Każda wielka przygoda musi kiedyś dobiec końca. Homeland przez wszystkie swoje lata dostarczał wielkich emocji ukazując politykę międzynarodową i idące za nią szpiegostwo w sposób bezkompromisowy i przerażająco autentyczny. Tegoroczna seria to wielki finał serialu, co wywindowało oczekiwania na sam szczyt. Recenzja serialu Homeland Sezon 8.

Szansa na pokój w Afganistanem

Seria Homeland
1. Homeland Sezon 1
2. Homeland Sezon 2
3. Homeland Sezon 3
4. Homeland Sezon 4
5. Homeland Sezon 5
6. Homeland Sezon 6
7. Homeland Sezon 7
8. Homeland Sezon 8

Historia serii finałowej rozpoczyna się w kilka miesięcy po finale sezonu siódmego. Carrie uwolniona przez Saula z rosyjskiej niewoli dochodzi do siebie w niemieckim szpitalu. Mathison wydaje się wracać do formy, ale nie pamięta kilku ostatnich miesięcy. Mimo to Saul wyciąga ją ze szpitala i zabiera do Afganistanu, gdzie istnieje historyczna szansa na podpisanie paktu pokojowego z talibami, którym przewodzi Haissam Haqqani. Haqqani odegrał bardzo ważną rolę w serii czwartej, gdzie Saul oraz Dar Adal zmusili go do rozejmu ku niezadowoleniu żądnej zemsty Carrie. Haissam Haqqani nie jest jednak głównym zagrożeniem tego sezonu. USA stają bowiem u progu wojny atomowej z Pakistanem. Wszystko za sprawą zamieszania w Białym Domu, gdzie prezydentem zostaje niedoświadczony i niezdecydowany Benjamin Hayes, a doradza mu narwany nacjonalista John Zabel.

Pracująca w Afganistanie Carrie nie posiada uprawnień przysługujących agentom CIA, a jej jedynym sojusznikiem jest Saul Berenson. Zarówno szef placówki, jak i osoby przyglądające się jej zdrowiu psychicznemu podejrzewają, że Carrie mogła ulec praniu mózgu i w rzeczywistości być podwójną agentką działającą na rzecz rosyjskiego wywiadu. Mathison nie pomaga dziwnie zażyła znajomość z Jewgenijem Gromowem, który jeszcze niedawno wśród amerykańskich agencji był na szczycie poszukiwanych obcych agentów…

Historia zatacza koło

Nie można uciec od wrażania, że sezon finałowy Homeland to swoisty powrót do korzeni serii. Wtedy Carrie podejrzewała, że Brody został poddany praniu mózgu przez talibów, którzy więzili go 8 lat. Teraz to Carrie jest podejrzewana przez swoich współpracowników. Scenarzyści wodzą nas za nos dokładając do tych podejrzeń kolejne argumenty, a my dosłownie do ostatniej minuty finałowego odcinka nie wiemy jaka jest prawda i jak to wszystko się zakończy.

Nie ma czerni i bieli, są tylko odcienie szarości

Przez lata uwielbiałem sposób w jaki Homeland przedstawia sytuację geopolityczną. Faktem jest, że twórcy mają bardzo dobre rozeznanie w mniejszych i większych międzynarodowych konfliktach. Skrzętnie korzystają z tej wiedzy dostarczając nam niezwykle realistycznie wyglądające pertraktacje na szczycie. To samo tyczy się tutaj postaci. Trudno wskazać tutaj tych dobrych i tych złych. Zarówno Amerykanie, jak i Rosjanie, Afgańczycy czy Pakistańczycy kierują się zupełnie innymi pobudkami i każdy robi to, co uważa za najlepsze dla swojego kraju. Wszyscy popełniają błędy, przez wielu niepotrzebnie giną ludzie, bo liczy się tylko osiągnięcie celu. I to jest właśnie w tym serialu niesamowite, a Sezon 8 takich sytuacji dostarcza całe mnóstwo.

Finał serialu

12. odcinek 8. serii jest również finałem całego serialu. Oczywiście nie mogę nawet zarysować jego tła fabularnego, ponieważ każde słowo byłoby spoilerem dotyczącym poprzednich odcinków. Powiem jedynie, że czuję się usatysfakcjonowany. Twórcom udało się nie tylko dostarczyć odcinek pełen emocji i zwrotów akcji, ale też trafnie podsumować wszystkie poprzednie lata. Jasne, zakończenie ma słodko-gorzki wydźwięk, ale dzięki temu idealnie pasuje do całego serialu.

Homeland Sezon 8

Koniec wielkiej przygody, jednego z najważniejszych seriali jakie dostarczyła nam telewizja. Produkcji ze wszech miar nietuzinkowej i jakże innej od wszystkiego, co możemy obejrzeć. Homeland od początku nie oglądał się na innych, szedł własną ścieżką i rytm ten utrzymał do samego końca. Dla mnie jest to produkcja, która podobnie jak Breaking Bad, Better Call Saul czy Stranger Things zmieniła oblicze telewizji robiąc wielką konkurencję kinowym produkcjom. Homeland się kończy, ale robi to na najwyższym poziomie, czego każdemu serialowi szczerze życzę.

Ósmego sezonu Homeland póki co nie znajdziemy na żadnej z polskich platform streamingowych. Aktualnie jedyny legalny sposób to wykup abonamentu bądź darmowego, 30-dniowego triala stacji Showtime. W tej wersji nie uświadczycie jednak polskich napisów. 
https://www.sho.com/homeland/season/8#/stream/episode/3466107/int-homeland-11899

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.