykradzenie Kamienia Czasu i obrabowanie Heimdalla z Kamienia Przestrzeni wydaje się możliwe. Kolekcjoner może wykraść Kamień Mocy od Nova Corps, a potem stracić go i będący pod jego opieką Kamień Rzeczywistości na rzecz Thanosa. A Vision – wiadomo, musi zostać pokonany i prawdopodobnie zabity. Szósty kamień dopiero poznamy.

Co dalej w Kinowym Uniwersum Marvela? Kulminacja trzeciej fazy w Avengers: Infinity War i niezatytułowanym Avengers 4 w 2019 roku zapowiada się nieziemsko. Pojawią się wszyscy znani nam bohaterowie, będzie Thanos, będzie Rękawica Nieskończoności i będą wielkie przetasowania. Kevin Feige odpowiadający za spójność uniwersum wielokrotnie podkreślał, że trzecia faza zakończy przygodę wielu znanych nam bohaterów, a palmę pierwszeństwa przejmą nowi. Kapitan Ameryka i Iron Man powoli zmierzają na emeryturę, a na ich miejsce wskoczą nowe twarze jak Doktor Strange, Kapitan Marvel, może Inhumans. Zobaczymy. Na ten moment MCU wygląda bardzo, ale to bardzo dobrze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here