Korzenie superbohaterów Marvela sięgają połowy ubiegłego wieku. Stan Lee, Jack Kirby i Steve Ditko stworzyli postaci, których przygodami żyjemy po dziś dzień, a za sprawą tworzonego przez ostatnie 10 lat Kinowego Uniwersum Marvela superbohaterów zna praktycznie każdy. Jednak przez prawie 60 lat znane nam postaci przeszły wiele metamorfoz, brały udział wydarzeniach wielkich i tych… dziwnych. Jeśli jesteście głodni wiedzy i chcielibyście poznać lepiej Kapitana Ameryką, Iron Mana, Thora i masę innych postaci to na polskim rynku wylądowała książka, która wam w tym pomoże. Recenzja książki Marvel – Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć.

Pierwszy kontakt z książką zaskakuje. Mamy do czynienia z pokaźnym gabarytem, średnio ustawialnym na książkowej półce. Niemalże kwadratowe rozmiary (28,5×23,8) zbliżają książkę do ślubnych albumów zdjęciowych, co nie każdemu przypadnie do gustu. Nie bardzo mi się to spodobało, ale gdy spojrzałem z bliska na okładkę – z miejsca się zakochałem. W twardej oprawie, na pokrytej gładkim laminatem powierzchni wytłoczono logo Marvela, dymek dialogowy i zęby Hulka. Sam Hulk z kolei wykonany jest z szorstkiego w dotyku, robiącego niesamowite wrażenie, materiału. Oprawa robi fantastyczne wrażenie i mówi to każdy, komu pokazuję książkę.

Zgodnie z przysłowiem „nie oceniaj książki po okładce”, czas przyjrzeć się zawartości. 240 stron podzielono na kilka rozdziałów, a rozdziały na części. Pierwszą i zarazem najpokaźniejszą z nich (99 stron całości) stanowi przedstawienie sylwetek bohaterów. Bliżej poznamy Kapitana Amerykę, Iron Mana, Thora, Hulka, Czarną Wdowę, Daredevila, Czarną Panterę, Namora, Doktora Strange i Spider-Mana. Oprócz nich znalazły się sylwetki najbardziej znanych złoczyńców z Red Skullem, Venomem i Kingpinem na czele. Szkoda jedynie, że znalazło się miejsce dla Spider-Woman, a zabrakło go dla większej liczby X-Menów. Mutanci zostali potraktowani po macoszemu, a zasługują na uwagę równie mocno, co najbardziej znani superbohaterowie. Na indywidualne opisy załapali się tylko nieliczni, a reszta pojawia się w dalszej części książki.

Sylwetki postaci zostały przedstawione w swoisty, dość oryginalny sposób. Zamiast długiej, opisowej genezy postaci, otrzymaliśmy masę dymków i chmurek pełnych ciekawostek. Podstawowe informacje umieszczone są w prostej tabelce, natomiast pozostałe wiadomości uszeregowano w rozsypance. Zawierają one dziesiątki ciekawostek z historii danej postaci. Od tych najbardziej intrygujących (np. ile waży Thor, jak szybko biega Quicksilver) przez ogólne informacje o wcieleniach danej postaci (ile osób nosiło miano Kapitana Ameryki) aż po te najdziwniejsze (Throg – Żaba Piorunów, Hulk bejsbolista). Początkowo trudno się w tym wszystkim odnaleźć i szczerze byłem nieco zawiedziony, że nie pokuszono się o bardziej szczegółowe informacje, ale po lekturze muszę przyznać, że to naprawdę solidna dawka informacji, która nie tylko poszerza wiedzę, ale też pozwala zabłysnąć ciekawą anegdotką wśród znajomych.

Kolejna część książki to rozpisane na 20 stronach klasyczne starcia. Tutaj przygotowano zestawienie ciekawych pojedynków, jakie rozegrały się na kartach komiksów od początku ich istnienia. Poznamy śmiertelnych wrogów, którzy ścierają się od zamierzchłych czasów (Kapitan Ameryka i Red Skull), jak i ciekawostki o konfliktach wśród superbohaterów (Black Panther kontra Namor) oraz informacje o mniej znanych starciach na przestrzeni dekad.

Drugi rozdział skupia się na drużynach. Masa ciekawych informacji o Avengers, X-Men, Inhumans, Strażnikach Galaktyki, SHIELD, ale też o mniej znanych Runaways (aktualnie możemy o nich oglądać serial). Dowiemy się jak zmieniały się drużyny superbohaterów, jakich miały członków, jakie cele, a nawet dlaczego Nick Fury odmłodniał i zmienił kolor skóry. Znalazło się miejsce dla wojennej grupy szpiegów z Dum Dum Duganem na czele oraz dla superbohaterskich drużyn z Anglii i Kanady.

Książkę kupicie taniej w sklepie Egmontu

Rozdziały trzeci i czwarty skupiają się na miejscach, nauce i magii. Na czytelnika czeka zalew ciekawostek o Asgardzie, Wakandzie, czy Savage Landzie. Oprócz tego znajdziecie tutaj wszystko co wypadałoby wiedzieć o Ultronie, Thanosie, Kamieniach Nieskończoności i oczywiście skupiającej je wszystkie potężnej Rękawicy.

Książka Marvel – Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć zasługuje na swój tytuł. Ilość zawartych ciekawostek jest więcej niż wystarczająca, by każdy po lekturze mógł poczuć się ekspertem od uniwersum Marvela. Niestandardowa, chaotyczna prezencja skutecznie unika lania wody i podaje solidną dawkę informacji. Jedynym minusikiem jaki mógłbym wskazać jest konieczność odwracania książki, gdy niektóre wpisy zostały zilustrowane w stylu rozkładówki. Zdecydowanie lepiej czytać standardowo – od lewej do prawej. Nie zmienia to jednak wniosku, że książka powinna znaleźć się na półce każdego fana Marvela!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.