Extraordinary X-Men Tom 4

Run Jeffa Lemire szybko dobiegł końca. Mam dziś dla was recenzję komiksu Extraordinary X-Men Tom 4: Inhumans kontra X-Men. Jest to zarówno ostatni tom serii Extraordinary X-Men i zarazem ostatnia odsłona wydarzenia Inhumans kontra X-Men. Zapraszam.

W porównaniu do dwóch poprzednich komiksów Extraordinary X-Men Tom 4 nie przedstawia ciągłej historii. Składa się z kilku zeszytów, które rozgrywają się w różnych momentach wydarzenia oraz jednego zapowiadającego dalsze losy Mutantów.

Nowy członek X-Men

Wydarzenie Inhumans kontra X-Men
1. Śmierć X
2. Inhumans kontra X-Men
3. Extraordinary X-Men Tom 4: Inhumans kontra X-Men

Pierwszy zeszyt tego albumu rozgrywa się zaraz po spotkaniu X-Men z Beastem na wyspie Muir w komiksie Inhumans kontra X-Men. Storm wie, że podjęła nie tyle słuszną, co jedyną możliwą decyzję, ale i tak nie daje jej to spokoju. Tymczasem w Przystani X umiera dziewczynka, która miała styczność z mgłą terrigenową. Maya od zawsze marzyła, by spotkać swoją idolkę Storm, więc jej starsza siostra Alisha robi wszystko, aby doporowadzić do spotkania. Jednak jak dotrzeć do przywódczyni, która właśnie zapoczątkowała wojnę z Inhumans?

Zeszyt ma na celu niejako uzasadnić decyzję Ororo. Maya jest ostatecznym dowodem na to, że terrigen zabija Mutantów. Całość obserwujemy oczami siostry dziewczynki dzięki czemu widzimy jak na wojnę zapatrują się mieszkańcy Przystani X oraz to jak ciężką decyzją było podjęcie działań przeciwko Inhumans. Bardzo dobre rozpoczęcie!

Forge

Seria Extraordinary X-Men:
1. Extraordinary X-Men Tom 1: Przystań X
2. Extraordinary X-Men Tom 2: Wojna Apocalypse’a
3. Extraordinary X-Men Tom 3: Upadek Królestw
4. Extraordinary X-Men Tom 4: Inhumans vs X-Men

Drugi zeszyt tego albumu przybliża nam postać Forge’a. Mutant siedzący ciągle w warsztacie dla wielu jest enigmą. Nawet dla swoich. Tym razem mamy okazję poznać jego możliwości. To jak opracowuje swoje wynalazki, skąd przychodzą mu do głowy te wszystkie niesamowite rozwiązania. I tyle można powiedzieć o tym zeszycie. Powiązany jest, rzecz jasna, z wydarzeniem, ale nie wnosi nic oprócz kilku informacji na temat Forge’a. A, byłbym zapomniał. Znalazło się też kilka kadrów z przyszłości/przeszłości Staruszka Logana!

Magik i Sapna

Kolejny zeszyt umiejscowiony jest podczas walki Inhumans z X-Men. Znokautowana Magik budzi się… wewnątrz swojego miecza. W ostrzu mieszka świadomość Sapny, która ściągnęła tutaj Ilyanę ze względu na uwierającą samotność. O tej historii powiem tyle, że jest. Ale za to wygląda obłędnie. Świat wewnątrz miecza prezentuje się jak najwyższej klasy szkic ołówkowy i zachwyca w każdym ujęciu.

Co dalej?

Czwarty zeszyt albumu Extraordinary X-Men Tom 4 rozgrywa się już po zakończeniu konfliktu. Mutanci mogą bezpiecznie wrócić na Ziemię, więc Przystań X powoli pustoszeje. Szukający zajęcia Logan decyduje się podążyć dziwnym sygnałem SOS pochodzącym z Południowej Dakoty. Wszystko wskazuje na pułapkę, ale Logan zabiera ze sobą Jean Grey, Bloba, Marthę… tę starszą panią i zielonego kolczastego gościa.  Zeszyt bardzo fajny, ciekawie kończący przygodę w Limbo. Ponadto w pewnej formie powraca Cerebra!

X-Men Prime!

Album wieńczy prolog do kolejnej serii komiksów. Po kosmicznych wojażach na Ziemię powraca Kitty Pride. Odwiedza ją Storm, która po ostatnich wydarzeniach chce opuścić szeregi X-Men i to właśnie Kitty powinna ją zastąpić. I jak wspomniałem w pierwszym zdaniu zeszyt jest prologiem do kolejnych serii. Wkrótce Egmont zaprezentuje nam Astonishing X-Men (Life of X oraz A Man Called X), a czekamy jeszcze na X-Men Gold (drużyna Kitty) oraz X-Men Blue (drużyna oryginalnych X-Men z przeszłości).

Nie przepadam za wydaniami zbiorczymi kilku opowiadających o czym innych zeszytów, ale w przypadku Extraordinary X-Men Tom 4: Inhumans kontra X-Men ma to sens. Część komiksu rozwija główne wydarzenie o kilka wątków, a jeden jest znakomitym epilogiem runu Jeffa Lemire. Wyszło całkiem nieźle.

Extraordinary X-Men Tom 4

33,99 zł
6.7

FABUŁA

7.0/10

RYSUNKI

6.5/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

6.5/10
Poprzedni artykułMORBIUS| Pełny zwiastun
Następny artykułKAPITAN AMERYKA TOM 2: CZERWONY ŁAJDAK | Ed Brubaker
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię