Gdy szalona growa komedia z Ryanem Reynoldsem pojawiła się kinach… moje pozostawało zamknięte ze względu na lokalne pandemiczne obostrzenia. Dziś mam okazję nadrobić produkcję, ponieważ kilka dni temu film zadebiutował na fizycznych nośnikach. Recenzja filmu Free Guy.

Recenzja filmu

Facet czyli Free Guy

Główny bohater filmu Free Guy to po prostu Guy, który w polskiej wersji nazywa się Facet. Wiedzie monotonne życie w mieście o niezbyt oryginalnej nazwie Free City. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Facet jest… postacią niezależną (NPC) w wieloosobowej grze komputerowej. Jeśli graliście w jakąś grę z otwartym światem to na pewno wiecie, że NPC to kręcące się w tle lub dające nam misje postaci o niezbyt rozwiniętych algorytmach. W kółko robią te same, zaprogramowane z góry czynności zgodnie z zamysłem twórców. Pewnego dnia Facet decyduje się zerwać z codziennym otrzymywaniem oklepu od gości w okularach (to awatary siedzących przed komputerami graczy) i zacząć spełniać swoje marzenia. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest tylko programem, zestawem algorytmów mających wykonać narzucone z góry czynności. I może właśnie dlatego Facet powoli zyskuje samoświadomość. Czy to możliwe, że pierwsza sztuczna inteligencja narodziła się w grze?

Akcja filmu Free Guy rozgrywa się zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. Z jednej strony towarzyszymy odkrywającemu „życie” Facetowi, a z drugiej śledzimy wątek Keysa (Joe Keery ze Stranger Things) i Millie (Jodie Comer z Obsesja Eve). Keys pracuje nad grą pod okiem przekomicznego Antwana (Taika Waititi), a Millie spędzając godziny online próbuje zdobyć dowód na to, że szef jej przyjaciela wykradł stworzony przez nich niegdyś kod i na jego bazie stworzono Free City.

Wybuchowo i bardzo zabawnie

Free Guy jest przede wszystkim bardzo zabawny. Stworzony wirtualny świat jest pełen absurdów i wyolbrzymionych do granic możliwości stereotypów na temat graczy. Czy krzywdzących? Nie! Sam jestem graczem, a bawiłem się przy nich doskonale. Postać Faceta przypomina mocno Emmeta z Lego Przygoda (intro filmu jest bliźniaczo podobne), ale charyzma Ryana Reynoldsa robi tutaj swoje. I zanim powiecie wyświechtane „Reynolds gra po prostu Reynoldsa” tu muszę wspomnieć o Kolesiu. Dopakowana fizycznie, ale wybrakowana intelektualnie nowa wersja Faceta o twarzy… Faceta to postać, która rozbraja widza. Koleś ma niedokończone kwestie dialogowe, więc posługuje się bezsensownymi zdaniami lub opisami swoich kwestii („tekścior” zamiast one-linera, „przyjacielski gest” zamiast pozdrowienia i tak dalej). Znakomita postać.

Z racji, że film Free Guy rozgrywa się w głównej mierze w świecie wirtualnym trzeba wspomnieć o efektach specjalnych. Te są oczywiście przeładowane CGI, ale konwencja świata sprawia, że nie zwracamy uwagi na sztuczność czy słabszej jakości animacji postaci w tle. Mimo wszędobylskiego (ale zaplanowanego) chaosu wszystko wygląda tak, jak różnego rodzaju grach MMO. Niskopoziomowcy szukają kotków, nad ich głowami trwa starcie odrzutowca ze śmigłowcem, a pod kawiarnie podjeżdża wypasiony czołg. Jeśli mieliście kiedyś styczność z grami to załapiecie momentalnie.

Free Guy – podsumowanie recenzji

Uwielbiam ten film! Naprawdę. Free Guy nie zaskakuje fabułą, ale patrzy na świat gier z zupełnie innej perspektywy niż dotychczasowe produkcje. Obejrzeliśmy go z żoną z napisami, następnego dnia wraz z dzieciakami sprawdziliśmy wersję z dubbingiem. Choć nie jestem fanem dubbingu to w tym przypadku naprawdę nie ma czego się bać. Jeśli bawiliście się dobrze na Pikselach to spodoba wam się również Free Guy.


Specyfikacja BluRay

Tytuł oryginalny: Free Guy (BD)
Premiera: 26.01.2022
Wytwórnia: 20th Century Studios
Gatunek: akcja, science fiction
Reżyser: Shawn Levy
Scenariusz: Matt Lieberman, Zak Penn
Obsada: Ryan Reynolds, Jodie Comer, Lil Rel Howery, Taika Waititi
Producent wykonawczy: 
Ryan Reynolds, Shawn Levy, Sarah Schechter, Greg Berlanti, Adam Kolbrenner
Muzyka: Christophe Beck

Opis filmu:
Przepełniona akcją, wybuchowa komedia z Ryanem Reynoldsem w roli urzędnika bankowego, który odkrywa, że jest drugoplanową postacią w grze komputerowej. Postanawia więc zostać bohaterem historii… którą sam tworzy! Reżyserem tego przezabawnego filmu jest Shawn Levy, a w pozostałych rolach występują: Jodie Comer, Lil Rel Howery i Taika Waititi.

Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 115 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: angielska, hiszpańska, włoska, czeska, polski dubbing
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: DTS-HD Master Audio 7.1
Napisy: polskie, czeskie, hiszpańskie, włoskie, angielskie dla niesłyszących
Wersja dla niesłyszących: angielskie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
Sceny niewykorzystane i rozszerzone; Gagi z planu; Koleś vs Facet; Tworząc Molotovgirl; Taika i jego świat; Witaj we Free City; Zwiastuny

Rzut okiem na dodatki

Dodatki na płycie BluRay to fantastyczny kąsek dla kinomanów. Sceny niewykorzystane i rozszerzone oraz Gagi z planu sprawią, że uśmiechniecie się pod nosem, ale są tylko przystankiem do ważniejszych materiałów. Ważną rolę w filmie odgrywa Millie / Molotov Girl. Dodatek Tworząc Molotov Girl skupia się na tej ważnej żeńskiej postaci. Charakter zamiast seksualizacji, styl zamiast przegiętego pozerstwa i sceny akcji z jej udziałem. Taika i jego świat to trochę zaskakujący materiał o Antwanie, w którego wcielił się Taika Waititi. Jest to drugoplanowa, ale bardzo charakterystyczna postać. Sam Waititi jest fantastycznym reżyserem (Thor: Ragnarok; Jojo Rabbit), ale też doskonałym aktorem komediowym. Dodatek pokazuje, jak doskonałą zabawę na planie miała z nim ekipa.

Koleś vs Facet to najjaśniejszy punkt zestawu dodatków. Prawie 16 minutowy film to making off pełnej humoru i easter eggów walki z trzeciego aktu filmu, gdy Facet walczy z dopakowanym do granic możliwości Kolesiem. Narratorem całego materiału jest Shawn Levy, reżyser Free Guy. Jest to kompletny przewodnik o tworzeniu sceny, gdzie postać walczy z ulepszoną wersją siebie. Zaczynamy od wizyty na planie, oglądany scenorysy (szkice i zdjęcia podpowiadające jak ma wyglądać scena). Następnie oglądamy cały proces postprodukcji, gdzie dogrywane są teksty i grymasy twarzy Reynoldsa nakładane potem na twarz aktora.

Witaj we Free City to 15-minutowy film poświęcony wirtualnemu miastu. Po raz kolejny przez materiał prowadzi na Shawn Levy, dzięki czemu poznajemy wiele ciekawostek z produkcji i postprodukcji. Okazuje się na przykład, że twórcy korzystali z różnych kamer do kręcenia scen rozgrywających się we Free City i realu, by światy te znacznie się od siebie różniły kolorystyką i klimatem. Materiał zachwyca kreatywnością i pomysłami twórców, które finalnie dają zapierające dech w piersi sceny.

Wydanie BluRay filmu Free Guy – podsumowanie

Przezabawny i świetnie wykonany film. Free Guy to idealna pozycja do spędzenia rodzinnego wieczoru, która bawi bez względu na wiek. Wiem to, ponieważ przetestowałem film na dzieciakach, gdzie zdał egzamin śpiewająco. A teksty Kolesia stały się standardowymi one-linerami rzucanymi przez 8-letniego syna. Wydanie BluRay filmu Free Guy to również masa doskonałych dodatków odkrywających tajemnice produkcji filmów bogatych w efekty specjalne. Jedna z najzabawniejszych i zarazem ciepłych komedii ostatnich lat. Mocno polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczył Galapagos. Dzięki wielkie :)

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.