Nic o mnie nie wiesz

Początek roku mocno obrodził w interesujące premiery mojego ulubionego gatunku. Hanna Jameson i Harlan Coben od kilku dni goszczą na półkach księgarni, a niedługo dołączą do nich Remigiusz Mróz oraz Steve Cavanagh. Dziś jednak mam dla was recenzję debiutanckiego thrillera Elizabeth Keenan i Grega Wandsa, którzy ukrywają się pod pseudonimem E.G. Scott. Recenzja książki Nic o mnie nie wiesz od Wydawnictwa Muza, której premiera już 29 stycznia.

Żyli długo i (do tej pory) szczęśliwie

Rebecca i Paul Campbell to małżeństwa z dwudziestoletnim stażem. Niegdyś Paul prowadził dobrze prosperującą firmę, a Rebecca cieszyła się mianem najlepszego sprzedawcy w swojej pracy. Dziś Paul klęskę swojej firmy opłakuje w ramionach kochanki, a zwolniona z pracy Rebecca co raz częściej odurza się mocnymi lekami zawierających opiaty. Na domiar złego kochanka Paula nie zamierza być tą drugą…

Co tu się od…

Recenzja książki Szeptacz

Historię możemy podzielić na dwie części. Rozgranicza je dramatyczne wydarzenie, które autorzy skrzętnie maskują przez 1/3 książki. Rozdziały w tej części podzielono pomiędzy punkt widzenia Paula i Rebeki, a ponadto rozgrywają się one „przed” i „po”. Na początku trudno się połapać o co w tym wszystkim chodzi, ale kolejne rozdziały rzucają co raz więcej światła zarówno na Paula jak i Rebeccę oraz wszystkie ich grzeszki. Punktem zwrotnym jest wspomniane ważne wydarzenie. Od tej pory tylko sporadycznie wracamy do przeszłości, a zdecydowana większość rozdziałów to pokłosie rozegranego dramatu.

Narracja robi robotę

Autorzy zastosowali tutaj narrację w stylu noir. Kolejne wydarzenia śledzimy z perspektywy kilku osób. Na początku są to jedynie Rebecca i Paul, ale w drugiej części książki dołączają kolejne trzy postaci. Poświęcone im rozdziały przedstawiają ich punkt widzenia, często odmienny do tego, co przeczytaliśmy kilka stron wcześniej. Czujemy się tak, jakby aktualny narrator chciał przekonać nas do swoich racji i logicznie wytłumaczyć swoje zachowanie. W efekcie dostajemy całkiem zagmatwaną intrygę i jeśli nawet domyślamy się zakończenia (nie jest przesadnie skomplikowane) to prowadząca do niego droga w pełni to wynagradza.

Swoją cegiełkę dorzucają też świetnie prowadzone postaci. Chociaż każdy z narratorów tej historii chce opowiedzieć szczerze to nie da się nie zauważyć, że często oszukują sami siebie. Rebecca wcale nie uważa, że jest uzależniona od leków, Paul przekonuje siebie, że wszystko co robi ma na celu dobro jego małżeństwa. Sytuacja wygląda analogicznie , gdy do gry dochodzą kolejne postaci, których tożsamości nie będę zdradzał. Oni nie oceniają swoich działań, ponieważ są przekonani o słuszności, my natomiast wyciągamy wiele wniosków na temat ich charakteru. Działa to świetnie i nie pozwala się oderwać od lektury.

Nic o mnie nie wiesz to bardzo intrygujący debiut Elizabeth Keenan i Grega Wandsa. Nie jest to thriller, który nie pozwoli wam zasnąć, albo wywróci wasze pojęcie o gatunku. Niemniej jest to książka o bardzo oryginalnej narracji, dzięki której doskonale poznajemy nieszablonowych bohaterów. Bohaterów prowadzących nas przez labirynt złych decyzji, których próba naprawy dostarcza jedynie nowych problemów. Jest naprawdę dobrze i czekam na więcej!

7/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Muza

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułNETFLIX LUTY 2020 |Lista produkcji wraz datami premier
Następny artykułTYDZIEŃ W ŚWICIE FILMÓW I SERIALI #3
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.