Druga część 2021 roku zdecydowanie należała do filmów z MCU. Najpierw Czarna Wdowa, potem Shang-Chi, później Eternals, a na koniec gigantyczna bomba w postaci Spider-Man: Bez drogi do domu. Kilka dni temu widzieliście troszkę zaległą recenzję wydania BluRay solowej przygody Nataszy, a w międzyczasie w moje ręce wpadł niebieski krążek z fizycznym wydaniem Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścieni. Recenzja.

Skrócona recenzja

Pełną recenzję filmu znajdziecie tutaj

 Shang-Chi to zupełnie nowy bohater Kinowego Uniwersum Marvela. Mieszka w San Francisco pracując jako hotelowy parkingowy, ale szybko okazuje się, że jest synem Xu Wenwu, który przy pomocy potężnych Dziesięciu Pierścieni od lat próbuje dostać się do mitycznej wioski Ta Lo, gdzie rzekomo przebywa jego zmarła żona. Shang-Chi wraz z siostrą Xialing i przyjaciółką Katy próbują ubiec ojca i ochronić wioskę przed nadchodzącym atakiem.

Pierwsza część filmu przywodzi na myśli serię Godziny Szczytu. Zamiast efektów CGI mamy niesamowitą choreografię walk i znakomite poczucie humoru. Relacja Shang-Chi z Katy została napisana wzorowo i naprawdę spokojnie mogłaby dźwignąć cały film. Ten w swojej drugiej części całkowicie zmienia klimat czerpiąc garściami z chińskich legend i lokalnych wierzeń. W filmie zaczynają dominować efekty specjalne, co moim zdaniem robi mu małą krzywdę. Niemniej w porównaniu do innych produkcji jest to znaczny powiew świeżości, a otwarcie na Daleki Wschód uważam za bardzo udane.

Specyfikacja wydania BluRay

Tytuł oryginalny: Shang-Chi and the Legendof the ten Rings
Premiera: 26.01.2022
Wytwórnia: Disney
Gatunek: akcja, science fiction
Reżyser: Destin Daniel Cretton
Scenariusz: Dave Callaham, Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham
Obsada: Simu Liu, Awkwafina, Tony Leung, Michelle Yeoh, Menger Zhang
Producent wykonawczy: Kevin Feige, Jonathan Schwartz
Muzyka: Joel P West

Opis filmu:
Shang-Chi (Simu Liu) musi zmierzyć się z przeszłością, o której chciał zapomnieć. Czeka go starcie z ojcem, który przewodzi złowrogiej organizacji Dziesięciu Pierścieni. W filmie występują także Tony Leung jako Wenwu, Awkwafina jako przyjaciółka Shang-Chi – Katy i Michelle Yeoh jako Jiang Nan.

Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA/Australia
Czas trwania filmu: 132 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: angielska, hiszpańska, włoska, czeska, polski dubbing
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: DTS-HD Master Audio 7.1
Napisy: polskie, czeskie, hiszpańskie, włoskie, angielskie dla niesłyszących
Wersja dla niesłyszących: angielskie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
Tworząc dziedzictwo; Więzi rodzinne; Gagi z planu; Sceny niewykorzystane; Komentarz audio twórców

Rzut okiem na dodatki

Jak w przypadku każdego filmu Marvela zaczynamy od tradycyjnego gag reel czyli zabawnych klipów z planu filmowego. Następne w kolejce są sceny niewykorzystane będące najczęściej rozwinięciem tych obecnych w filmie. Jeśli znamy język angielski to możemy obejrzeć film z komentarzem audio twórców. Tworząc dziedzictwo to moje ulubione making off. Skąd pomysł na uwspółcześnienie postaci Shang-Chi, jak przygotowano praktyczne efekty specjalne oraz proces budowy całej wioski Ta Lo. Twórcy przygotowali scenografię i stroje z prawdziwym rozmachem! Ostatnim dodatkiem jest materiał zatytułowany Więzi rodzinne. Dowiadujemy się z niego między innymi kim tak naprawdę jest Mandaryn i organizacja Dziesięciu Pierścieni. Możliwe, że pamiętacie, że organizacja pojawiła się w pierwszym Iron Manie, w Iron Man 3 mieliśmy fałszywego Mandaryna, a w Ant-Man logo organizacji pojawiło się jako easter egg. Dalsza część materiału opowiada o skomplikowanej relacji ojca z synem. Dobra propozycja dla osób nieco gubiących się w MCU.

Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścieni – podsumowanie wydania BluRay

Wydawało się, że po Endgame żaden film nie wywoła podobnych emocji wśród fanów. A wtedy pojawił się Spider-Man: Bez drogi do domu, który na nowo obudził miłość do uniwersum i spełnił najskrytsze marzenia fanów. Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścieni nie jest filmem, który sprawi, że jeszcze mocniej pokochanie uniwersum. To solidna, bardzo zabawna i pełna fajnych bohaterów produkcja, która otwiera MCU na zupełnie nowe światy, nową kulturę i masę kreatywnych rozwiązań. Czekam, aż Shang-Chi dołączy do nowych Avengers, ale wcześniej być może pojawi się w jakiejś innej produkcji.

Egzemplarz do recenzji dostarczył Galapagos

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.