Niewidzialna Mafia

Doczekaliśmy się pierwszego tomu regularnej serii Supermana spod pióra Briana Michaela Bendisa. Zmianę wizerunku i kierunku mogliśmy zaobserwować w Człowieku ze Stali, a teraz czas przekonać się jaki pomysł na przygody Kryptończyka ma gwiazdor komiksowej branży. Recenzja komiksu Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia.

Niewidzialna mafia i praca w Daily Planet

Superman Action Comics:
0. Człowiek ze Stali
1. Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia
2. Superman Action Comics Tom 2: Nadejście Lewiatana
3. Superman Action Comics Tom 3: Polowanie na Lewiatana
4. Superman Action Comics Tom 4: Metropolis w ogniu
5. Superman: Action Comics, Tom 5: Ród Kentów

Punktem wyjścia Niewidzialnej Mafii jest wątek poboczny Człowieka ze Stali. Trawiące Metropolis seryjne podpalenia nabierają na sile. Na domiar złego straż pożarna otrzymuje cynk od świadka, że za podpaleniami stoi… Superman. Ponadto w mieście pojawia się zorganizowana grupa, która wie, jak ukrywać swoje zbrodnie przed wyczulonymi zmysłami Supermana.

W Daily Planet natomiast trwa walka o utrzymanie na rynku. Clark Kent stara się dostarczać gorące tematy związane z Supermanem, a nowe reporterki sieją spory zamęt. Trish od działu plotkarskiego zbyt mocno interesuje się zniknięciem Lois Lane posądzając ją o romans, natomiast reporterka śledcza Robinson Goode powoli odkrywa swoje sekrety, a za cel obrała sobie Człowieka ze Stali.

Mniej akcji, mniej fantastyki, więcej Clarka Kenta

Niewidzialna Mafia to można by rzec klasyczny Bendis. Gość czuje się tym lepiej im bliżej ziemi się znajduje. Pierwszyt tom Superman Action Comics odcina się od kosmicznych wojaży, Ligii Sprawiedliwości (no, epizodzik ma Batman) i kosmicznych najeźdźców. Zdecydowana większość wydarzeń skupia na sprawach przyziemnych. Superman nie musi ciągle walczyć z Doomsdayami, wielkimi robotami czy potworami. W wizji Bendisa sceny akcji to tylko dodatek do tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji.

Druga i równie ważna sprawa, którą porusza Niewidzialna Mafia to życie codzienne Clarka Kenta. Bendis fantastycznie rozgrywa wątki Daily Planet, które od lat były na bardzo wąskim marginesie innych scenarzystów. Daily Planet to nie tylko Lois, Clark, Jimmy i Perry White. To masa ambitnych i utalentowanych ludzi, którzy gonią za własnym tematem i potrafią przekroczyć granice, aby tylko ich artykuł trafił na „jedynkę”. Tajna tożsamość Clarka wisi na włosku, a zniknięcie Lois i Jona tylko wszystko komplikuje.

Klasyczne nowe szaty

Nad rysunkami Niewidzialnej Mafii pracowali Patrick Gleason (Superman z Odrodzenia DC), Ryan Sook, Yanick Paquette i Wade von Grawbadger. Cały styl graficzny utrzymany jest w stylu komiksów lat 90. przez co znacznie różni się od szalenie widowiskowych serii z Odrodzenia DC. I gdy na początku wydaje się, że to krok wstecz to z biegiem czasu dosłownie zakochałem się w tym stylu. Czyta się to i ogląda jak największe Supermanowe klasyki i mam szczerą nadzieję, że ten styl zostanie utrzymany w przyszłości.

Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia to must have dla każdego fana Człowieka ze Stali. Bendis wprowadził Supka na zupełnie nowy poziom. Scenarzysta fantastycznie wykorzystuje potencjał postaci i równie dobrze zajmuje się życiem i pracą Clarka Kenta. Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia

37,49 zł
8.7

FABUŁA

9.0/10

RYSUNKI

9.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

8.0/10
Poprzedni artykułJACK RYAN |Sezon 1 |Recenzja serialu
Następny artykułNETFLIX GRUDZIEŃ 2019 |Lista oryginalnych produkcji wraz z datami premier
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.