Home KOMIKSY SUPERMAN TOM 3: PRAWDA UJAWNIONA | Brian Michael Bendis

SUPERMAN TOM 3: PRAWDA UJAWNIONA | Brian Michael Bendis

Superman vol.3: Truth Revealed

Prawda ujawniona

Nadszedł dzień, na który czekaliśmy lata. Co prawda tożsamość Supermana została ujawniona już kilkukrotnie, ale działo się to albo w alternatywnej linii czasowej albo jakimś sposobem przywracano poprzedni stan rzeczy. Tym razem ma być inaczej, a ja muszę to sprawdzić! Recenzja komiksu Superman Tom 3: Prawda ujawniona.

Jon i Damian

Zanim dojdziemy do głównego dania albumu Prawda ujawniona czeka nas zeszyt z Jonem i Damianem. Chociaż Jon opuścił Ziemię raptem trzy tygodnie wcześniej to w przestrzeni kosmicznej oraz innych wymiarach (w tym na Ziemi-3, gdzie Syndykatem Zbrodni dowodzi Ultraman) spędził kilka lat. Zeszyt opowiada o jego spotkaniu z Damianem Robinem, który teraz jest od Jona i mniejszy, i młodszy. Przy okazji jest to również pożegnanie Jona, ponieważ postanowił dołączyć do Legionu Superbohaterów w dalekiej przyszłości. Bardzo przyjemny zeszyt.

Prawda ujawniona

Superman Briana Michaela Bendisa

1. Superman Tom 1: Ziemia Widmo
2. Superman Tom 2: Ród El

3. Superman Tom 3: Prawda ujawniona
4. Superman Tom 4: Mythological (2021)

Wątek, na który czekamy zaczyna się zaraz po zeszycie Jona i Damiana. Superman po wielu wątpliwościach podejmuje najważniejszą w swoim dotychczasowym życiu decyzję – postanawia ujawnić światu swoją tożsamość. Nie zmuszony przez wrogów, nie wyśledzony przez dziennikarzy. Clark po prostu chce grać fair wobec ludzi, którzy mu bezgranicznie ufają. Świat i wszyscy przyjaciele lada moment dowiedzą się, że Człowiek ze Stali to Clark Kent, niepozorny dziennikarz Daily Planet. Prawda zostanie ujawniona i nikt nie wie, jaki będzie tego skutek.

Superman od Bendisa
1. Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia
2. Superman Action Comics Tom 2: Nadejście Lewiatana
3. Superman Action Comics Tom 3: Polowanie na Lewiatana
4. Lewiatan
5. Człowiek ze Stali

Od dawna wyczekiwałem na ten moment. Zastanawiałem się jak Bendis pokaże tę chwilę i czy nie okaże się ona wielkim rozczarowaniem. Na szczęście Prawda ujawniona wyszła mu bezbłędnie! Clark zwołał konferencję prasową pod budynkiem Daily Planet, na której wyjawił prawdę i opowiedział dziennikarzom swoją historię życia na Ziemi. Jednakże największe wrażenie robią sceny rozgrywające się przed samą konferencją. Bendis w dość losowym układzie pokazuje momenty, gdzie Clark wyjawia prawdę osobom, które nie znały jego sekretnej tożsamości. Cudownie wypada niema scena z Perrym Whitem, a reakcja Jimmy’ego Olsena jest przezabawna. Bendis nie zapomniał też o redakcji Daily Planet i pokazał, jak wieść przyjęli koledzy, z którymi od lat dzielił biuro. Zagrało tutaj prawie wszystko. Nie rozumiem tylko sensu wrzucania dość długiej zapowiedzi pojedynku z Mongulem w kolejnym tomie. Ale to tylko szczegół.

Bohaterowie i Łotrzy

Album Prawda ujawniona uzupełniają dwa zeszyty zatytułowane Superman: Heroes oraz Superman: Villains. Jak możecie się domyślić oba skupiają się na poszczególnych bohaterach i złoczyńcach i ich reakcjach na wyznanie Supermana. Niektórzy bohaterowie go podziwiają, niektórzy zazdroszczą, a jeszcze inni pukają się w głowę. Mnie urzekł, nazwijmy to, dzień po. Towarzyszymy Supermanowi i Lois w kolejnych dniach po konferencji. Widzimy, jak traktują go przyjaciele, jak reagują przechodnie i media. I po raz kolejny jest to napisane tak dobrze, że chłoniemy każdą stronę i każde małe wydarzenie. W przypadku Łotrów nie jest aż tak pomysłowo, ale dalej nie ma się do czego przyczepić.

Superman Tom 3: Prawda ujawniona – podsumowanie

Warto było czekać! Superman Tom 3: Prawda ujawniona to komiks, który najważniejsze wydarzenie z życia Supermana traktuje z odpowiednim szacunkiem. Bendis bardzo sumiennie odrobił pracę domową i dostarczył album jakiego oczekiwałem. Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Superman Tom 3: Prawda Ujawniona

34,99 zł
8.3

FABUŁA

9.0/10

RYSUNKI

9.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

7.0/10

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Exit mobile version