Zatruty Ogród

To moje pierwsze spotkanie z Alex Marwood. Autorka do tej pory skutecznie omijała mój kręg zainteresowań, ale ze względu na masę pozytywnych wrażeń znajomych postanowiłem sprawdzić jej najnowszą pracę. Recenzja książki Zatruty Ogród.

Sekta

Opinią publiczną wstrząsa zbiorowe samobójstwo w odciętej od świata sekcie. Przeżyli tylko nieliczni, a wśród nich ciężarna Romy oraz dwójka jej, urodzonego w komunie, młodszego rodzeństwa – Ilo i Eden. Romy z racji pełnoletności otrzymuje własne mieszkanie i pomoc od opieki społecznej, a Ilo i Romy trafiają pod opiekę najbliższej krewnej, siostry ich matki, Sarah.

Sarah

Sarah bardzo przeżyła moment, w którym jej ciężarna siostra (matka ocalałego rodzeństwa) opuściła dom rodzinny przez osiągnięciem pełnoletności. Co stało się z siostrą dowiedziała się z mediów niemalże dwadzieścia lat później. Czując odpowiedzialność zdecydowała się zająć dziwnym rodzeństwem, ale kompletnie nie potrafi odnaleźć się w roli opiekunki. Tym bardziej, że dzieci nigdy nie poznały świata zewnętrznego, a całą wiedzę czerpały od Nauczycieli w komunie.

Trudne życie w nowym świecie.

Polecam książki Wydawnictwa Albatros

TRZYNAŚCIE – Steve Cavanagh
WKRĘCENI – Steve Cavanagh

O KROK ZA DALEKO – Harlan Coben
FOX – Frederick Forsyth

INSTYTUT – Stephen King

Książka podzielona jest na dwie części. Przed i po masowej śmierci setki ludzi. Wydarzenia aktualne z kolei podzielono na rozdziały dotyczące Sarah, które przedstawione są z trzeciej osoby oraz te dotyczące Romy, gdzie to ona jest narratorem. Z jednej strony śledzimy Romy, która poznaje czym jest smartfon, uczy się pobierać pieniądze z bankomatu czy odnajduje się w nowym mieszkaniu. Z drugiej zaś widzimy Sarah zmagającą się z rodzeństwem, którego jedynym celem jest przygotowanie si na Apokalipsę…

W tej części fabuła lubi się wlec. Niektóre rozdziały opowiadają o niczym i niepotrzebnie rozwlekają fabułę. Niekiedy rzuca się w oczy również niekonsekwencja w przedstawieniu Romy. Z jednej strony nie ma pojęcia jak działa współczesny świat, a z drugiej rzuca naprawdę błyskotliwe spostrzeżenia i cechuje się bardzo logicznym myśleniem. Można mieć wrażenie, że nauczyciele w sekcie wspaniale przygotowali swoich wyznawców. Problem w tym, że kłóci się to nieco z rozdziałami rozgrywającymi się w przeszłości, gdzie poznajemy szczegóły życia w komunie. Wszystko nabiera tempa w ostatniej fazie książki, gdzie Zatruty Ogród pokazuje pazur i wprowadza sporo emocji niejako wynagradzając wcześniejsze przynudzanie wątku współczesnego.

Zatruty Ogród

Dużo ciekawiej wypada część książki rozgrywająca się w komunie. Wydarzenia w Arce śledzimy wraz z dorastającą Romy. Od jej najmłodszych lat aż po sam okrutny koniec. To tutaj dowiadujemy się o panujących zasadach, o wymyślnych obrzędach i sposobie traktowania członków sekty. Chociaż od pewnego momentu można łatwo domyślić się, gdzie to wszystko zmierza to poszczególne rozdziały dostarczają wielu emocji. Może to złe słowo, ale geneza sekty jest fascynująca. Romy skupia się na przydzielonej jej roli, ale poszczególne obserwacje dobrze obrazują zmiany jakie zachodzą w komunie wraz z biegiem lat. Jest to zdecydowanie najlepsza część książki!

Reasumując Zatruty Ogród ma dwa oblicza. Książka bardzo spokojna, niekiedy wręcz powolna w rozdziałach współczesnych zmienia się nie do poznania w retrospekcjach. Nie jest źle, ale mnie Zatruty Ogród nie porwał.

6/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Albatros

Poprzedni artykułHOMELAND | Sezon 8 | Finał serialu
Następny artykułJEST KREW… | Stephen King | Recenzja książki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię