Kryzys Bohaterów

Kolejne wydarzenie w Uniwersum DC. Tom King, były Agent CIA, a ostatnio scenarzysta bardzo nierównej serii Batman Rebirth oraz genialnego komiksu Vision przedstawi nam mroczną stronę umysłów superbohaterów. Recenzja komiksu Kryzys Bohaterów.

Piękne wydanie pięknej zawartości

Polecam recenzję
BATMAN KONTRA DEATHSTROKE

Kryzys Bohaterów to komiks wydany w twardej oprawie. W jego skład wchodzą zeszyty #1-9 Heroes in Crisis. Jak wspomniałem na wstępie scenariusz napisał Tom King. Rysunki i tusz nałożyli Clay Mann oraz współpracujący z nim Travis Moore, Lee Weeks, Mitch Gerads i Jorge Fornes. Pnowie uzupełniają to pięknie oprawione wydanie o przepiękne rysunki. Komiksy DC od lat deklasują pod tym względem Marvela, a Kryzys Bohaterów tylko zwiększa ten dystans. Wszystkie kadry stanowią bardzo przemyślaną i spójną układankę czym zachwycają na każdym kroku. Mnóstwo tutaj symboliki i zabawy kolorami, a każdy zajmujący całą stronicę kadr to popis geniuszu ekipy stojącej za oprawą.

Sanktuarium

Batman, Superman i Wonder Woman zbudowali jakiś czas temu Sanktuarium – tajną placówkę, gdzie superbohaterowie oraz nawróceni przestępcy dochodzą do siebie po przebytych traumach. Za pomocą niezwykle zaawansowanej sztucznej inteligencji pensjonariusze walczą ze swoimi słabościami. To jedyne miejsce, gdzie mogą zrzucić swoje maski. Nie tylko te dosłowne. Niestety Sanktuarium zostaje zaatakowane, a większość mieszkających w nim osób zamordowana. Podejrzanymi są Harley Quinn oraz podróżujący w czasie Booster Gold. Problem w tym, że sami nie wiedzą, czy to zrobili. Na domiar złego Lois Lane otrzymuje nagrania ze swoistego „pokoju zwierzeń” Sanktuarium, gdzie wszyscy bohaterowie odkrywają nie tylko swoje tożsamości, ale też własne lęki i cele.

Kryzys Bohaterów

Tom King postanowił (w pewnym sensie) mocno ograniczyć moce potężnych bohaterów DC skupiając się na ich psychice. W efekcie nie uświadczymy tutaj pojedynków na miarę wielkiego wydarzenia. Większość ważnych rozstrzygnięć rozgrywa się w głowach bohaterów. I to nie tych, których się spodziewacie. Batman, Superman i Wonder Woman nie są centralnymi postaciami historii. Praktycznie przez całą historię kręcą się na drugim planie, a naprawdę intrygujący wątek z nimi związany (Lois i nagrania) pozostaje nierozwinięty. Sam finał może się podobać, ale droga do niego prowadząca niestety zawodzi.

Pokój zwierzeń

Jeśli miałbym wskazać najlepszą cześć komiksu to byłyby to bez wątpienia sceny z nagrań poszczególnych bohaterów zamieszkujących lub odwiedzających Sanktuarium. Niektórzy okazują się bardzo wylewni, tok myślenia innych jest niekiedy alarmujący, a jeszcze inni manifestują swoją oryginalność i rozbuchane ego. Sceny te robią naprawdę znakomitą robotę i bardzo żałuję, że nie idzie za tym akcja komiksu. Zarówno w Vision, jak i w Mister Miracle wielka skala wydarzeń idealnie współgrała z bardzo osobistymi wątkami. Kryzys Bohaterów tego niestety nie udźwignął.

Podsumowanie

Kryzys Bohaterów to niestety nieudane wydarzenie w świecie DC. Wspaniałe rysunki i bardzo dobrze zrealizowany pomysł zmagania się ze swoimi problemami to jedyne jasne punkty komiksu. Sama fabuła nie powala, a jej konkluzja nie ma spodziewanej na początku mocy. Do Kryzysu Tożsamości jednak „troszkę” zabrakło.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.