Wszystkie odcinki Ms. Marvel dostępne są już na Disney+. Recenzja się już tworzy natomiast przed publikacją postanowiłem odpowiedzieć na pytanie Kim jest Ms. Marvel?. W poniższym tekście skupię się na mocach, które choć podobne mocno odbiegają od komiksowego pierwowzoru i kompletnie zmienionym originie.

Inhuman?

Dawno temu odłam zbuntowanych Inhumans opuścił Attilan i zamieszkał na Ziemi dzieląc się swoimi genami z ludźmi. W efekcie geny rozsiały się po świecie i miały nigdy nie zostać aktywowane.

Z serialem Ms. Marvel związana jest kontrowersyjna, choć zrozumiała decyzja. Chodzi oczywiście o origin postaci, który dla Marvela jest dość sporym problemem. Przypomnę lub przybliżę wam źródło mocy Kamali w materiale źródłowym. Komiksowa Kamala jest bardzo podobnie zakręcona na punkcie superbohaterów, ale swoje moce zawdzięcza zupełnie innym czynnikom. Otóż musimy się cofnąć do komiksu Nieskończoność do ataku Thanosa na Attilan. Black Bolt korzystając ze swojego niszczycielskiego głosu w walce z Szalonym Tytanem zniszczył zarówno swój dom jak i terrigenową bombę przygotowaną niegdyś przez Maximusa. W efekcie cały świat został pokryty terrigenową mgłą, która była zabójcza dla Mutantów, ale niegroźna dla ludzi. Jednak prawdziwym zadaniem mgły była aktywacja żyjących na świecie nieświadomych potomków Inhumans (patrz przypis). Kamala trafiła na terrigenową mgłę, która aktywowała jej geny. W ten sposób dziewczyna uzyskała swoje moce, ale o nich w kolejnym akapicie.

Moce

KOMIKS

W komiksach Ms. Marvel potrafi, powiedzmy, dostosowywać swoje ciało adekwatnie do sytuacji, w której się znajduje. Potrafi się rozciągać, potrafi powiększać ręce, żeby zrobić wielką piąchę, potrafi się również bardzo pomniejszyć bądź powiększyć. Jest taki miks zdolności Mr. Fantastica z Fantastycznej Czwórki z Ant-Manem i cząsteczkami Pyma. Do tego dochodzi szybkie leczenie.

SERIAL

W serialu wygląda to inaczej. Moce Kamali związane są w jakiś sposób ze światłem i materią. Twórcy zrezygnowali z rozciągania żeby nie budzić skojarzeń z Reedem Richardsem, a w zamian dodali formowaną tarczę oraz swego rodzaju schodki tworzone pod nogami Kamali dzięki którym ta może dosłownie biegać w powietrzu. Wielka piącha obecna jest też i tutaj, ale wygląda bardziej na stworzoną świetlistą materię niżli na powiększone ręce bohaterki.

A potem przyszli ONI

Problem jednak w tym, że kilka lat temu pojawił się koszmarny serial Inhumans, który kompletnie zniszczył te postaci. Marvel się go bardzo wstydzi i nie chce do tego wracać, aczkolwiek niedawno zrobiono wyjątek. Chodzi oczywiście o scenę z Iluminati z filmu Doktor Strange w Multiwersum Obłędu, gdzie pojawił się Black Bolt, a wcielił się w niego ten sam aktor co w niesławnym serialu (Anson Mount). Niemniej zdecydowano, że na powrót Inhumans nie ma szans (albo jest za wcześnie) i Kamala zyskała nowy origin. Muszę też zaznaczyć, że Ms. Marvel nigdy nie czuła przynależności do zadufanych w sobie Nieludzi, więc ta zmiana nie tworzy wielkiego rozdźwięku między komiksem, a serialem.

Mutantka?

Kim w takim razie jest serialowa Ms. Marvel? Ano do końca nie wiadomo. Jeszcze. Swoje moce zawdzięcza bransoletom, których pochodzenia nie poznaliśmy. W jednym z odcinku podczas retrospekcji widzimy na podłodze symbol Dziesięciu Pierścieni które swój debiut zaliczyły w filmie Shang-Chi. I również one są póki co tajemnicą, która dopiero zostanie rozwiązana, co sugeruje scena po napisach tego filmu:

Bransolety mogą wiązać się (a raczej na pewno) z Dziesięcioma Pierścieniami, ale są one raczej zapalnikiem niż źródłem zdolności Kamali. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że Kamala Khan vel. Ms. Marvel jest pierwszym oficjalnym Mutantem w Kinowym Uniwersum Marvela. Potwierdzeniem mogą być słowa Bruno z jednej z ostatnich scen finałowego odcinka, gdzie mówi wprost: zbadałem raz jeszcze twoje geny (…) W twoich genach jest coś innego, coś jakby, jakby mutacja. Trudno o jaśniejszą wskazówkę od twórców. Kamala ucina jego wywód i wątek nie zostaje rozwinięty, ale możemy spokojnie założyć, że to celowe zagranie Marvela.

A jeśli mutantka to co?

I tu jest ciekawie / zabawnie. Technicznie rzecz biorąc Inhumans i Mutanci w uniwersum Marvela są dość podobni. W rzeczywistości różni ich bardzo dużo natomiast dla niewtajemniczonych obie te frakcje są bliźniacze. A ciekawym jest fakt, że można ich uznać wrogami. Doszło nawet pomiędzy nimi do wojny w komiksie Inhumans kontra X-Men wydanym w 2019 roku. Kamala tym samym robi psikusa swojej komiksowej twórczyni i bardzo możliwe, że za jakiś czas zobaczymy ją wśród nowej inkarnacji X-Men.

Seria komiksów Ms. Marvel od  Willow G. Wilson:
1. Ms. Marvel Tom 1: Niezwykła
2. Ms. Marvel Tom 2: Pokolenie czemu
3. Ms. Marvel Tom 3: Zdruzgotana
4. Ms. Marvel Tom 4: Dni Ostatnie
5. Ms. Marvel Tom 5: Supersławna
6. Ms. Marvel Tom 6: II Wojna Domowa
7Ms. Marvel Tom 7: Obrażenia na Sekundę
8. Ms. Marvel Tom 8: Mekka
9. Ms. Marvel Tom 9: Teenage Wasteland
10. Ms. Marvel Tom 10: Raz za razem

Serial możecie oglądać na Disney+

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułBATMAN BIAŁY RYCERZ PRZEDSTAWIA HARLEY QUINN | Recenzja komiksu
Następny artykułBATMAN DETECTIVE COMICS TOM 6: DROGA DO ZAGŁADY | Recenzja komiksu DC
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.