Ogień nie zabije smoka

O Grze o Tron powiedziano już tyle, że każda kolejna rozmowa toczy się w podobny sposób. Osobiście byłem wielkim fanem zarówno książek, jak produkcji HBO. Z serialem byłem od samego początku aż po jego upadek koniec. Gdy dowiedziałem się, że Wydawnictwo W.A.B. planuje wydać książkę przedstawiającą kulisy tworzenia całego serialu czym prędzej postanowiłem sprawdzić czy to wartościowa lektura czy tylko odcinanie kuponów od sukcesu HBO.

Ogień nie zabije smoka

Autorem Ogień nie zabije smoka jest James Hibberd, dziennikarz Entertainment Weekly, a wcześniej redaktor w The Hollywood Reporter. Hibberd jako jeden z malutkiej garstki dziennikarzy na świecie towarzyszył twórcom serialu od samego początku, aż po finał. Przez prawie dekadę tworzenia serialu poznał zarówno showrunnerów, jak i aktorów, którzy dorastali wraz z serialem. Dzięki temu Hibberd mógł przedstawić kulisy, tony ciekawostek i tajemnic kręcenia największej telewizyjnej produkcji w historii.

Gra o Grę o Tron

1. GRA O TRON |Sezon 8 |Recenzja serialu
2. GRA O TRON |Sezon 7, odcinek 7 |THE DRAGON AND THE WOLF |Recenzja ze spoilerami
3. GRA O TRON Sezon 6 – Recenzja

Książka Ogień nie zabije smoka prowadzona jest zgodnie z chronologią serialu. Pomijając poruszający kilka wątków wstęp śledzimy losy serialu od zamówienia pilota w 2008, aż po jego finał w 2019 roku. Hibberd przytacza wiele ciekawostek z okresu preprodukcji, w tym wątek klapy nigdy niewyemitowanego pilota, który okazał się katastrofą. Niestety autorowi nie udał się wyciągnąć szczegółów tego odcinka i już chyba zawsze pozostaną nam domysły.

Kojarzące się z poważnymi produkcjami HBO bało się zainwestować w tak nieszablonowy dla nich projekt jak Pieśni Lodu i Ognia. Równie sceptycznie do projektu podchodził autor sagi George R.R. Martin. Dzięki Hibberdowi dowiadujemy się jak wyglądała praca Dana Weissa i Davida Benioffa, by przekonać do siebie władze stacji. Jak naginali fakty, jak kłamali zaniżając spodziewane koszty, jak czarowali sceptycznie nastawione szefostwo HBO. Autor dostarcza całe mnóstwo informacji poparte wypowiedziami wszystkich zainteresowanych.

Po Żelazny Tron

W dalszej części książki idziemy śladami serialu skupiając się na jego najważniejszych momentach. W pierwszym sezonie był to oczywiście los Neda Starka, w drugim Bitwa o Królewską Przystań, w trzecim Krwawe Gody (Deszcze Castamere) i tak dalej. Autor dokładnie opisuje poszczególne wielkie wydarzenia serialu dodając przy tym masę informacji zza kulis. Dokładnie prześwietla proces twórczy danych odcinków i scen, które szokowały fanów i wyznaczały nowe standardy telewizji. Idealnie zgrywają się z tym fragmenty wywiadów aktorów, którzy grali w tychże scenach.

Ogromne bitwy

W dalszej części Ogień nie zabije smoka najwięcej miejsca zajmują gigantyczne bitwy, jakie mogliśmy obserwować w drugiej części serialu. Starcie w Hardhome, Bitwa Bękartów czy Długa Noc w finałowym sezonie to przedsięwzięcia na miarę największych hollywoodzkich produkcji, ale ograniczone telewizyjnym budżetem. Hibberd przedstawia krok po kroku każdy etap prac nad bitwami, co robi bardzo duże wrażenie. Dopiero po lekturze możemy zdać sobie sprawę, jak gigantyczną pracę wykonali twórcy, aby dostarczyć nam te sekwencje.

Podsumowanie Ogień nie zbije smoka

Bałem się, że Ogień nie zabije smoka to książka żerująca na popularności serialu i jego aktorów. Bałem się, że autor zaleje nas szczegółami na temat życia prywatnego gwiazd serialu rodem z kolorowych czasopism. Nic bardziej mylnego! James Hibberd dostarczył prawdziwą encyklopedię dla każdego, kto kiedykolwiek interesował się Grą o Tron. Jest to książka zarówno dla tych, którzy wstawali o 3 nad ranem, by przed pracą obejrzeć kolejny odcinek, jak i dla tych którzy oglądali pełne sezony po ich zakończeniu. Jasne, można się czepiać, że część wywiadów zostało zaczerpniętych z Entertainment Weekly czy Hollywood Reporter, ale nigdzie nie zostały one poukładane w logiczną i spójną całość. Znakomita książka dla każdego fana. Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo W.A.B

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułSUPERMAN ACTION COMICS TOM 3: POLOWANIE NA LEWIATANA | Brian Michael Bendis
Następny artykułWszystkie filmy od BONDZIE 1. grudnia na HBO GO | Informacja prasowa
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.