Po miesięcznej przerwie dostaliśmy dwa finałowe odcinki największego serialowego crossovera w historii. Kryzys na Nieskończonych Ziemiach dobiegł końca i czas sprawdzić, czy finał udźwignął ciężar tego wydarzenia. Recenzja odcinków 4-5.

Na finał wydarzenia Kryzys na Nieskończonych Ziemiach składają się Arrow 8×08 oraz The Legends of Tomorrow 5×01. Tym samym event zaliczył każdy z seriali DC od stacji CW. 

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach część 4.

Od wydarzeń z trzeciego odcinka minęło kilka miesięcy. Wieloświat został zniszczony, a garstka Wzorów (Paragons) utknęła w Znikającym Punkcie (Vanishing Point). Jedyną szansą dla bohaterów jest powrót Flasha, który od miesięcy biegał w Speed Force szukając wyjścia. Barry co prawda nie znalazł sposobu na ratunek, ale oto pojawia się Oliver Queen, który od teraz nazywa siebie Widmem (Spectre). Queen nareszcie zrozumiał, że sam nie da rady uratować wszechświata, więc przygotował plan angażujący wszystkich Paragonów.

Recenzja KRYZYS NA NIESKOŃCZONYCH ZIEMIACH 1-3

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach w czwartym odcinku dorzuca jeszcze więcej pokręconych wątków DC. Osoby, które nie orientują się w komiksach lub nie śledziły seriali CW mogą poczuć się bardzo skołowane. Vanishing Point, Speed Force, Monitor, Anty-Monitor, Zaranie Dziejów, istniejący i nieistniejący bohaterowie i pewnie jeszcze kilka dziwnych zjawisk. Wszystko to składa się na zamotaną papkę zdecydowanie nie dla każdego. Niemniej, jeśli przełkniecie cały ten bełkot (i mówi to fan DC) to finał Kryzysu jest satysfakcjonujący i nie zostawia wiele do życzenia.

Cudowne easter eggi

Finał Kryzysu to kolejna porcja znakomitych easter eggów.

 • Prolog odcinka rozgrywa się na planecie Multus kilkadziesiąt tysięcy lat temu. To tam urodził się Mar Novu, czyli przyszły Monitor. W komiksach Multus był domem wielu bardzo rozwiniętych cywilizacji sprzed miliardów lat. To stąd pochodzą rasy Controllers, Zamorans i Guardians.
 • Również w prologu mamy mocną inspirację komiksem Green Lantern #40, gdzie Krona, naukowiec z planety Oa obsesyjnie poszukiwał sposobu do obserwacji początków wszechświata. W serialu rola ta przypadła Mar Novu
 • FLASH Z DC EU! Niesamowita sprawa! CW udało się dogadać z Warnerem (chociaż pomysł podobno wyszedł od Warnera) i swoje cameo zaliczył Ezra Miller, czyli Flash z Ligii Sprawiedliwości! Świetna, humorystyczna scena jest chyba najlepszym easter eggiem i cameo w całym wydarzeniu. Wydarzeniu, które jak się okazuje, z sukcesem połączyło wszystkie filmy i seriale DC. Piękna sprawa.
 • Powracają migawki z filmów i seriali DC, podobne do tych, które widzieliśmy w prologu całego wydarzenia. Co ciekawe pojawia się wiele nowych fragmentów, a wśród nich Doom Patrol, ponownie Titans, Potwór z Bagien oraz urywek filmu Zielona Latarnia.

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach część 5.

Tym razem rozdzieliłem tekst na recenzje dwóch odcinków. Zrobiłem to z prostego powodu – część czwarta jest finałem wydarzenia, a część piąta jej epilogiem oraz nowym rozdaniem dla Arrowverse. Nie zdradzając jak do tego doszło – Kara, Barry, J’onn oraz Sara budzą się w mocno zmienionym świecie. Szybko staje się jasne, że każde z nich rezyduje na tej samej Ziemi! Co prawda, nie jestem na bieżąco z produkcjami Arrowverse, ale śmiało można założyć, że od tego momentu poszczególne historie będą się co raz częściej przenikać i korzystać z bohaterów innych serii. Świetne rozwiązanie.

Sam odcinek za to nie przypadł mi do gustu. Część piąta to The Legends of Tomorrow i scenarzyści zrobili sporo, abyśmy o tym nie zapomnieli. Pełno tutaj słabego, durnowatego humoru, który do mnie nie przemawia (Beebo, serio?) oraz nieumiejętnego łamania czwartej ściany. Serio, ile razy na 40 minut można wspomnieć, że kręcimy crossover? W tym odcinku zdecydowanie za dużo.

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach to w ogólnym rozrachunku fantastyczna robota. Seriale DC od CW to nie moja bajka, ale tutaj bawiłem się przednio, nawet nie rozumiejąc znacznej części nawiązań do poprzednich odcinków i sezonów. Absolutnym mistrzostwem jest ilość gościnnych ról oraz easter eggów, która zawstydza gigantyczne uniwersum Marvela. Przy tak małym budżecie i tak specyficznym klimacie udało się zrobić coś, czego w telewizji już chyba nie uświadczymy. I chociażby dlatego każdy fan DC powinien obejrzeć Kryzys na Nieskończonych Ziemiach.

 • FABUŁA - /10
  0/10
 • RYSUNKI - /10
  0/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
  0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułRAY DONOVAN |Sezon 7 | Recenzja serialu
Następny artykułBLOODBORNE: ŚMIERĆ SNU | Aleš Kot | Recenzja komiksu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.