Home KOMIKSY SANDMAN TOM 5: ZABAWA W CIEBIE | Neil Gaiman | Recenzja komiksu

SANDMAN TOM 5: ZABAWA W CIEBIE | Neil Gaiman | Recenzja komiksu

Sandman vol.5: A Game of You

Zabawa w ciebie

Jak co drugi miesiąc zapraszam do zapoznania się z recenzją kolejnego tomu ponadczasowego komiksu. Sandman Tom 5: Zabawa w ciebie.

Zabawa w ciebie

Sandman (nowe wydanie)
1. Sandman Tom 1: Preludia i Nokturny
2. Sandman Tom 2: Dom Lalki 
3. Sandman Tom 3: Kraina Snów
4. Sandman Tom 4: Pora mgieł
4. Sandman Tom 4: Pora mgieł
5. Sandman Tom 5: Zabawa w ciebie
6. Sandman Tom 6: Refleksie i przypowieści
7.Sandman Tom 7: Ulotne życia
8. Sandman Tom 8: Koniec Światów (grudzień 2022)
9. Sandman Tom 9: Panie Łaskawe
10. Sandman Tom 10: Przebudzenie

Przenosimy się do Nowego Jorku do kamienicy, w której mieszka Barbie. Poznaliśmy ją w tomie drugim zatytułowanym Dom Lalki. Dziewczyna zostaje „wezwana” prze grupkę mówiących zwierząt do Krainy Snów, gdzie jest Księżniczką. Kraina została, z braku lepszego określenia, sterroryzowana przez byt nazywający siebie Kukułką. Tymczasem mieszkańcy kamienicy – para lesbijek, transseksualna kobieta i tajemnicza hipiska robią wszystko, by pomóc uwięzionej we śnie Barbie.

I znów inaczej

Neil Gaiman w Sandmanie nauczył nas spodziewać się niespodziewanego. W tomie 5 zatytułowanym Zabawa w ciebie znów zmienia reguły gry serwując nam… baśń. Opowieść o krainie snów i bajkowych postaciach została skąpana w klimacie grozy z wieloma zwrotami akcji. Ciężar fabuły spoczywa na nowo przedstawionych postaciach. Nie bez przyczyny napisałem o parze lesbijek i trans kobiecie. Ich zmagania się ze swoją seksualnością i tożsamością są tutaj oddzielnym wątkiem, który w pewnym sensie wpływa na główną oś wydarzeń. To one grają pierwsze skrzypce, a Barbie oraz (a raczej przede wszystkim) Morfeusz są tylko uzupełnieniem tej historii.

Czy lepiej?

Zmiana narracji i klimatu w albumie Zabawa w ciebie na tle poprzednich tomów wypada dość blado. W normalnym trybie sypałbym plusami, ale gdy przypomnę sobie zjazd seryjnych morderców, upiorną sztukę Szekspira czy wizytę w Piekle z poprzedniego tomu to perspektywa nieco się zmienia. Ponadto po początkowych zeszytach mocno zmienia się styl graficzny. Twarze postaci bardzo mocno się zmieniają i na początku kolejnego rozdziału można się naprawdę pogubić.

Sandman Tom 5: Zabawa w ciebie – podsumowanie

Czegoś zabrakło. Neil Gaiman postanowił zabrać nas w brutalny świat baśni, ale przewrotnie ulotniła się gdzieś magia uniwersum Sandmana. Historia Barbie jest wielowątkowa, bardzo rozbudowana, ale oceniłbym ją znacznie lepiej, gdyby była spin-offem, a nie częścią głównej serii. Tym razem nieco słabsza ocena.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

  • FABUŁA - %
    0%
  • RYSUNKI - %
    0%
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - %
    0%

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version