Avengers Tom 5: Tajne Imperium

Przedostatni z tie-inów do Tajnego Imperium. Zaskakująco poważny Deadpool podniósł poprzeczkę i bardzo jestem ciekaw jak na jego tle wypadną Avengers. Recenzja komiksu Avengers Tom 5: Tajne Imperium.

JAK CZYTAĆ TAJNE IMPERIUM

Źle to wygląda

Komiksy składające się na Tajne Imperium:
1. Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill
2. II Wojna Domowa
3. Kapitan Ameryka: Steve Rogers Tom 1
4. Tajne Imperium
5. Kapitan Ameryka: Steve Rogers Tom 2
6. Amazing Spider-Man Tom 7: Upadek Imperium
7. Avengers Tom 5: Tajne Imperium
8. Deadpool Tom 10: Tajne Imperium
9. Doktor Strange Tom 3

Za rysunki odpowiadają Phil Nito (#7-8) oraz Mike del Mundo (#9-11) i niestety nie jest to dobra wiadomość. Kolejny raz po I Wojnie Kanga mamy styczność z bardzo dziwną kreską i kolorami. Choć styl ma nieco artystycznego zacięcia to niestety w wielu momentach całość wygląda bardzo chaotycznie i niezwykle nieczytelnie. Czytają czwarty z zeszytów tego albumu kompletnie nie wiedziałem kto walczy z kim i kto w tej walce wygrywa. Wszystko wygląda po prostu słabo.

Avengers Victor Von Doom

Pierwszy zeszyt tego albumu opowiada pojedynczą historię z nawróconym złoczyńcą. Otóż Victor Von Doom porzucił swoje dotychczasowe życie i postanowił przejść na dobrą stronę. Ze zmodyfikowaną zbroją chce przejąć pałeczkę po Tonym Starku nazywając siebie nowym Iron Manem i dołączyć do Avengers. Traf chciał, że Avengers mierzą się z bliżej nieokreślnym magicznym zagrożeniem… Zeszyt bardzo przyjemny w odbiorze, mocno akcentujący relację Dooma z zafascynowaną jego osiągnięciami Nadią. Znalazło się kilka głupotek w postaci demonicznych skautek, ale koniec końców całość wypada bardzo fajnie.

Egmont wydaje Avengers jako Tom 5 serii Marka Waida. Oryginalne wydanie oznaczone jest jako tom 2. Dlaczego? Otóż seria Marka Waida została podzielona na dwie części. Pierwsza nosząca tytuł All-New All Different Avengers składała się z piętnastu zeszytów i kończyła się albumem Civil War II. Wtedy to grupę opuścili Ms. Marvel, Nova i Spider-Man (tworząc grupę Champions). Od tego momentu Waid wydawał kolejne zeszyty pod nazwą Avengers: Unleashed (zeszyty #1-11 oraz #672-690 po zmianie numeracji).

Avenger X

Seria Avengers Marka Waida:
1. Avengers Tom 1: Siedmiu Wspaniałych
2. Avengers: Impas
3. Avengers Tom 2: Rodzinny Interes
4. Avengers Tom 3: II Wojna Domowa
5. Avengers Tom 4: I Wojna Kanga
6. Avengers Tom 5: Tajne Imperium
7. Avengers Tom 6: Zderzenie Światów
8. Avengers: Nie poddamy się

Drugi zeszyt kontynuuje wątek z zajawki czwartego (lub trzeciego) tomu. W podziemiach Budynku Baxtera z tajemniczej nagrobnej płyty wychodzi… kobieta. Pogrzebana okazuje się Cassandrą (oryg. Cressidą), jedną z pierwszych przeciwniczek Avengers sprzed lat. Moce dziewczyny pozwalają jej błyskawicznie przyswajać moce przeciwników (siłę Herkulesa, pajęczy zmysł Spider-Mana itp.). Również i tym razem przedstawiona historia jest angażująca i satysfakcjonująca. I tak samo, jak poprzednia ma niewiele wspólnego z Tajnym Imperium.

Thor pozbawiona Mjolnira

Tie-iny do Tajnego Imperium rozpoczynają się wraz z trzecim zeszytem tego albumu i zeszytem #9 serii Avengers: Unleashed. Pozbawiona Mjolnira Thor trafia do świata, którego mieszkańcy giną i harują pod jarzmem kontrolującego błyskawice potwora o imieniu Yod. Thor szukając sposobu na powrót do domu postanawia pomóc mieszkańcom. I w zasadzie tyle, co można o tym zeszycie powiedzieć. Nic specjalnego.

Avengers w służbie Hydry

Rozbijając superbohaterskie zespoły Steve Rogers powołał nową drużynę Avengers. Tworzą ją: Doktor Octopus, Deadpool, Black Ant, Taskmaster, Odinson, przeprogramowany Vision oraz opętana Scarlett Witch. Historia tego zeszytu nie ma ścisłego związku z Tajnym Imperium i służy jako humorystyczny przerywnik. Patrzący na wszystkich z góry Ock, gadający Deadpool, czy narzekający Black Ant są spoko, ale to w zasadzie tyle.

Nowa rzeczywistość

Ostatni zeszyt rozgrywa się już po zakończeniu eventu Tajne Imperium. Avengers zbierają się do kupy po dramatycznych wydarzeniach, a na domiar złego stracili dach nad głową, ponieważ Parker sprzedał Budynek Baxtera (Amazing Spider-Man: Upadek Imperium). Album składa się z luźnych i oczyszczających pogawędek pomiędzy różnymi członkami zespołu, które zajęły miejsce intryg i walk ze złoczyńcami. I wypada to bardzo fajnie!

Avengers Tom 5: Tajne Imperium

Bez rewelacji, ale nie ma też rozczarowania. Avengers Tom 5: Tajne Imperium nie wnosi nic do tytułowego wydarzenia, ale dostarcza kilku niezłych, krótkich historii stawiając na pierwszym planie różnych członków drużyny. Sześć na dziesięć.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Avegners Tom 5: Tajne Imperium

27,99 zł
5.8

FABUŁA

6.0/10

RYSUNKI

5.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

6.5/10
Poprzedni artykułWYROK | Chyłka #10 | Remigiusz Mróz
Następny artykułDEADPOOL TOM 10: TAJNE IMPERIUM | Gerry Duggan
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.