W tym roku na polskim rynku komiksowym nie znajdziecie ważniejszego wydarzenia. Tajne Imperium debiutuje w księgarniach w zbiorczym wydaniu wraz z dwoma tie-inami. To jednak nie wszystko, ponieważ w sierpniu pojawią się kolejne dwa komiksy związane z wydarzeniem, a we wrześniu historię zamknie Stephen Strange. Czym jednak jest Tajne Imperium oraz w jakiej kolejności je czytać? Tego dowiecie się poniżej.

Wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce

Największy tegoroczny Marvelowski event (czyli wydarzenie, którego reperkusje pojawiają się w wielu seriach komiksowych) to z całą pewnością „Tajne imperium”, które ukaże się 15 lipca br. Opowieść o Stanach Zjednoczonych, które stają się niespodziewanie faszystowskim reżimem dowodzonym przez bezwzględnego… Kapitana Amerykę. Jak to możliwe?

Tę intrygę, którą rozwijano w Marvelu przez długie miesiące, możemy prześledzić w wydanych w Polsce tytułach. Wszystko zaczyna się kilka lat temu, gdy Kapitan Ameryka zostaje pozbawiony swych mocy i starzeje się do swojego prawdziwego wieku (jak wiemy, walczył podczas II wojny światowej). O tym, jak przywrócono mu młodość, siły i moce, opowiada album Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill. Okazuje się jednak dość szybko, że równocześnie zaszczepiono mu fałszywe wspomnienia, zgodnie z którymi od dziecka był wychowywany przez faszystowską organizację Hydra.

W dwóch wydanych przez Egmont tomach serii Kapitan Ameryka: Steve Rogers (zbierających wszystkie zeszyty oryginalnej serii) śledzimy następnie, jak nowy, inny Kapitan przygotowuje Hydrę do przejęcia władzy w Stanach i jak osiąga sukces. Doprowadza do tego, że legalnie wybrane władze przekazują mu odpowiedzialność za kraj, odgradza Ziemię osłoną planetarną, za którą znalazła się większość najsilniejszych superbohaterów, a pozostałych unieruchamia w Nowym Jorku. Co dalej? O tym właśnie opowiada Tajne imperium.

Aby poznać wszystkie wydarzenia powiązane z tym eventem, warto również przeczytać tomy serii Avengers i Deadpool z podtytułami Tajne imperium, a także trzeci tom serii Doktor Strange i siódmy Amazing Spider-Man (zatytułowany Upadek imperium).

Oś fabularna Tajnego imperium – czyli tom główny oraz oba tomy Kapitana Ameryki – to dzieło scenarzysty Nicka Spencera (Ant-Man: Druga szansa), dla którego było to największe jak dotąd wyzwanie w karierze. Jako rysownicy towarzyszyli mu m.in. Steve McNiven (Wojna domowa, Śmierć Wolverine’a), Daniel Acuña (Uncanny Avengers), Leinil Francis Yu (Tajna inwazja, Nieskończoność) i Andrea Sorrentino (Staruszek Logan).

Jak czytamy

Albumy składające się na główną historię najlepiej poznawać w kolejności:

 1. Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill
 2. II Wojna Domowa
  2.1. II Wojna Domowa: X-Men
  2.2. II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man
  2.3. All-New Wolverine Tom 2: II Wojna Domowa
  2.4. Avengers Tom 3: II Wojna Domowa
  2.5. Ms. Marvel Tom 6: II Wojna Domowa
  2.6. Deadpool Tom 5: II Wojna Domowa
 3. Kapitan Ameryka: Steve Rogers, tom 1
 4. Kapitan Ameryka: Steve Rogers Tom 2 (zeszyty #12–16)
 5. Tajne imperium
 6. Kapitan Ameryka: Steve Rogers Tom 2 (dalszy ciąg)

Historie poboczne można poznawać w dowolnej kolejności po lekturze Tajnego imperium. Są to:

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Egmont

Poprzedni artykułSUPERMAN TOM 2: RÓD EL | Saga Jedności #2 | Brian Michael Bendis
Następny artykułUMORZENIE | Chyłka #9 | Remigiusz Mróz
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię