Doktor Strange Tom 4

Marvel Fresh już za rogiem, więc czas na ostatnie finały zamykające Marvel NOW 2.0 Dziś przedstawiam wam ostatni rozdział przygód Stephena Strange’a! Recenzja komiksu Doktor Strange Tom 4.

Przeklęte wydarzenie

Seria Doktor Strange Marvel NOW 2.0
1. Doktor Strange Tom 1
2. Doktor Strange Tom 2
3. Doktor Strange Tom 3
4. Doktor Strange Tom 4

Doktor Strange Tom 4 w rzeczywistości niewielki crossover albo wydarzenie w magicznym świecie Stephena. Główna oś fabularna została zawarta na kartach komiksu Doctor Strange Damntation #1-4. Scenariusz napisali Nick Spencer oraz Donny Cates, a za rysunki odpowiadają Rod Reis (#1, #4) i Szymon Kudrański (#2-3, Epilog). Fabułę uzupełniają załączone w tym albumie tie-iny. Znajdują się tutaj: Doctor Strange #386-390 (scen. Dony Cates, rysunki Niko Henrichon i Frazer Irving), Damntation: Johnny Blaze – Ghost Rider (scen. Christopher Sebela, rysunki Phil Noto), Iron Fist #78-80 (scen. Ed Brisson, rysunki Damian Couceiro), a także Ben Reilly: Scarlet Spider #15-17 (scen. Peter David, rysunki Will Sliney). Całość doczekała się zbiorczego wydania Doctor Strange: Damnation The Complete Collection, które my znamy jako recenzowany Tom 4.

Jak czytać komiks DOKTOR STRANGE TOM 4

Wymienione wyżej zeszyty można czytać w kolejności zaproponowanej przez wydawcę, czyli poznajemy główne wydarzenia, a następnie czytamy o zdarzeniach, które miały miejsce w jego trakcie z udziałem innych postaci. Jeśli jednak chcecie czytać zgodnie z chronologią to zamieszczam kolejność czytania:

 • Damnation #1
 • Doctor Strange #386
 • Ben Reilly: Scarlett Spider #15
 • Damnation #2
 • Doctor Strange #387
 • Damnation #3
 • Ben Reilly: Scarlett Spider #16
 • Doctor Strange #388
 • Iron Fist #78
 • Ben Reilly: Scarlett Spider #17
 • Damnation: Johnny Blaze – Ghost Rider #1
 • Iron Fist #79
 • Iron Fist #80
 • Damnation #4
 • Doctor Strange #389
 • Doctor Strange #390

Co wydarzyło się w Vegas…

W Doktor Strange Tom 4 przenosimy się do Las Vegas. Przysłowiowe miasto grzechu zostało zniszczone w wyniku wojny ze Stevem Złogersem (Kapitanem Ameryką z Hydry). Podczas konferencji prasowej Avengers pojawia się Doktor Strange, który korzystając z bardzo potężnej magii przywraca miasto z ruin oraz wskrzesza jego mieszkańców. Jednak każde zaklęcie ma swoją cenę, a cena tak potężnej magii jest niewyobrażalna. W efekcie w Vegas pojawia się… Mephisto, który skazuje ludzkie dusze na potępienie za każdy najmniejszy grzech, każde najmniejsze wykroczenie. Jego sługami stają się będący na miejscu Avengers, a Doktor Strange zostaje pojmany…

Jedyną nadzieją dla mieszkańców Vegas jest pies Bats, a raczej duch Batsa, który zdechł jakiś czas temu. Bats wraca do Nowego Jorku i namawia Wonga do powrotu. Ten zbiera drużynę złożoną z ludzi, którym nie grozi potępienie, bo sami niejednokrotnie mieli do czynienia z piekielnymi demonami. W ten sposób do walki o ludzkie dusze stają: Wong, Blade, Moon Knight, Ghost Rider (Johnny Blaze), Elsa Bloodstone, Man-Thing, Doktor Voodoo i Iron Fist. A wspomaga ich Ben Reilly znany jako Scarlett Spider!

Potępienie

Historia Doktor Strange Tom 4 nie jest długa, bowiem rozgrywa się na kartach raptem czterech zeszytów. Biorąc pod uwagę, że cały album to aż 16 zeszytów liczba ta wydaje się dziwnie niska. Po przeczytaniu dojdziecie jednak do wniosku, że wszystko jest na swoim miejscu. Intryga Damnation zaskakuje humorem i fajnymi dialogami pomiędzy bohaterami, którzy zdecydowanie częściej występują solo niż w drużynach. Jasne, część z nich potraktowana jest nieco po macoszemu (Blade, Voodoo, Moon Knight czy Elsa Bloodstone), ale i tak świetnie do siebie pasują. Chętnie poczytałbym serię poświęconą tej niezbyt świętoszkowatej ekipie. Fantastycznie prezentuje się sarkastyczny Bats, ale również Mephisto równo dokłada do pieca. Przewrotnie Doktor Strange przez większość czasu przebywa na drugim planie mimowolnie dając wykazać się Wongowi. Naprawdę nie ma do czego się przyczepić.

Tie-iny

Komiks Doktor Strange Tom 4 uzupełniają tie-iny różnych serii. Wspomniałem, że Strange przez większość głównej osi fabularnej jest gdzieś tam w tle, a pierwsze skrzypce gra Wong i jego drużyna. I tutaj wchodzi Donny Cates, który w zeszytach #386-390 wypełnia wszystkie luki i zamyka pewien etap życia Mistrza Magii. Zeszyty rozgrywają się równolegle z Damnation i możecie je czytać naprzemiennie (jak podałem wyżej). Zaraz po Strange’u na scenę wchodzi Johnny Blaze, czyli Ghost Rider! Bardzo stęskniłem się za Johnnym i mocno liczę, że to nie ostatnie spotkanie z tą postacią.

Dwa pozostałe tie-iny również uzupełniają główny wątek, ale są częścią serii, których nie ma w planie wydawniczym Egmontu. Mówię oczywiście o zeszytach Iron Fist #78-80 i Ben Reilly: Scarlett Spider #15-17. O ile Danny Rand nie jest dla nas tajemniczą postacią, tak Ben Reilly pojawia się w głównie w wydarzeniach ze świata Spider-Mana. Na szczęście scenarzyści ograniczyli do minimum wątki związane z solowymi seriami i wpisali fabułę w to piekielne wudarzenie.

Doktor Strange Tom 4 – podsumowanie

Ciekawe i nieoczywiste zakończenie przed nowym rozdaniem spod znaku Marvel Fresh. Doktor Strange Tom 4 to pełna świetnych postaci i zaskakująco dobrego humoru historia. Jasne, z naszego punktu widzenia (dwie serie nie są wydawane) album mógł być nieco cieńszy, ale wszystko trzyma na tyle wysoki poziom, że każdy szybko się tutaj odnajdzie. Teraz pozostaje czekać na pierwszy tom od Marka Waida.

Komiks do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

 • FABUŁA - /10
  0/10
 • RYSUNKI - /10
  0/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
  0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.