All-New Wolverine II Wojna Domowa

II Wojna Domowa, jak każde większe wydarzenie w świecie Marvela musi otrzymać pakiet tie-inów. W event wpisuje się również drugi tom solowej przygody Laury Kinney, popularnej X-23 i następczyni Wolverine’a. Zapraszam do zapoznania się z recenzją komiksu All-New Wolverine Tom 2: II Wojna Domowa.

II Wojna Domowa to kolejny wielki konflikt wśród superbohaterów. Przyczyną zamieszania jest pojawienie się Ulyssesa, nowego potężnego Inhumana, który doświadcza wizji przyszłości. Carol Denver saka Kapitan Marvel wykorzystuje wizje chłopaka, by zapobiegać zagrożeniom zanim te się rzeczywiście wydarzą. Po drugiej stronie stoi Tony Stark/Iron Man, który uważa, że to tylko przewidywania i nie można karać ludzi za coś, czego jeszcze nie zrobili.

Wiewiórkowa afera

II Wojna Domowa:
1. II Wojna Domowa
2. II Wojna Domowa: X-Men
3. II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man
4. All-New Wolverine: II Wojna Domowa
5. Avengers Tom 3: II Wojna Domowa
6. Ms. Marvel Tom 6: II Wojna Domowa
7. Deadpool Tom 5: II Wojna Domowa

Komiks zaczynamy jednak od wyluzowanej opowieści. Pierwszy zeszyt nie jest powiązany z wydarzeniem. Do drzwi Laury puka Squirrel Girl, która twierdzi, że w wyniku działania Wolverine ucierpiało gniazdo wiewiórek. Laura zakłada kostium i wraz ze Squirrel Girl wyrusza w miast w poszukiwaniu zaginionej głowy wiewiórczej rodziny.

Jest to jeden z tych zeszytów, które wypadają dobrze jedynie w głowie scenarzysty, a po przelaniu na papier tracą jakikolwiek sens. Laura, opiekująca się Gabby z pierwszego tomu, uczy się przy okazji odpowiedzialności, tęskni za Loganem i staje się lepszym człowiekiem. Natomiast można to było wpisać główny wątek bez konieczności tworzenia wiewiórkowej afery.

Skrzynka… Pandory

All-New Wolverine:
1. All-New Wolverine Tom 1: Cztery Siostry
2. All-New Wolverine Tom 2: II Wojna Domowa
3. All-New Wolverine Tom 3: Wróg Publiczny II
4. All-New Wolverine Tom 4: Odporna
5. All-New Wolverine Tom 5: Sieroty X
6. All-New Wolverine Tom 6: Staruszka Laura

Drugi zeszyt to również one-shot. Laura zostaje wezwana przez Marię Hill, ponieważ coś wybiło cały oddział transportujący tajemniczą skrzynię. Wygląda na to, że zawartość skrzyni jest potężną bronią, a S.H.I.E.L.D. nie wie, jak ją rozbroić. Dlaczego Hill poprosiła o pomoc nową Wolverine? Pomagający w akcji, aktualnie zaginiony w akcji Staruszek Logan wyczuł dziwny zapach. Zapach aktualnie jest jedynym tropem agentów T.A.R.C.Z.Y., więc zwrócono się do osoby, której węch nie ustępuje staremu Rosomakowi.

Podobnie jak pierwszy zeszyt, druga historia to taki fabularny zapychacz. Jasne, oba przemycają dość ważne wątki (pojawienie się prawdziwego Rosomaka oraz spotkanie Laury ze Staruszkiem Loganem), ale można było umieścić jej w głównej linii fabularnej, gdyby tylko nie zabrakło pomysłów w scenariuszu. Natomiast muszę dać malutkiego plusika za krótką obecność Leo Fitza!

II Wojna Domowa

Cztery kolejne zeszyty nawiązują już bezpośrednio do II Wojny Domowej. W głównym wydarzeniu Staruszek Logan odegrał jedynie epizodzik. Świetny, ale epizodzik. Historia tie-ina nie jest rozwinięciem tej z eventu, a kompletnie niezależną opowieścią. Punktem wspólnym jest oczywiście postać Ulyssesa. Przebywający na transkopterze S.H.I.E.L.D. Inhuman doświadczył kolejnej wizji, w której to Staruszek Logan morduje Gabby, Laurę i wielu, wielu innych ludzi. SHIELD, Kapitan Marvel, Kapitan Ameryka i Tony Stark ruszają, by zapobiec temu, co ma nadejść.

W odróżnieniu od przygotowanych pod II Wojnę Domową tie-inów X-Men i Amazing Spider-Man All-New Wolverine to kanoniczna kontynuacja solowej serii Laury Kinney. Tłumaczy to nieco obecność fillerowych one-shotów. Najmocniejszym punktem tego komiksu jest relacja Laury i Logana. Dziewczyna nie może pogodzić się z obecnością przybysza z innej linii czasowej i ciągle powtarza sobie, że jej mentor nie żyje. Relacja naturalnie ewoluuje wraz z postępami w historii i naprawdę daje radę. Nawet bardziej niż sceny akcji, walka z Capem i tym podobne fajerwerki. Co ważne zakończenie zgrabnie zapowiada kolejny rozdział i jeszcze mocniej rozwija postaci.

W ogólnym rozrachunku All-New Wolverine Tom 2: II Wojna Domowa wypada lepiej niż pierwsza album z serii. Spisuje się zarówno jako samodzielna opowieść, jak również tie-in do II Wojny Domowej. Nie jest źle.

All-New Wolverine Tom 2: II Wojna Domowa

27,99 zł
6

FABUŁA

7.0/10

RYSUNKI

5.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

6.0/10
Poprzedni artykułAGENTS OF S.H.I.E.L.D. |Sezon 6 |Recenzja serialu
Następny artykułOPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ |Sezon 3|Recenzja serialu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię