Serial, który kasowano już kilka razy, a który na przekór stacji Syfy za każdym razem dowoził doskonały sezon. Produkcja została skasowana w 2018 roku, ale prawa przejął Amazon, który nakręcił czwarty i piąty sezon, a także zapowiedział szósty, który będzie finałem całego serialu. Ale po kolei. Recenzja serialu The Expanse Sezon 5.

Międzyplanetarny terrorysta

Więcej recenzji The Expanse:
1. The Expanse sezon 1
2. The Expanse sezon 2
3. The Expanse sezon 3
4. The Expanse sezon 4
5. The Expanse sezon 5
6. The Expanse sezon 6 finałowy

Czwarty sezon The Expanse opowiadał nieco odrębną historię, ale jednym z dodatkowych wątków była krucjata Marco Inarosa. Ten kosmiczny terrorysta postanowił walczyć o prawa Pasiarzy we Wszechświecie zdominowanym przez Ziemian i Marsjan. Inaros zdobywa potężną broń oraz marsjańskie fregaty bojowe, a następnie dopuszcza się druzgocącego ataku terrorystycznego. Zdezorganizowane dowództwo ONZ nie wie, jak odpowiedzieć na atak, a jednym wyjściem wydaje się otwarta wojna pomiędzy Ziemią a radykałami z Pasa. Czy możliwe, że Mars zaopatruje Inarosa w broń? I gdzie jest ostatni fragment protomolekuły?

The Expanse Sezon 5 narrację prowadzi wielotorowo. Chyba jeszcze żaden z dotychczasowych sezonów tak bardzo nie rozdzielał załogi Rocinante. Nawet jeśli wątek przewodni ostatecznie łączy bohaterów to ich osobiste historie niekiedy nawet nie wspominają o Inarosie i jego zapędach. Choć gdzieś w połowie sezonu liczyłem na rychłe połączenie wątków i miałem nieco dość niektórych z tych historii to ostatecznie muszę przyznać, że zabieg się udał. Duża w tym zasługa finału, który odpowiednio domyka wszystkie otwarte sprawy i przygotowują nas na ostatni szósty sezon.

Holden

Historia Holdena w The Expanse Sezon 5 nie porusza żadnych osobistych wątków w całości skupiając się na sprawie Inarosa o protomolekuły. Przebywający na Tycho, głównej siedzibie dowództwa Pasa, Holden próbuje namówić Freda Johnsona do zniszczenia ostatniej próbki protomolekuły tymczasem poplecznicy Inarosa szykują zamach, by celu odbicia tej potężnej obcej technologii. Holden wraz z naprędce zebraną nową załogą Rocinante oraz dziennikarką Monicą, którą poznaliśmy w trzecim sezonie, próbuje wytropić zdrajców, a następnie dopaść Marco Inarosa.

Avasarala

Chrisjen Avasarala, moja ulubiona postać, po przegranych wyborach na sekretarz ONZ została wysłana do pracy w bazie umiejscowionej na Księżycu. Pozbawiona zaplecza kadrowego, a tym samym posłuchu próbuje przekonać władze o bagatelizowanym zagrożeniu ze strony Inarosa. Jednak niedługo później to na barki Avasarali spadnie konieczność obrony Ziemi.

Naomi

Marco Inaros i Naomi Nagata mają wspólną historię, w wyniku której doczekali się syna Filipa. Filip dorastał z Inarosem, a teraz jest jego wspólnikiem w zagrażającej wszystkim vendettcie. Naomi rusza na spotkanie ze swoją przeszłością, by spróbować uchronić syna przed kroczącego ścieżką terroryzmu.

Amos

Jedna z moich ulubionych postaci Amos Burton bierze urlop i wraca na Ziemię, by pożegnać zmarłą bliską mu osobę. W trakcie odwiedzin u Clarissy Mao w więzieniu dochodzi do zdarzenia, które zmusza Amosa do walki o życie. Wraz z Clarissą muszą przetrwać w niesprzyjającym terenie i w znaleźć sposób na powrót do załogi Rocinante.

Alex i Bobbi

Pilot Rocinante Alex Kamal wraz z Bobbi Draper idą tropem dostaw marsjańskich okrętów bojowych dla Marco Inarosa. Dwójka musi udowodnić, że na szczytach marsjańskich władz dochodzi do gigantycznej korupcji. Nie wiadomo komu mogą zaufać, a kto okaże się ich zgubą.

The Expanse Sezon 5

Biorąc pod uwagę wszystkie te wątki (uzupełnia je i łączy historia Caminy Drummer) mamy do czynienia z sezonem bardzo zróżnicowanym. Zróżnicowanym, ale bardzo dobrym i bardzo emocjonującym. Oprócz odstającego poziomem wątku Naomi, gdzie dzieje się niewiele i dopiero jego końcówka nabiera tempa, cała reszta dostarcza wielu emocji. Szczególnie zachwyciła mnie szpiegowska gra, w którą został wplątany Holden. Mamy tutaj do czynienia z prawdziwym thrillerem, który od Homeland odróżnia jedynie osadzenie akcji w przestrzeni kosmicznej. Równie angażująco wygląda wątek Amosa. Tutaj mamy do czynienia z klimatem filmów i seriali osadzonych w świecie post apokaliptycznym. Jest naprawdę dobrze, a czarny humor Amosa tylko podkręca wrażenia.

The Expanse Sezon 5 – podsumowanie

Bardzo dobry sezon. The Expanse Sezon 5 wraca do klimatu znakomitego sezonu trzeciego. Twórcy (we współpracy z autorem książek) podjęli tutaj bardzo dużo odważnych i bezkompromisowych decyzji. Jedna z nich została prawdopodobnie podyktowana oskarżeniami wobec jednego z aktorów, ale to wygooglujcie sobie po obejrzeniu. Bo naprawdę warto! A pod koniec roku lub na początku przyszłego zadebiutuje szósty, finałowy sezon serialu!

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.