Z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu na stronie nie pojawiła się recenzja pierwszego sezonu Opowieści Podręcznej. Recenzję przygotowałem w zeszłym roku, ale nie opublikowałem… Czas nadrobić to niedopatrzenie i w obliczu zakończonej właśnie serii drugiej przypomnieć sobie, o czym jest ten wyjątkowy serial.

1. Opowieść Podręcznej Sezon 1
2. Opowieść Podręcznej Sezon 2
3. Opowieść Podręcznej Sezon 3
4. Opowieść Podręcznej Sezon 4 (2020)

Na początek kilka słów o uniwersum. Opowieść Podręcznej to serial oparty na wydanej w 1985 bestsellerowej książce Margaret Atwood. W latach 90. mieliśmy kinową ekranizację, a w 2017 roku pojawił się serial, który poruszył cały świat. Serial doczekał się aż czterech nagród Emmy w najważniejszych kategoriach. Akcja serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Co raz więcej osób zaczęło cierpieć na bezpłodność, co tragicznie zmniejszyło przyrost naturalny. Gdy sytuacja stała się krytyczna, władzę w USA przejęli ekstremiści, którzy winą za wszystko obarczyli kobiety. Dla wszystkich logicznym stało się, że to kara boska za to, że kobiety zaczęły odchodzić od swojej biblijnej roli i zachciało im się robić kariery…

Nagrody Emmy:

Najlepszy serial: Opowieść Podręcznej

Najlepsza aktorka: Elisabeth Moss

Najlepsza rola drugoplanowa: Ann Dowd

Scenariusz: Bruce Miller

 USA stało się państwem rządzonym przez religijnych fanatyków, a kobiety podzielono na kilka społecznych warstw. Pierwszą i najbardziej uprzywilejowaną są żony politycznych liderów. Trwają u boku mężów, mieszkają w luksusach i oddają się życiu rodzinnemu. Role domowych służących przypadły tzw. Martom. Są to najczęściej bezpłodne kobiety w średnim wieku. Dużo inaczej wygląda sytuacja Podręcznych. Do tej grupy zaliczają się płodne kobiety, które są specjalnie przygotowywane do rodzenia dzieci bezpłodnym wpływowym rodzinom.

I taką właśnie Podręczną jest June. June została rozdzielona z mężem i małą córeczką podczas przewrotu, a teraz, kilka lat później, przybywa do domu Freda i Sereny Waterfordów, by tam urodzić im dziecko. June przyjmuje imię Freda, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem Podręczna musi nosić imię pana domu.

Opowieść Podręcznej to nie jest dynamiczny, pełny akcji serial. To spokojna, wolno rozwijająca się opowieść o dramacie kobiet w tak odmienionych Stanach Zjednoczonych zwanych teraz Republiką Gileadu, lub po prostu Gileadem. Każdy odcinek pokazuje nowy porządek i co oznacza on dla kobiet. Nie mają praktycznie żadnych praw, nie mogą być częścią żadnych społeczności, ugrupowań i tym podobnych. Każdy krok Mart i Podręcznych odbywa się pod czujnym okiem uzbrojonych strażników, każde wykroczenie lub chociażby wspomnienie o czasach sprzed przewrotu karane jest bezwzględną karą fizyczną (odcięcie palca, dłoni, czy wydłubanie oka).

June/Freda z bezsilności podporządkowuje się Waterfordom i mimo oporów robi to, czego od niej oczekują. Festiwal upokarzania i wykorzystywania podpierając się przyjętą przez reżim chorą interpretacją Biblii może się uspokoić, jeśli June zajdzie w ciążę. Brzemienna kobieta traktowana jest z wielkimi, jak na Podręczne, przywilejami i przynajmniej do czasu porodu może zaznać względnego spokoju. Dzięki genialnej roli Elisabeth Moss czujemy wszystkie krzywdy, jakich doświadcza June. Gwałcona, niby w imię wiary, przez pana domu kobieta musi znosić również poniżanie ze strony pani domu (Yvonne Strahovski), a jej wolny czas to przesiadywanie w pustym pokoju na poddaszu. Rozpaczliwa walka o życie i jakąś mrzonkę przyszłości w tym pozbawionym nadziei świecie chwyta za serce już na samym początku i nie odpuszcza do samego końca.

Opowieść Podręcznej to wyjątkowy serial. Czasem dołujący, czasem przerażający, ale zawsze szalenie intrygujący. To coś, czego po prostu nie możecie przegapić!

Pierwszy sezon Opowieści Podręcznej możecie oglądać na Showmax i HBO GO

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.