Później

Uwielbiam to oczekiwanie na premierę kolejnej książki Stephena Kinga. Nigdy, absolutnie nigdy nie wiadomo czego spodziewać się po nim spodziewać. Tak też było tym razem, gdy w moje ręce trafiła najnowsza Mistrza. Oto kilka moich słów o Później.

Szósty zmysł

Ostatnie książki Stephena Kinga
INSTYTUT | Recenzja
JEST KREW… | Recenzja

Bohater Później Jamie Conklin dałby wiele, aby być zwykłym chłopcem z wielkiego miasta. I choć fizycznie nie różni się od rówieśników to ma w sobie coś, co czyni go wyjątkowym. Jamie widzi zmarłych. Ale nie w taki, jak sam mówi, przyjemny sposób, jak było to w tym filmie z Brucem Willisem (Szósty Zmysł). Przypadłość, a raczej zdolność Jamiego pozwala mu widzieć zmarłych przez pewien, zazwyczaj krótki czas po ich śmierci. Wyglądają dokładnie tak, jak w chwili swojej śmierci. I jeśli zmarła sąsiadka w mocno prześwitującej koszuli nocnej nie brzmi zbyt strasznie to człowiek, który zginął od postrzału w głowę, albo ofiara wypadku drogowego zmieniają ten stan.

Polecam recenzję
OŁTARZ EDENU | James Rollins

Jamie widzi zmarłych, a oni zdają sobie z tego sprawę i często chętnie (bądź nie) podejmują rozmowę. Trzeba bowiem wiedzieć, że każdy zmarły musi mówić prawdę i odpowiadać na pytania Jamiego. Gdy ten fakt wychodzi na jaw Jamie zaczyna być wykorzystywany przez dorosłych w celach ważnych, czasem szczytnych, a czasem bardzo egoistycznych. I być może nie rozmawialibyśmy o jego życiu, gdyby Jamie nie spotkał martwego seryjnego mordercy…

Później

Stephen KingStephen Edwin King – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie.

Stephen King napisał Później w narracji pierwszoosobowej. Historię śledzimy w formie opowieści dorosłego już Jamiego. Jamie pisząc książkę wraca pamięcią do czasów, gdy miał sześć lat i jeszcze nie rozumiał swojej zdolności. Wraz z rozwojem wydarzeń przeskakuje do kolejnych okresów dzieciństwa, a my jesteśmy świadkami wpływu jaki zdolność widzenia umarłych miała na jego życie. Stąd też tytuł książki – Później.

Stephen King w Później pokazuje nam, że każda decyzja Jamiego ma swoje mniejsze bądź większe konsekwencje w przyszłości. Pomoc matce wiąże się ze zdradzeniem swojej tajemnicy osobom bez skrupułów, które będą chciały to wykorzystać. Mimo wszystko Jamie jest tylko dzieckiem i nawet jako nastolatek nie wygra i nie przechytrzy wyrachowanych dorosłych. Nie jest to więc stricte horror, a historia chłopca, który urodził się inny niż wszyscy i musi dorastać znacznie szybciej niż koledzy. To historia o chłopcu, który od początku swojego życia musi oswoić się ze śmiercią i który nie może liczyć na niczyją pomoc w walce z tym co nadciąga.

Później – podsumowanie

Trudna do zrecenzowania książka. Później Stephena Kinga to powieść miejscami lekka, miejscami zabawna, a miejscami przerażająca. Mistrz opowiada nam historię Jamiego swoim tempem, ale nigdy nie nudzi. Jak zwykle znakomicie napisani bohaterowie i fantastyczne dialogi przykuwają nas do każdej kolejnej strony. Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Albatros

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.