wkręceni

Szczerze uwielbiam Eddiego Flynna z serii książek Steve’a Cavanagh. Dziś jednak mam dla was recenzję książki nieco innej, poważniejszej i dojrzalszej. Jednakże czy lepszej? Recenzja książki Wkręceni.

Kim jest J.T. LeBeau?

Inne książki Steve’a Cavanagh

Eddie Flynn #1: Obrona
Eddie Flynn #2: Zarzut

J.T. LeBeau to postać nietuzinkowa. Autor największych światowych bestsellerów jest większą zagadką niż zwroty akcji w jego bijących rekordy popularności thrillerach. Dlaczego? Otóż dlatego, że nikt go nie widział i nikt nie wie kim naprawdę jest. Wielomilionowe nakłady i wielomilionowe zaliczki sprawiły, że gość stał się legendą. A co, jeśli ktoś odkryje jego prawdziwą tożsamość? Cóż, zapewne podobnie jak inni, którzy odkryli tożsamość pisarza wyląduje w grobie zanim zdąży podzielić się tą nowiną z resztą świata. A co wy byście zrobili, gdybyście znaleźli dowody jednoznacznie wskazujące, że to bliska wam osoba jest osobą, której szuka cały świat?

Nie czytajcie opisu z okładki

Wkręceni to jedna z tych książek, o których im wiesz mniej, tym bardziej się… wkręcisz. Zdradzenie jakiegokolwiek fabularnego szczegółu zepsuje część zabawy. Nie całą, ponieważ książka posiada mnóstwo zwrotów akcji nieprzerwanie podkreślających, że zasługuje na swój tytuł. Jest to psychologiczny thriller trzymający nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Oprócz wciągającej fabuły zagadką samą w sobie jest dość niestandardowa konstrukcja książki, która zapala ostrzegawczą lampkę już podczas przedmowy autora.

Kto został Wkręcony?

Cavanagh niczym Stephen King dostarcza nam wyraziste, nieoczywiste postaci. Szukająca szczęścia Maria, jej ukochany Daryl, zamknięty w sobie Paul, zdeterminowany szeryf Dole, czy jego zastępczyni Bloch to świetnie napisana, dobrze pogłębiona obsada, wobec której trudno przejść obojętnie. Każda z tych postaci oprócz dobrze zarysowanego tła wnosi do historii swoje trzy grosze. Chociaż na początku wydaje nam się, że to ludki wycięte z szablonu to z biegiem czasu zaskakują nieoczywistymi decyzjami, które wywracają wszystko do góry nogami.

Dla kogo Wkręceni Steve’a Cavanagh? Zdecydowanie dla osób, które chcą być zaskakiwane na każdym kroku. Dla osób, które chcą myśleć i dyskutować o zakończeniu po jej przeczytaniu. Do tej pory nie wiem czy wkręceni zostali bohaterowie, czy ja. Polecam zdecydowanie!

9/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Albatros

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.