Pierwszy tom Briggs Land to zachwycająca i bardzo mocno opowieść o amerykańskich secesjonistach. Mocno wyczekiwałem kontynuacji i wreszcie wpadła w moje ręce! Recenzja Briggs Land: Samotna Walka.

BRIGGS LAND

1. Briggs Land Tom 1: Kobieca Ręka
2. Briggs Land Tom 2: Samotna Walka

Isaac Briggs, który niedawno wrócił z misji w Afganistanie natyka się na parę turystów chodzących po lesie należącym do terytorium Briggsów. Po małym nieporozumieniu Isaac zabiera ich ze sobą, a całe wydarzenie zbiega się w czasie z podstępem FBI pragnącym raz na zawsze zamknąć temat tej jakże niewygodnej dla rządu społeczności. Tymczasem Grace musi poradzić sobie z buntownikami, którzy za prawowitego przywódcę ciągle uważają osadzonego w więzieniu Jima, a Abbie pomaga nastoletniej dziewczynie, która zaszła w ciążę.

Drugi tom rozwija wątki zapoczątkowane w albumie premierowym, aczkolwiek tym razem akcja skupia się na postaciach do tej pory drugoplanowych. Turyści zgarnięci przez Isaaca przetrzymywani są na terenie Briggsów i nikt nie wie co z nimi począć. Wiadomości o nich trąbią, a ślad prowadzi na terytorium, co otwiera drogę dla agentów FBI czekających na pretekst, by zrobić porządek z secesjonistami.

Wątek został bardzo zgrabnie poprowadzony i fantastycznie przedstawia punkt widzenia poszczególnych mieszkańców. Zatwardziały nazista, wywołujący u mnie ciarki, Caleb chciałby się ich pozbyć, Isaac jest przeciwnego zdania, ale nie bardzo wie, jak temat ugryźć, a Grace ma w tym czasie inne zmartwienia. Czy Briggsowie zdolni są empatii wobec obcych, czy może przeświadczenie o ich wyjątkowości wobec innych ludzi zwycięży nad logiką?

Bardzo ciekawy jest drugi wątek albumu, czyli wycieczka poza granice terytorium, na którą Abbie zabiera małoletnią ciężarną Gilly. Nastolatka nie wie, co zrobić z niechcianą ciążą, a Abbie chce w jakiś sposób pomóc jej w podjęciu decyzji. Co ciekawe, Abbie pochodzi spoza terytorium, a do rodziny dostała się poślubiając Noah Briggsa, jednego z synów Grace. Abbie zna życie poza terytorium i dzięki opowieści z jej punktu widzenia dowiadujemy się, co skłoniło ją do przeprowadzki do tak specyficznego i nieprzyjaznego obcym miejsca.

Komiks w promocyjnej cenie kupicie w sklepie Egmontu

Ostatni wątek to dalszy ciąg walki o władzę. Jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jima Briggsa buntuje ludzi przeciwko Grace, a następnie rekrutuje ich, by siłą przejąć władzę. Ta część komiksu jest dużo bardziej intensywna i nastawiona na brutalną akcję. W momencie, gdy pozostałe wątki snują własną opowieść, tutaj mamy strzelaniny, wybuchy – niemalże wojnę domową.

Trzy przeplatające się ze sobą, zupełnie inne wątki tworzą po raz kolejny znakomitą całość. Zakończenie komiksu wyjaśnia większość otwartych tutaj wątków, ale i tak chce się więcej i więcej. Briggs Land to klasa sama w sobie i naprawdę trudno w komiksowym świecie znaleźć coś, co wywoływałoby podobne emocje.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont