Thanos Tom 1

W listopadzie kupiłem komiks Jeffa Lemire i tak przeleżał sobie na półce kilka miesięcy, aż trafił na listę do przeczytania. Egmont szykuje się do nowego otwarcia, więc czas nadrobić zaległości i zamknąć otwarte sprawy również z mojej strony. Recenzja komiksu Thanos Tom 1.

Thanos Tom 1

Seria
1. Thanos Tom 1 | Jeff Lemire
2. Thanos Tom 2 | Donny Cates

Recenzowany album jest zbiorczym wydaniem zeszytów #1-12 napisanych przez Jeffa Lemire. W oryginale zostały one zebrane w dwóch tomach Thanos vol.1: Thanos Returns oraz Thanos vol.2: The God Quarry. Za sprawą Egmontu oba tomy znalazły się w jednym albumie zatytułowanym Thanos Tom 1. Scenariusz napisał wspomniany Jeff Lemire, rysunki stworzyli Mike Deodato (vol.1) i German Peralta (vol.2). Cała seria składa się z 18 zeszytów, ale do #13-18 scenariusz napisał Donny Cates i znajdą się one w wydanym właśnie Tomie 2.

Thanos Powraca

Kosmiczny Marvel Classic:

1. Anihilacja Tom 1
2. Anihilacja Tom 2
3. Anihilacja Tom 3
4. Anihilacja: Podbój Tom 1
5. Anihilacja: Podbój Tom 2
6. X-Men: Mordercza Geneza
7. Uncanny X-Men: Powstanie i upadek Imperium Shi’ar
8. Strażnicy Galaktyki Tom 1
9. Wojna Królów: Preludium
10. Wojna Królów
11. Strażnicy Galaktyki Tom 2
12. Domena Królów (maj 2021)
13. The Thanos Imperative (aktualnie brak planów wydania w PL)

Szalony Tytan powraca, Szalony Tytan chce znów budzić strach, Szalony Tytan umiera… Dysponujący boską mocą postrach Wszechświata traci siły, a trawiąca go niezidentyfikowana choroba ukazuje wszystkim jego słabości. Tymczasem Thane, syn Thanosa snuje plan zamordowania ojca i zajęcia jego miejsca. Pomóc mają mu w tym zebrani najemnicy – Nebula, Starfox oraz Tryco Slatterus. Każdy potężny i każdy nienawidzi Thanos, ale czy to wystarczy?

Pierwsza część komiksu Thanos Tom 1 garściami czerpie z lat świetności kosmicznego Marvela. Nie dziwi więc sięgnięcie po takie postaci jak brat Thanosa Eros / Starfox czy Tryco Slatterus. Ponadto Lemire stał się bardzo aktywnym narratorem historii. W ten sposób historia wygląda jak opowieść snuta przez bliżej niezidentyfikowaną postać, która była świadkiem tych wydarzeń. Z nawiązaniem do przeszłości gorzej poradził sobie Mike Deodato, którego kadry cierpią na przesadne cieniowanie. Całość prezentuje się bardziej jak szkic utalentowanego kolegi ze szkoły niż komiks hołdujący klasykom.

Kamieniołom Bogów

Druga część komiksu Thanos Tom 1 odwraca role w centrum stawiając postać Szalonego Tytana. To Thanos z konieczności staje się tym dobrym i to on musi teraz powstrzymać swojego syna. Jedyny sposób na odzyskanie dawnych mocy to przejście próby w Kamieniołomie Bogów na skraju Wszechświata. Tylko odzyskując swoje dawne siły jest w stanie stawić czoła niewyobrażalnej potędze Thane’a.

Zabrakło odwagi

Czytają Thanos Tom 1 wszystko wydaje się na swoim miejscu. Jest doskonały klimat kosmicznych sag Marvela sprzed lat, są świetni, bardzo przerysowani (również dosłownie) bohaterowie i… niewiele z tego wynika. Po przeczytaniu mam poczucie, że z jednej strony działo się dużo, a z drugiej nie wydarzyło się nic. Nic, co wstrząsnęłoby Galaktyką, nic co zmieniłoby… cokolwiek. Spodziewałem się tutaj rozbudowania postaci Thanosa, skupienia się na jego motywacjach i ocięcia się od dawnych bolączek. To ostatnie po części otrzymujemy, bo wydaje się, że Lemire zamknął wieloletni wątek Pani Śmierć, ale to tylko malutka część całości. Zdecydowanie zabrakło tutaj odwagi autora, który mógł na powrót uczynić Thanosa poważnym zagrożeniem dla Uniwersum. Jeśli taki był cel tego komiksu? To moim zdaniem nie został zrealizowany.

Thanos Tom 1 – podsumowanie

Trochę rozczarowanie, tak mogę podsumować album Thanos Tom 1. Jeff Lemire mocno zaczyna, ale im dalej w las tym bardziej się to wszystko rozmywa. Cieszy powrót dawno niewidzianych postaci, cieszą odwołania do klasycznych kosmicznych historii Marvela, a oko zaskakuje dość niestandardowa (i trochę przesadzona) kreska. Zabrakło w tym wszystkim mocnej, bezkompromisowej, jak sam Thanos, historii.

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.