Home FILMY OBECNOŚĆ 3: NA ROZKAZ DIABŁA | Recenzja wydania BluRay

OBECNOŚĆ 3: NA ROZKAZ DIABŁA | Recenzja wydania BluRay

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

Obecność 3

1 września na fizycznych nośnikach zadebiutowały filmy Morta Kombat oraz Godzilla vs. Kong. To był zaledwie początek wielkich premier, bowiem już dwa tygodnie później zadebiutowała kolejna duża produkcja, którą mam przyjemność zrecenzować. Recenzja wydania BluRay filmu Obecność 3: Na rozkaz diabła.

Na rozkaz diabła

Obecność 3: Na rozkaz diabła skupia się na jednej z głośniejszych spraw prowadzonych przez Lorraine i Eda Warrenów. Arne Johnson z niewyjaśnionych przyczyn zamordował swojego pracodawcę. Warrenowie postanowili przekonać opinię publiczną oraz wymiar sprawiedliwości, że Arne nie może odpowiadać za morderstwo, ponieważ był w rzeczonym momencie opętany przed demona. Jaki był finał tej sprawy możecie przeczytać tutaj i tutaj, a w tekście skupimy się na filmie.

Skrócona recenzja

Pełny tekst na temat produkcji znajdziecie pod tym linkiem. Od czasu pierwszego filmu z serii Uniwersum Obecności bardzo się rozrosło. Podczas gdy Zakonnica i Topielisko. Klątwa La Llorny mocno zaniżyły poziom całości główna seria trzymała się bardzo mocno. Niestety Obecność 3: Na rozkaz diabła nie idzie drogą wyznaczoną przez pierwszą i drugą odsłonę. Twórcy postanowili zmienić dynamikę, dodać zwroty akcji, a niepokojący klimat zmienić na jump scare’y. Zabrakło tego, czym seria zachwycała – tytułowej Obecności. Dwa pierwsze filmy przerażały nie biegającymi po kostnicy zombiakami, a ciągłą niepewnością. Nigdy, podczas seansu nie mogliśmy czuć się komfortowo. I tego właśnie brakuje w recenzowanym Obecność 3: Na rozkaz diabła.

OBECNOŚĆ 3: NA ROZKAZ DIABŁA – szczegóły wydania BluRay

Opis filmu:
Film powstał na podstawie prawdziwej historii opętania. Rok 1981. Małżeństwo Warren bada sprawę mężczyzny oskarżonego o morderstwo. Sprawca jednak utrzymuje, że za zbrodnie odpowiedzialny jest potężny demon, władający jego ciałem.

Wytwórnia: Warner Bros.
Gatunek: horror
Reżyser: Michael Chaves
Scenariusz: David Leslie Johnson-McGoldrick
Obsada: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Ruairi O’Connor
Muzyka: Joseph Bishara
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 112 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, francuska, niemiecka, hiszpańska, japońska, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos TrueHD
Napisy: japońskie, polskie, czeskie, francuskie, holenderskie, duńskie, fińskie, norweskie, szwedzkie, hiszpańskie
Wersja dla niesłyszących: Niemiecka, Angielska

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY™:

  • Okultystka – poznaj nową upiorną postać Uniwersum Obecności
  • Z powodu opętania – dogłębne spojrzenie na fakty, które stały się inspiracją filmu
  • Egzorcyzmy strachu – zanurz się w tajniki produkcji i przerażającą początkową scenę egzorcyzmów
  • DC Horror przedstawia:Obecność: Kochanek #1 – komiks wideo, zgłębiający uniwersum Obecności

Przyjrzyjmy im się bliżej:

Okultystka. Pierwszy materiał przedstawia postać Okultystki, potężnej przeciwniczki Lorraine Warren. Jest to nowa postać w uniwersum, mocno zmieniająca dynamikę filmu. Z samego materiału dowiemy się nieco więcej o jej motywacjach i działaniu rzucanych przez nią klątw.

Z powodu opętania. Drugi z dodatków przybliża nam sprawę, którą zajmowali się Warrenowie i którą na początku lat 80. żyło USA. Chodzi oczywiście o Arne Johnsona i bezprecedensowy proces, gdzie linią obrony było… opętanie przez demona. Mam tutaj troszeczkę żal do Warner Bros, ponieważ dodatek trwa zaledwie nieco ponad 5 minut. Można było pokusić się o bardziej rozbudowany dokument. Tym bardziej, że z ekipą filmową współpracował sam Arne Johnson oraz jego żona. Niewykorzystany potencjał.

Egzorcyzmy strachu. Dodatek ten przybliża nam realizację sceny egzorcyzmu 10-letniego Daniela Glatza. Uwielbiam wszelkiego rodzaju making-offy, więc dodatek obejrzałem poświęcając mu sporo uwagi. Dowiecie się jak zrealizowano tą przerażającą scenę, a także z jakich sztuczek skorzystali twórcy, by wywołać ciarki u widzów. Największą niespodzianką okazuje się tutaj sposób, w jaki nagrano mrożące krew w żyłach zachowania opętanego chłopca. Rewelacja!

DC Horror przedstawia: Obecność: Kochanek #1. Ostatni z dodatków to tzw. motion comic. Jest to w pełni udźwiękowiony pierwszy z pięciu zeszytów komiksu DC Presents – The Conjuring – The Lover. W USA historia jeszcze nie dobiegła końca, ponieważ finałowy piąty zeszyt zadebiutuje w październiku. Choć na BluRay mamy jedynie pierwszy zeszyt to zdecydowanie warto się z nim zapoznać. Dlaczego?

Przede wszystkim mamy tutaj dwie znakomite historie. Pierwsza z nich rozgrywa się przed wydarzeniami z filmu Obecność 3: Na rozkaz diabła i jest jego tie-inem. Druga to natomiast ponura i przerażająca opowieść o człowieku, którego od młodości prześladuje… śmierć. Obie oprócz czytanych przez aktorów dialogów mają efekty dźwiękowe i bardzo klimatyczną muzykę. Po zakończeniu pierwszego zeszytu od razu zamówiłem amerykańskie wydanie komiksu i w październiku spodziewajcie się jego recenzji!

Obecność 3: Na rozkaz diabła – podsumowanie

Jestem troszkę skołowany. Obecność 3: Na rozkaz diabła to zdecydowanie najsłabsza odsłona głównej serii, ale nienajgorszy film, jeśli spojrzymy na całe Uniwersum Obecności. Wydanie BluRay nie zawiera wielu dodatków, ale w pełni udźwiękowiony komiks DC Horror przedstawia: Obecność: Kochanek #1 jest naprawdę znakomity i narobił m smaka na poznanie kolejnych zeszytów.

Dziękuję Galapagos za dostarczenie egzemplarza do recenzji

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Exit mobile version