Niewinny

Recenzowaną dziś książkę przeczytałem siedząc nocami na tarasie podczas urlopu spędzonego w Turcji. Zamiast odpoczywać po bardzo aktywnie spędzonym dniu brałem herbatkę i delektowałem się lekturą aż zmorzył mnie sen. Czy jest aż tak dobra? Recenzja książki Niewinny.

Niewinny

Książka o podobnej tematyce:

TRZYNAŚCIE | Steve Cavanagh

Bobby Nock został oskarżony o uprowadzenie i zamordowanie piętnastoletniej córki kalifornijskiego biznesmena. Nigdy nie znaleziono ciała nastolatki, ale wszystkie poszlaki jasno wskazywały na winę oskarżonego, z którym łączył ją również romans (w Kalifornii seks z osobą poniżej 18. roku życia jest przestępstwem). Proces trwał bardzo długo, a jego finał zbulwersował opinię publiczną w całych Stanach Zjednoczonych. Dzięki sile perswazji jednej z ławniczek przysięgli zdecydowali, że Bobby Bock jest niewinny zarzucanego mu czynu…

10 lat później Maya Seale, sprawczyni całego zamieszania, która jest aktualnie adwokatką otrzymuje zaproszenie do programu telewizyjnego, który chce powrócić do wydarzeń sprzed dekady. Producenci zaprosili wszystkich ówczesnych ławników, bowiem jeden z nich – Rick Leonard twierdzi, że zdobył dowody jednoznacznie przesądzające o winie Bobby’ego Nocka. Zanim jednak dochodzi do konfrontacji pomiędzy przysięgłymi w hotelu zostaje zamordowany… posiadający dowody Rick Leonard.

Thriller prawniczy inaczej

Graham Moore w książce Niewinny w roli głównej stawia Ławę Przysięgłych. Pojawiają się tutaj niesamowicie błyskotliwi prawnicy, bowiem zarówno Maya Seale, jak i obrończyni Nocka w iście Grishamowskim stylu rozjeżdżają przesłuchiwanych, ale w żadnym wypadku nie jest to główny wątek książki. Widzimy tutaj mechanizmy, według których działa amerykański wymiar sprawiedliwości. Jak dobierani są przysięgli, w jak sposób śledzą oni przebieg wydarzeń na sali sądowej i w jaki sposób podejmują decyzje.

Za sprawą retrospekcji dokładnie poznajemy wielomiesięczny proces Nocka i kroki prowadzące do jego uniewinnienia. Ponadto rozdziały rozgrywające się 10 lat wcześniej napisane są z punktu widzenia poszczególnych członków Ławy Przysięgłych. Daje nam to kompletny obraz 12 różnych charakterów i ich pobudek. Nie dla każdego bowiem najważniejsza są sprawiedliwość i los Nocka…

Tajemnice, zwroty akcji i emocje

Wszystkie te elementy książki Niewinny składają się na bardzo ciekawą i nieoczywistą historię. Wychodzące na jaw motywacje poszczególnych bohaterów, a także prawda w Bobbym Nocku i Jessice Silver okraszone są wieloma zwrotami akcji. Jednakże każdy z tych elementów jest odpowiednio wyważony i bardzo logicznie rozwiązany. Nie ma tutaj miejsca na wielkie spiski i niewiarygodne wydarzenia. Każdy wątek otrzymuje sensowne rozwiązanie, a finał naprawdę zaskakuje. Wszystko składa się w świetnie spasowaną całość.

Niewinny – podsumowanie

Bardzo miłe zaskoczenie. Niewinny od Grahama Moore’a to bardzo ciekawe podejście do tematu prawniczych thrillerów. Autor kładzie nacisk na inne elementy niż przyzwyczaił nas gatunek dzięki czemu całość wydaje się bardzo świeża i oryginalna. Naprawdę warto!

Poprzedni artykułGODZILLA vs. KONG | Recenzja wydania BluRay
Następny artykułSUICIDE SQUAD: ZŁA KREW | Tom Taylor | DC
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.