AVENGERS TOM 2: OSTATNIE BIAŁE ZDARZENIE

Słaby start Avengers Hickmana sprawił, że nie spieszyło mi się do czytania kontynuacji, ale mając za sobą wszystkie albumy z pierwszych dwóch transz opublikowanego przez Egmont schematu, przyszła naturalna kolei na ciąg dalszy. Recenzja tomu drugiego zatytułowanego Ostatnie Białe Zdarzenie.

Avengers po spotkaniu z kosmicznymi ogrodnikami wrócili na Ziemię z nowo stworzoną humanoidalną istotą o nazwie Adam. Komunikujący się w jakimś nieznanym języku Adam, przemawia wreszcie po angielsku i ostrzega Avengers przed nieświadomym niczego, bardzo przeciętnym człowiekiem, który posiada moc mogącą niszczyć całe światy.

SERIA AVENGERS:

1. AVENGERS TOM 1: ŚWIAT AVENGERS
2. AVENGERS TOM 2: OSTATNIE BIAŁE ZDARZENIE
3. AVENGERS TOM 3: PRELUDIUM NIESKOŃCZONOŚCI

4. THANOS POWSTAJE
5. NIESKOŃCZONOŚĆ

6. AVENGERS TOM 4: NIESKOŃCZONOŚĆ
7. AVENGERS TOM 5: DOSTOSUJ SIĘ ALBO GIŃ
8. AVENGERS TOM 6: WIECZNI AVENGERS

9. AVENGERS: CZAS SIĘ KOŃCZY TOM 1

Pierwszy tom skupił się na przedstawieniu nowych postaci. Do końca nie wiedzieliśmy kto jest zły, a kto jest dobry, a co gorsza zupełnie nie załapałem do czego to wszystko zmierza. Tom drugi zbyt wiele nie wyjaśnia, a nie boi się jeszcze dorzucić do pieca. Przez większość czasu miałem mętlik w głowie, ponieważ Hickman gdzie się da naładował odniesień do poprzednich serii, poprzednich wydarzeń, dziwnych miejsc i zjawisk. Na przykład na moment pojawia się tzw. SuperFlow, czyli przestrzeń pomiędzy wymiarami, której właściwości są równie enigmatyczne, jak i wydarzenia jakie miały w niej miejsce. Zaraz potem przeskakujemy do Adama prowadzącego tajemniczą narracją o narodzinach Star Brand, wspomnianego człowieka o wielkiej mocy. I tak dalej.Gdzieś w tym wszystkim gubią się bohaterowie. W pewnym momencie dochodzi do wielkiej bitwy, do której w zasadzie dość nie powinno. Avengers okazali się po prostu dupkami i sprowokowali wielką potyczkę, a najlepsze, że nic nam to nie dało. Ot, wyglądało fantastycznie. I już…

Ostatni zeszyt Ostatniego Białego Zdarzenia zabiera nas do Hongkongu, gdzie Shang-Chi, Kapitan Marvel, Czarna Wdowa i Spider-Woman prowadzą tajne śledztwo w sprawie handlu bronią masowego rażenia. W zasadzie jest to tylko zapychacz z kilkoma fajnymi dialogami i znikomą fabułą.

To, co zachwyca w Avengers Hickmana to fantastyczne rysunki. Nick Spencer i Dustin Weaver spisali się znakomicie. Rysunki są bardzo realistyczne, a kontrast i nasycenie barw robią wyjątkową robotę. Praktycznie każdy kadr został dopieszczony do granic możliwości. Otwarte przestrzenie, Savage Land, czy powierzchnia Marsa po prostu zachwycają szczegółowością niespotykaną po dziś dzień. KAPITALNIE to wygląda!

Avengers Tom 2: Ostatnie Białe Zdarzenie znów nie porywa. Komiks otwiera tak wiele wątków, że trudno się w tym wszystkim połapać. Wiem, że seria prowadzi nas do wielkiego wydarzenia, jakim jest Nieskończoność, nie oznacza to jednak, że wszystko musi być podporządkowane pod to wydarzenie. Fabularnych chaos, za dużo postaci i częsty problem z utrzymaniem tempa to moje główne zarzuty. Liczę, że będzie lepiej, ale póki co…

WOLVERINE I X-MEN TOM 3: SAGA HELLFIRE

Dwa tomy, dwa słabe tomy serii Wolverine i X-Men nie nastroiły optymistycznie przed tomem trzecim. Niezrażony jednak miernością poprzedników zabrałem się do lektury Sagi Hellfire. Może znów będzie troszkę lepiej?

Cliffhanger z drugiego tomu pozwolił rozpocząć z nieco wyższego poziomu. Po wydarzeniach w Savage Land, część uczniów szkoły imienia Jean Grey postanowiła przenieść się do szkoły dla złych mutantów prowadzonej przez Kade’a Kilgore’a i jego Hellfire Club. X-Men chcąc ratować swoich studentów muszą przeprowadzić dokładne śledztwo, ponieważ nikt nie wie, gdzie znajduje się szkoła Hellfire…

Seria WOLVERINE:

1. WOLVERINE I X-MEN TOM 1: CYRK PRZYBYŁ DO MIASTA
2. WOLVERINE I X-MEN TOM 2: SZKOŁA PRZETRWANIA
3. WOLVERINE I X-MEN TOM 3: SAGA HELLFIRE

4. BITWA ATOMU

5. WOLVERINE I X-MEN TOM 4: STARZY KUMPLE, NOWI WROGOWIE
6. WOLVERINE: TRZY MIESIĄCE DO ŚMIERCI TOM 1
7. WOLVERINE: TRZY MIESIĄCE DO ŚMIERCI TOM 2
8. ŚMIERĆ WOLVERINE’A

Tom trzeci nie jest najwyższych lotów, ale jest odrobinkę lepszy od poprzedników. Czuć tutaj jakąś spójną fabułę i logiczny ciąg przyczynowo skutkowy (no powiedzmy…). Całość okraszona jest mało zabawnym, ale uporczywie podawanym poczuciem humoru. Mystique, Pies Logan, kosmiczny doktor-masowy morderca i jakiś demoniczny pomiot w roli nauczycieli bawią przez moment, ale Aaron przez cały album uporczywie wrzuca wszelkiego rodzaju anegdotki z tym związane. Kompletnie nie potrafię wkręcić się w zaproponowany klimat, gdzie jakiekolwiek próby powagi niszczone są przez nieśmieszne wtrącenia. Quentin Quire żartujący z Mystique i jej ciągłych porażek – spoko, było śmieszne, ale drugi i trzeci raz już nie. I tak przez calusieńki album.

Saga Hellfire zawiera też wielką bitwę, gdy X-Men odnajdują swoich podopiecznych. Tutaj nie musiałbym się niczego czepiać, gdyby nie obecność masy bzdurnych postaci. Pierwsze skrzypce gra Quentin Quire, który dźwiga na sobie ciężar miernoty innych. Storm, Kitty, Iceman, Idie i Broo robią za tło, to samo tyczy się Psa Logana, Mystique czy Sabretootha. Dużo większe role mają albo postaci, które nas kompletnie nie obchodzą (Toad, czy Glob Herman), albo szczyt wszystkiego – mutant o ksywie Smark, którego mutacją i bronią są, uwaga, litry obrzydliwych smarków…

Fanem serii nie zostanę. Wolverine i X-Men Tom 3: Saga Hellfire trzyma stabilny, niski poziom. Zestawiając album z poprzednikami, jest dużo lepiej, ale zestawiając z jakąkolwiek inną serią Marvel Now – strata czasu i pieniędzy.

WOLVERINE I X-MEN TOM 2: SZKOŁA PRZETRWANIA

Pierwszy tom serii Wolverine i X-Men w ramach Marvel Now był strasznie słaby. Jason Aaron zaserwował miałką, nudną i głupawą historyjkę, którą trudno polecić komukolwiek. Sam zaopatrzyłem się we wszystkie tomy sporo wcześniej, więc nie pozostaje mi nic innego, jak tylko czytać i liczyć na poprawę. Dziś tom drugi zatytułowany Szkoła Przetrwania.

Seria WOLVERINE:

1. WOLVERINE I X-MEN TOM 1: CYRK PRZYBYŁ DO MIASTA
2. WOLVERINE I X-MEN TOM 2: SZKOŁA PRZETRWANIA
3. WOLVERINE I X-MEN TOM 3: SAGA HELLFIRE

4. BITWA ATOMU

5. WOLVERINE I X-MEN TOM 4: STARZY KUMPLE, NOWI WROGOWIE
6. WOLVERINE: TRZY MIESIĄCE DO ŚMIERCI TOM 1
7. WOLVERINE: TRZY MIESIĄCE DO ŚMIERCI TOM 2
8. ŚMIERĆ WOLVERINE’A

Pierwszy tom był żenująco wręcz słaby. Za drugi zabrałem się w zasadzie tylko dlatego, że… wcześniej kupiłem wszystkie wydane komiksy. Okazuje się jednak, że tym razem jest nieco lepiej. Zabranie krnąbrnych dzieciaków do Savage Land sprawiło, że młodzi przemądrzali mutanci musieli zacisnąć zęby i spróbować ze sobą współpracować. Było dużo durnawych, nie wnoszących nic do fabuły,  dialogów, sporo epatowania bardzo dziwnymi mocami młodych mutantów, ale ogólnie dało się to jakoś znieść. Ponadto zdecydowanie na plus zaliczam końcówkę przedostatniego zeszytu, gdzie dostaliśmy solidny cliffhanger i intrygujący wstęp do tomu trzeciego.Wolverine szukając pomysłów na naukę młodych mutantów zabiera młodzież do Savage Land. Savage Land to niemalże prehistoryczna kraina ukryta przed światem gdzieś na Antarktydzie. Żyją tam dinozaury i próżno szukać jakiegokolwiek śladu cywilizacji i technologii. Przeżycie i bezproblemowy powrót do domu oznacza dla uczniów zaliczenie zajęć z Wolverinem. Problem w tym, że Savage Land skrywa jeszcze inne tajemnice, a śladem Wolverine’a podąża Pies Logan, jego „nieco” pokręcony przyrodni braciszek.

Poziom całości podnoszą retrospekcje z młodości Jamesa (Wolverine’a) i Psa Loganów. Poznajemy ich nieszczęśliwe dzieciństwo, koszmarną sytuację w domu i wydarzenia, które kształtowały ich charaktery. Próżno szukać tutaj czegoś odkrywczego, ale młodość Loganów jest na tyle wdzięcznym tematem, że z przyjemnością czytam wszystkie wspominki.

Album kończy zeszyt przeskakujący około 25 lat w przyszłość. Szkoła, Logan i uczniowie bardzo się zmienili, a my możemy dowiedzieć się, gdzie zaprowadzi ich los. W sumie nie wiem po co… Przyszłość, przeszłość i teraźniejszość w Marvelu to abstrakcyjne wręcz pojęcie. Historie się zmieniają, akcja dzieje się w innych światach i tak dalej i tak dalej. Pokazywanie przyszłości, która i tak się nie wydarzy, nie ma tutaj najmniejszego sensu. Sympatyczny, ale jednak zapychacz.

Wolverine i X-Men Tom 2: Szkoła Przetrwania nie jest warta waszych pieniędzy. Owszem, względem pierwszego albumu jest progres, ale nie na tyle żeby go ze spokojnym sumieniem polecić. Póki co, seria jest co najmniej dwie klasy niżej niż pozostałe dwie opowieści o mutantach.

WOLVERINE I X-MEN TOM 1 – CYRK PRZYBYŁ DO MIASTA

W ostatnich dniach zachwycam się serią All-New X-Men, wcześniej podobne odczucia towarzyszyły mi przy śledzeniu losów mutantów z Uncanny X-Men. Trzecią równoległą im serią jest Wolverine i X-Men. Seria nieco inna, lżejsza, ale czy gorsza? Recenzja tomu pierwszego, zatytułowanego Cyrk przybył do miasta.

Seria WOLVERINE:

1. WOLVERINE I X-MEN TOM 1: CYRK PRZYBYŁ DO MIASTA
2. WOLVERINE I X-MEN TOM 2: SZKOŁA PRZETRWANIA
3. WOLVERINE I X-MEN TOM 3: SAGA HELLFIRE

4. BITWA ATOMU

5. WOLVERINE I X-MEN TOM 4: STARZY KUMPLE, NOWI WROGOWIE
6. WOLVERINE: TRZY MIESIĄCE DO ŚMIERCI TOM 1
7. WOLVERINE: TRZY MIESIĄCE DO ŚMIERCI TOM 2
8. ŚMIERĆ WOLVERINE’A

Po śmierci Charlesa Xaviera z rąk Cyclopsa nastąpił rozłam wśród mutantów. Nawołujący do rewolucji Cyclops zaszył się w sekretnym miejscu, a stojący po drugiej strony barykady mutanci postanowili kontynuować dzieło Xaviera. Wolverine zgadza się zostać dyrektorem Szkoły dla Uzdolnionych imienia Jean Grey i w ten sposób pomagać nowym mutantom znaleźć swoją życiową drogę i zaakceptować swoją odmienność. Ale jak tu skupić się na nauce, gdy szkoła jest celem ciągłych ataków zła wszelakiego, a na dodatek na uczniów zagięło parol ugrupowanie złych mutantów nazywające siebie Hellfire Club.

Klimat Wolverine i X-Men jest zgoła inny niż w dwóch wspomnianych seriach. Jason Aaron nie stroni tutaj od humoru, który jest częstym gościem poszczególnych zeszytów. Wydarzenia przypominają nieco historyjki rodem z amerykańskiego High School. Lekkość podkreśla specyficzny styl graficzny, który album przybliża do kreskówek. Dorośli X-Men wyglądają według mnie zbyt sympatycznie. Nie mogłem przyzwyczaić się do gładko ogolonego Wolverina, wyglądającej jak nastolatka Kitty Pride, czy pluszowego misia Beasta. A do tego dochodzą takie postaci jak Shark-Girl (dziewczyna zmieniająca się w rekina), kosmiczny przybysz Broo, albo galaretowaty, przezroczysty Glob – prawdziwy gabinet osobliwości…

Fabuła? Też słabiutko. Do miasta przybył tytułowy cyrk. Jego szef, potwór Frankensteina, za pomocą dziwnych umiejętności zmusza do występów dorosłych X-Menów. Storm, Kitty i Beast zabawiają publiczność swoimi umiejętnościami, a Wolverine robi za klauna. Z pomocą mogą przyjść jedynie młodzi uczniowie akademii, którzy jeszcze nie radzą sobie z walką.

Wszystko jest jakieś takie… kreskówkowe. Komiks sprawia wrażenie odcinka jakiejś kreskówki dla dzieci. Żonglujący lwami Beast… serio? Wolverine i X-Men miał być lżejszą serią, ale nie spodziewałem się, że aż tak bardzo. Fabuła jest tak prosta i tak głupiutka, że samo przebrnięcie przez ten album jest nie lada osiągnięciem. Bardzo słaba lektura.

JESSICA JONES SEZON 2

Jestem wielkim fanem netflixowej Jessiki Jones. Pierwszy sezon pochłonąłem bardzo szybko i w dalszym ciągu uważam, że to najlepszy serial Marvela dostępny na tej platformie. Po wydarzeniach z The Defenders apetyt na sezon drugi tylko się zaostrzył. Recenzja.


SERIALE MARVELA NA NETFLIXIE:

DAREDEVIL SEZON 1
JESSICA JONES
DAREDEVIL SEZON 2
LUKE CAGE
IRON FIST
THE DEFENDERS
PUNISHER SEZON 1
JESSICA JONES SEZON 2
LUKE CAGE SEZON 2
DAREDEVIL SEZON 3


Na początku pojawiło się małe rozczarowanie. Jessica Jones brała udział w spektakularnych wydarzeniach w finale The Defenders, gdzie wszyscy herosi musieli podjąć bardzo trudne decyzje. Decyzje, które mocno wpływały na zasady, jakimi od zawsze się kierowali. I co? I nic. W trakcie drugiego sezonu nie mamy żadnego nawiązania do starcia z Ręką. Rozumiem, że scenarzyści bali się o reakcję widzów, którzy nie oglądali innych seriali, ale dla fanów jest to po prostu słabe. Nikt nie wspina Matta, Luke, czy Dannyego. Za to Jessica dalej jest tą samą Jessicą. Wykonuje proste zlecenia od zdradzanych żon i mężów, a wieczorami upija się do nieprzytomności.

Kilgrave nie żyje, ale dalej jest bardzo ważną częścią życia Jessiki. Jess uniknęła kary za zabicie swojego prześladowcy ze względu na działania w interesie publicznym. Nie ukoiło to jednak jej zszarganych nerwów, ponieważ sama w sobie widzi morderczynię i tak też postrzegają ją postronni ludzie. Ponadto najbliższa jej osoba, Trish, rozdrapuje stare rany prowadząc śledztwo w sprawie ludzi odpowiedzialnych za to co przytrafiło się Simpsonowi, Jessice i innym pacjentom doktora Kozłowa i tajemniczego IGH.

Wydawało się, że Jess rozprawiła się ze swoją przeszłością w pierwszym sezonie. Nic bardziej mylnego, druga seria jest jeszcze bardziej osobista niż pierwsza. Nie tylko dowiadujemy się, co dokładnie stało się z rodziną Jonesów w tym feralnym wypadku, ale cofamy się też do czasów, gdy Jessika nie była tą zgorzkniałą, wiecznie naburmuszoną i zblazowaną panią detektyw. Do czasów, gdy nie znała Kilgrave’a, gdy cieszyła się życiem i bez skrępowania snuła plany na przyszłość. Scenarzystom udało się zebrać do kupy i ładnie poukładać wszystkie puzzle kształtujące jej charakter. Muszę przyznać, że miałem trochę oporów, bo nie lubię retrospekcji i wprowadzania elementów z przeszłości w celu zwiększania dramatyzmu, ale w tym przypadku wszystko zagrało idealnie. Przeszłość Jess, sprzed czasów Kilgrave’a, świetnie uzupełnia luki i inteligentnie prowadzi nas do pracy w Alias Investigations. Celowo nie wspominam o czarnym charakterze, ponieważ druga seria idzie nieco inną drogą i nie chciałbym zepsuć wam zabawy.

Drugi sezon jest równie kameralny jak pierwszy, co widać w oszczędności scen akcji, jak i w braku efektów specjalnych. Gdy w ramach easter egga pojawia się szybko biegający Whizzer, jest to zrealizowane bardzo prostymi metodami, które zdecydowanie nie przypadną do gustu fanom widowiskowego Daredevila. Mnie to absolutnie nie przeszkadza tym bardziej, że Jessika i inne postaci dostarczają bardzo ciekawych wątków, które skutecznie to wynagradzają.

Jessica Jones to również Trish i Malcolm, odgrywający tutaj duża rolę. Malcolm nie bierze już narkotyków i praktycznie cały swój czas poświęca na pracę dla Jessiki. Uczy się detektywistycznych sztuczek, a także mocno angażuje się śledztwa. Trish natomiast zmęczona biernością służb ambitnie podchodzi do sprawy eksperymentów genetycznych i zaniedbuje pracę oraz bliskich, podporządkowując wszystko pod szukanie prawdy. Zaskakująco swój wątek dostała także Hogarth. U Jeri zostaje zdiagnozowana śmiertelna choroba, co wywraca jej życie do góry nogami. Od lat dążyła do władzy nie przejmując się niczym i nikim, a teraz zostaje całkiem sama w obliczu swojego dramatu.

Sezon drugi stawia całą czwórkę przed pozornie innymi problemami, ale w rzeczywistości są one bardzo zbliżone. Każde z nich na swój sposób rozprawia z przeszłością, nie wie co z ich przyszłością i każde z nich walczy z pokusami i pragnieniami. Jest to tak cholernie dobrze napisane i tak naładowane emocjami, że trudno oderwać się od ekranu.

Jessica Jones znów dowozi. Brak Kilgrave’a (no prawie brak) nie odcisnął na serialu tak dużego piętna, jak się spodziewałem. Zamiast próbować zastąpić tego charyzmatycznego przeciwnika, twórcy postanowili skupić się na bohaterach, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Bardzo dobra produkcja!

AVENGERS: WOJNA BEZ GRANIC – DRUGI ZWISTUN!!!

JEST!!! Drugi zwiastun Avengers: Wojna bez Granic właśnie wylądował w sieci! I JEST EPICKI!!!

Trailer zawiera praktycznie same nowe sceny, pokazując nam nie tylko sceny akcji, ale też pełne humoru spotkania bohaterów całego MCU. Są prawie wszyscy (gdzie Hulka i Hawkeye?), jest też dużo ciekawsze spojrzenie na Thanosa.

A zresztą – OGLĄDAJCIE SAMI!

PS. Czekajcie na tradycyjną scenę po napisach 🙂

Premiera oczywiści 26 kwietnia.

Dla odważnych podrzucam też zwiastun z polskim dubbingiem

ALL-NEW X-MEN TOM 3: ZAGUBIENI

Ciąg dalszy mojej serii recenzji All-New X-Men. Czy mutanci w trzecim tomie zatytułowanym Zagubieni dalej trzymają bardzo wysoki poziom? O tym w poniższym tekście.


SERIA ALL-NEW X-MEN:

ALL-NEW X-MEN TOM 1: WCZORAJSI X-MEN
ALL-NEW X-MEN TOM 2: TU ZOSTAJEMY
ALL-NEW X-MEN TOM 3: ZAGUBIENI

BITWA ATOMU

ALL-NEW X-MEN TOM 4: TAK INNI
ALL-NEW X-MEN TOM 5: JEDEN Z GŁOWY
ALL-NEW X-MEN TOM 6: PRZYGODA W ŚWIECIE ULTIMATE
ALL-NEW X-MEN TOM 7: THE UTOPIANS


Tom 2 zakończył się cliffhangerem, ponieważ jeden z oryginalnych X-Men zdecydował się dołączyć do współczesnego Cyclopsa. Dużego zaskoczenia nie było, ponieważ spodziewałem się, że będzie do Warren/Angel. Warren przeraził się poznając swoją dorosłą wersję i nie dziwne, że postanowił kompletnie zmienić swoje życie. Jednak to nie wątek Warrena przewodzi w tym albumie. Do głosu dochodzi Mystique i tworzona przez nią drużyna złych mutantów. Mystique zwerbowała potężnych sprzymierzeńców, a za pomocą iluzji sprawia, że wyrządzane przez nią szkody przypisywane są X-Men. Uczniowie i nauczyciele szkoły imienia Jean Grey stają się celem dla SHIELD i Avengers.

Spotkanie mutantów z Uncanny Avengers zostało świetnie napisane. Młodzi mutanci nie mogą pojąć jakim cudem im podobni stali się Avengersami. Mało tego, grupą dowodzi przecież Alex Summers (Havok), a jego decyzji słucha Kapitan Ameryka. Bracia Summers mają trochę czasu dla siebie, ale miłe chwile mieszają się z goryczą, gdy młody Cyclops po rozmowie z bratem tylko upewnia się, że jego starsza wersja jest tak zepsutym człowiekiem, jak mówią to wszyscy wokół.

Oczywiście coś musiało pójść nie tak i na pierwszy plan tego tomu wychodzi Jean Grey. Jean najpierw używa swoich mocy przy spotkani z Avengers, a później kompletnie traci kontrolę w wielkiej konfrontacji z nowoutworzonym Bractwem Złych Mutantów. Bendis świetnie rozegrał momenty utraty kontroli dokładając do nich masę emocji. Jean wie, że robi źle, zdaje sobie sprawę, że zbyt łatwo może przekroczyć granicę, a jednak daje się ponieść emocjom. Wszystko to sprawia, że dałem się wciągnąć i naprawdę zaczęło mi zależeć na losach postaci.

Album kończy się bardzo sympatycznym, pełnym humory zeszytem, gdzie Jean niechcący czyta myśli włochatego Hanka i odkrywa, że Beast od zawsze się w niej kochał i tym samym jest kolejnym nieszczęśliwie zakochanym w niestabilnej rudej mutantce. Zeszyt zawiera mnóstwo zabawnych scen, a na dodatek jeszcze bardziej komplikuje relacje pomiędzy bohaterami.

Trzy albumy, trzy bardzo wysokie oceny. All-New X-Men Tom 3: Zagubieni to więcej tego samego, czyli tej samej fantastycznej rozrywki. Trudno znaleźć tutaj słabsze punkty, ponieważ próżno szukać tutaj fabularnych zapychaczy, a każde wydarzenie dalej rozwija bohaterów. Polecam!

MARVEL – ABSOLUTNIE WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Korzenie superbohaterów Marvela sięgają połowy ubiegłego wieku. Stan Lee, Jack Kirby i Steve Ditko stworzyli postaci, których przygodami żyjemy po dziś dzień, a za sprawą tworzonego przez ostatnie 10 lat Kinowego Uniwersum Marvela superbohaterów zna praktycznie każdy. Jednak przez prawie 60 lat znane nam postaci przeszły wiele metamorfoz, brały udział wydarzeniach wielkich i tych… dziwnych. Jeśli jesteście głodni wiedzy i chcielibyście poznać lepiej Kapitana Ameryką, Iron Mana, Thora i masę innych postaci to na polskim rynku wylądowała książka, która wam w tym pomoże. Recenzja książki Marvel – Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć.

Pierwszy kontakt z książką zaskakuje. Mamy do czynienia z pokaźnym gabarytem, średnio ustawialnym na książkowej półce. Niemalże kwadratowe rozmiary (28,5×23,8) zbliżają książkę do ślubnych albumów zdjęciowych, co nie każdemu przypadnie do gustu. Nie bardzo mi się to spodobało, ale gdy spojrzałem z bliska na okładkę – z miejsca się zakochałem. W twardej oprawie, na pokrytej gładkim laminatem powierzchni wytłoczono logo Marvela, dymek dialogowy i zęby Hulka. Sam Hulk z kolei wykonany jest z szorstkiego w dotyku, robiącego niesamowite wrażenie, materiału. Oprawa robi fantastyczne wrażenie i mówi to każdy, komu pokazuję książkę.

Zgodnie z przysłowiem „nie oceniaj książki po okładce”, czas przyjrzeć się zawartości. 240 stron podzielono na kilka rozdziałów, a rozdziały na części. Pierwszą i zarazem najpokaźniejszą z nich (99 stron całości) stanowi przedstawienie sylwetek bohaterów. Bliżej poznamy Kapitana Amerykę, Iron Mana, Thora, Hulka, Czarną Wdowę, Daredevila, Czarną Panterę, Namora, Doktora Strange i Spider-Mana. Oprócz nich znalazły się sylwetki najbardziej znanych złoczyńców z Red Skullem, Venomem i Kingpinem na czele. Szkoda jedynie, że znalazło się miejsce dla Spider-Woman, a zabrakło go dla większej liczby X-Menów. Mutanci zostali potraktowani po macoszemu, a zasługują na uwagę równie mocno, co najbardziej znani superbohaterowie. Na indywidualne opisy załapali się tylko nieliczni, a reszta pojawia się w dalszej części książki.

Sylwetki postaci zostały przedstawione w swoisty, dość oryginalny sposób. Zamiast długiej, opisowej genezy postaci, otrzymaliśmy masę dymków i chmurek pełnych ciekawostek. Podstawowe informacje umieszczone są w prostej tabelce, natomiast pozostałe wiadomości uszeregowano w rozsypance. Zawierają one dziesiątki ciekawostek z historii danej postaci. Od tych najbardziej intrygujących (np. ile waży Thor, jak szybko biega Quicksilver) przez ogólne informacje o wcieleniach danej postaci (ile osób nosiło miano Kapitana Ameryki) aż po te najdziwniejsze (Throg – Żaba Piorunów, Hulk bejsbolista). Początkowo trudno się w tym wszystkim odnaleźć i szczerze byłem nieco zawiedziony, że nie pokuszono się o bardziej szczegółowe informacje, ale po lekturze muszę przyznać, że to naprawdę solidna dawka informacji, która nie tylko poszerza wiedzę, ale też pozwala zabłysnąć ciekawą anegdotką wśród znajomych.

Kolejna część książki to rozpisane na 20 stronach klasyczne starcia. Tutaj przygotowano zestawienie ciekawych pojedynków, jakie rozegrały się na kartach komiksów od początku ich istnienia. Poznamy śmiertelnych wrogów, którzy ścierają się od zamierzchłych czasów (Kapitan Ameryka i Red Skull), jak i ciekawostki o konfliktach wśród superbohaterów (Black Panther kontra Namor) oraz informacje o mniej znanych starciach na przestrzeni dekad.

Drugi rozdział skupia się na drużynach. Masa ciekawych informacji o Avengers, X-Men, Inhumans, Strażnikach Galaktyki, SHIELD, ale też o mniej znanych Runaways (aktualnie możemy o nich oglądać serial). Dowiemy się jak zmieniały się drużyny superbohaterów, jakich miały członków, jakie cele, a nawet dlaczego Nick Fury odmłodniał i zmienił kolor skóry. Znalazło się miejsce dla wojennej grupy szpiegów z Dum Dum Duganem na czele oraz dla superbohaterskich drużyn z Anglii i Kanady.

Książkę kupicie taniej w sklepie Egmontu

Rozdziały trzeci i czwarty skupiają się na miejscach, nauce i magii. Na czytelnika czeka zalew ciekawostek o Asgardzie, Wakandzie, czy Savage Landzie. Oprócz tego znajdziecie tutaj wszystko co wypadałoby wiedzieć o Ultronie, Thanosie, Kamieniach Nieskończoności i oczywiście skupiającej je wszystkie potężnej Rękawicy.

Książka Marvel – Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć zasługuje na swój tytuł. Ilość zawartych ciekawostek jest więcej niż wystarczająca, by każdy po lekturze mógł poczuć się ekspertem od uniwersum Marvela. Niestandardowa, chaotyczna prezencja skutecznie unika lania wody i podaje solidną dawkę informacji. Jedynym minusikiem jaki mógłbym wskazać jest konieczność odwracania książki, gdy niektóre wpisy zostały zilustrowane w stylu rozkładówki. Zdecydowanie lepiej czytać standardowo – od lewej do prawej. Nie zmienia to jednak wniosku, że książka powinna znaleźć się na półce każdego fana Marvela!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

ALL-NEW X-MEN TOM 2: TU ZOSTAJEMY

Bardzo dobre rozpoczęcie serii All-New X-Men sprawiło, że z biegu zaopatrzyłem się w kolejne tomy i postanowiłem poznać dalsze losy Mutantów. Recenzja tomu drugiego, pod tytułem Tu zostajemy.


SERIA ALL-NEW X-MEN:

ALL-NEW X-MEN TOM 1: WCZORAJSI X-MEN
ALL-NEW X-MEN TOM 2: TU ZOSTAJEMY
ALL-NEW X-MEN TOM 3: ZAGUBIENI

BITWA ATOMU

ALL-NEW X-MEN TOM 4: TAK INNI
ALL-NEW X-MEN TOM 5: JEDEN Z GŁOWY
ALL-NEW X-MEN TOM 6: PRZYGODA W ŚWIECIE ULTIMATE
ALL-NEW X-MEN TOM 7: THE UTOPIANS


Przybysze z przeszłości, piątka młodych, oryginalnych X-Men próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poznają siebie nawzajem, uczą się umiejętności, jakie nie opuszczając swojej linii czasowej nabyliby dopiero za kilka/kilkanaście lat. Niestety na horyzoncie pojawia się Mystique, która ma wobec przybyszów własne plany, a szczególnie upatrzyła sobie Cyclopsa.

Drugi tom, podobnie jak pierwszy stoi bohaterami. Bendisowi w jakiś bliżej nieopisany sposób udało się uczynić Summersa postacią interesującą. Młody Scott, chłopak pełen ideałów nie może pogodzić się z tym, kim stanie się w przyszłości. Poznając czterdziestoletniego Cyclopsa utwierdza się w przekonaniu, że to co opowiadali o nim X-Men, jest prawdą. Jeden z najpilniejszych uczniów Xaviera stał się zaprzeczeniem wszystkiego, co Profesor wpajał swoim podopiecznym. Jak sobie z tym poradzić, jak zmienić swoje życie i którym ludziom można zaufać. To pytania z jakimi mierzy się młody Scott, a co gorsza, miłość jego życia widzi w nim tylko przyszłego zdrajcę i wroga.

Sama Jean Grey przerażona wiedzą, którą zdobyła nie wie komu ufać, odsuwa się od młodego Cyclopsa, a ponadto wydaje się nie panować nad swoimi mocami. Dziewczyna uczy się czytać w myślach, stara się słuchać rad doświadczonych Mutantów, ale przez wiele irracjonalnych decyzji sprowadza tylko na siebie kłopoty i sprawia, że przyjaciele jej się po prostu boją. Każdy bowiem słyszał, czym jest moc Phoenix, a szybko rosnąca potęga Jean tylko potwierdza, że może ona stać się  kiedyś wielkim zagrożeniem. Inne postaci nie otrzymały tyle czasu antenowego, ale warto nadmienić, że wątki Hanka i Angela zwiastują coś ciekawego i nieoczekiwanego, a cliffhanger tego albumu zdaje się tylko to potwierdzać.

Dalej jest bardzo dobrze. All-New X-Men to obok New Avengers najlepsze serie rozpoczynające Marvel Now. Album Tu zostajemy to przede wszystkim opowieść o bohaterach, którzy przytłoczeni wiedzą jaką mimowolnie otrzymali próbują coś zmienić i udowodnić, że los jest w ich rękach i zrobią wszystko, by w ich rzeczywistości nigdy nie doszło do wydarzeń, które tak mocno wstrząsnęły światem. REWELKA!

ALL-NEW X-MEN TOM 1: WCZORAJSI X-MEN

Poważnie zabrałem się za nadrabianie recenzenckich braków komiksów Marvela. Na stronie w niedługim (mam nadzieję) czasie będziecie mogli przeczytać recenzje WSZYSTKICH komiksów, jakie pojawiły się w Polsce w ramach serii Marvel Now. Pojawiły się już recenzje pierwszych tomów serii Avengers, czas na Mutantów. Recenzja All-New X-Men Tom 1: Wczorajsi X-Men.


SERIA ALL-NEW X-MEN:

ALL-NEW X-MEN TOM 1: WCZORAJSI X-MEN
ALL-NEW X-MEN TOM 2: TU ZOSTAJEMY
ALL-NEW X-MEN TOM 3: ZAGUBIENI

BITWA ATOMU

ALL-NEW X-MEN TOM 4: TAK INNI
ALL-NEW X-MEN TOM 5: JEDEN Z GŁOWY
ALL-NEW X-MEN TOM 6: PRZYGODA W ŚWIECIE ULTIMATE
ALL-NEW X-MEN TOM 7: THE UTOPIANS


Po szokujących wydarzeniach z AvX świat Mutantów stanął na głowie. Opętany mocą Phoenix Cyclops zabił Profesora Xaviera, co podzieliło między sobą wszystkich z aktywnym genem X. Scott Summers jako poszukiwany terrorysta wraz z Magneto zbiera kolejnych obdarowanych, by ci byli gotowi, gdy będzie trzeba stanąć do walki przeciwko ludziom. Z kolei Wolverine, Beast, Storm, Kitty Pride i Iceman chcą utrzymać wszystko w ryzach próbując uczyć mutantów w Szkole dla Uzdolnionych imienia Jean Grey.

Hank McCoy, Beast, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Charlesa Xaviera, nie może się pogodzić z sytuacją, gdy jego wieloletni przyjaciel Cyclops najpierw zabija Profesora Xaviera, a teraz namawia do rewolucji mimo, że przez dziesięciolecia wspólnie walczyli o postawienie znaku równości pomiędzy ludźmi, a mutantami. Jakby tego było mało, Hanka trawi śmiertelna choroba, z którą nijak nie może sobie poradzić. W akcja desperacji, postanawia wykorzystać posiadany sprzęt i cofnąć się do przeszłości, do czasów, gdy on i jego przyjaciele, byli nastoletnimi żółtodziobami stawiającymi pierwsze kroki w nowoutworzonej szkole Charlesa Xaviera. Hank zdecydował się przyciągnąć do teraźniejszości piątkę oryginalnych X-Men. Młodzi Scott, Hank, Jean, Bobby i Warren mają na własne oczy zobaczyć co stało się z mutantami, by po powrocie do swojego czasu mogli podejmować lepsze decyzje.

Miałem wiele wątpliwości, ponieważ nie przepadam za wątkiem podróży w czasie w historiach, które już znam. Zmiana wydarzeń poprzez tego typu akcje to pójście na łatwiznę i w pewnym sensie obrażanie czytelników/widzów. Trzeba to zrobić z wyczuciem. I to właśnie zrobił Brian Bendis! Zderzenie nastoletnich X-Men, ubranych w zabawne trykoty z doświadczonymi mutantami po wielu przejściach wypada bardzo fajnie. Jean nie zna jeszcze swoich mocy, a gdy odkrywa coś się z nią stanie za kilkanaście lat… nikt nie przyjąłby tego łatwo. Młody Scott, pełen marzeń i wpojonych przez Xaviera ideałów również nie radzi sobie dobrze z wiedzą o swojej przyszłości. Jedynie nieowłosiony jeszcze Hank, potrafi trzymać się w ryzach i wziąć na klatę swój przyszły wygląd. Ale przecież są jeszcze X-Men z teraźniejszości. Wszyscy zdają sobie sprawę, że przecież śmierć jednego z przybyszów wymaże istnienie jego aktualnej wersji. Jeśli, więc ktoś zabiłby młodego Summersa, czterdziestoparoletni Scott nigdy by nie istniał, więc nie zabiłby Xaviera…

Bendis umiejętnie prowadzi konflikty wewnętrzne postaci, a także konflikty pomiędzy postaciami. Nigdy nie wiemy czego się spodziewać, jaką decyzję podejmą bohaterowie oraz jaki będzie jej skutek. Praktycznie każdy dialog ma tutaj znaczenie, ponieważ ciągle pogłębia charaktery postaci. W miejsce scen akcji mamy emocjonalne starcia słowne, które cenię dużo bardziej niż tysiące wybuchów. Bardzo dobry początek All-New X-Men!

ZNAJDŹ MNIE

1,217FaniLubię to
49ObserwującyObserwuj
72ObserwującyObserwuj
234ObserwującyObserwuj

Polecane