Podczas, gdy z utęsknieniem czekamy na kolejny Grand Tour Special Amazon postanowił wykorzystać legendarne trio prowadzących w zupełnie inny sposób. Dziś chciałbym przyjrzeć się produkcji, która na logikę nie powinna się w żaden sposób przyjąć, a która rozbiła bank oglądalności. Recenzja programu Farma Clarksona Sezon 1.

Kręte losy Clarksona, Hammonda i Maya

Uwielbiany przeze mnie The Grand Tour dobiegł końca. Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May stworzyli dla Amazonu trzy, nierówne, ale niepowtarzalne sezony. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy i choć nie rozumiem decyzji władz Amazonu, tak też było z TGT. Czwarty sezon miał być złożony tylko z odcinków specjalnych emitowanych 3-4 razy do roku. I wtedy przyszła pandemia… W efekcie otrzymaliśmy jedynie dwa odcinki (The Grand Tour Presents: Seamen oraz The Grand Tour Presents: A Massive Haunt), a dwa kolejne czekają na datę premiery (*UPDATE. Amazon wypuścił kolejny special zatytułowany The Grand Tour Presents: Lochdown 30 lipca). Świat stanął pod znakiem lockdownów, więc kręcenie nowych odcinków stało się niemożliwe. Amazon postanowił, więc wykorzystać trójkę prowadzących w zupełnie nowych projektach.

James May jeszcze przed pandemią nagrał absolutnie genialną serię James May: Nasz człowiek w Japonii (bardzo, bardzo mocno polecam!). Ponadto May nagrał przekomiczny program kulinarny o tytule parafrazującym jego nieodłączne powiedzenie James May: Oh Cook! (cudaczne polskie tłumaczenie – Kuchnia Mać!). Richard Hammond wraz ze znanym z Pogromców Mitów Torym Belleci wylądował na bezludnej wyspie w programie Wielcy Eskapiści (niestety nieudanym). A Clarkson? Clarkson, człowiek, który nie potrafi zrobić nic… został farmerem. A Amazon towarzyszył mu przez cały rok efektem czego jest program Farma Clarksona Sezon 1.

Farma Clarksona Sezon 1

Jeremy Clarkson kupił liczącą około 4000 hektarów farmę w 2008 roku. Położona jest w pobliżu wioski Sarsden położonej około 5 km od Chipping Norton w hrabstwie Oxfordshire. Farmą do 2019 roku zajmował się gość o imieniu Howard, ale przeszedł na emeryturę w 2019 roku. Wtedy też Clarkson postanowił spróbować swoich sił w roli farmera. Wszystko w towarzystwie kamer Amazonu i grupy bardzo oryginalnych pracowników.

Jeśli spodziewacie się tutaj klasycznego Clarksona (power and speed!!!) to będziecie zaskoczeni. Farma Clarksona Sezon 1 to zaskakująco bardzo merytoryczny program. Twórcy za pomocą bardzo niekompetentnego prezentera pokazują jak ciężkich kawałkiem chleba jest prowadzenie farmy. A mówimy tutaj o 400 hektarach ziemi. Ziemi, którą trzeba zasiać przed angielską deszczową jesienią, ziemią, którą trzeba nawodnić w czasie suszy, a na koniec sezonu zebrać plony. Oczywiście sporo prac pokazanych jest z lekkim przymrużeniem oka, a dodatkowo okraszone charakterystycznym komentarzem Clarksona. Niemniej otrzymujemy obraz naprawdę ciężkiej i różnorodnej pracy.

Zboża, owce i sklep

Farma Clarksona Sezon 1 skupia się na całym rolniczym sezonie. W poszczególnych odcinkach Jezza zajmuje się przeróżnymi pracami. Mamy tutaj uprawę zbóż za pomocą potężnych maszyn. Mamy też hodowlę owiec wraz z jagnieniem, strzyżeniem i… ubojem. Znalazło się też miejsce na otwarcie sklepu z naturalną żywnością. Do tego hodowla pszczół, rozprowadzanie wody po dziesiątkach hektarów, czy próba stworzenia pięknego zakątka przyrody. Każdy z odcinków Farma Clarksona Sezon 1 skupia się na nieco innych aspektach rolnictwa, ale każdy z nich to masa ciekawostek i sporo niewymuszonego humoru.

Kaleb i Gerald

Farma Clarksona Sezon 1 wiele zawdzięcza swoim postaciom. Jeremy Clarkson gra oczywiście pierwsze skrzypce, ale w tle znajdują się prawdziwe perełki. Przede wszystkim Kaleb, młody miejscowy chłopak, który uczy Clarksona obsługi maszyn i obrabiania pól. Gość jest tak naturalny, że naprawdę byłem w szoku, że udało się znaleźć kogoś takiego do programu. Przy Geraldzie z kolei będziecie trzymać się za brzuch ze śmiechu. Gość jest tak niesamowicie pozytywny, choć nawet nie będziecie mieli pojęcia co właśnie mówi. Stawkę uzupełnia Charlie, zarządca przynoszący tylko złe wieści. Znakomity dobór bohaterów, którzy oprócz oryginalności mają wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu farmy.

Farma Clarksona Sezon 1 – podsumowanie

Gigantyczna niespodzianka. Farma Clarksona Sezon 1 to produkcja bardzo ciekawa i niesamowicie wciągająca. Ogląda się to znakomicie, nie ma tutaj niepotrzebnych scen i głupkowatych motywów. Prawdziwa perełka Amazon Prime Video!

Farma Clarksona Sezon 1 obejrzycie na Amazon Prime Video

Poprzedni artykułSKY ROJO 2 | Netflix | Recenzja serialu
Następny artykułZapowiedź Horizon Zero Dawn: Raróg
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię