Venom Tom 2

Nieśmiertelny Hulk oraz Venom to dwie serie Marvel Fresh, które na tle pozostałych tytułów wyróżniają się mrokiem i oryginalnym podejściem do tytułowych postaci. Pierwsze spotkanie z symbiontem zostawiło bardzo dobre wrażenie i mocno czekałem na więcej. I jest! Recenzja komiksu Venom Tom 2.

Venom Tom 1 zawierał zeszyty #1-12 serii Marvel Fresh i był zbiorczym wydaniem dwóch pierwszych albumów. Tym razem wygląda to nieco inaczej. W skład Venom Tom 2 wchodzą:

 • Venom: War of the Realms. Znajdziemy tutaj zeszyty Venom (2018) #13-16 oraz Web of Venom: Funeral Pyre. Scenariusz tie-ina Wojny Światów (#13-15) napisał Cullen Bunn. Scenariusz zeszytu #16 napisał Donny Cates, a Frank Tieri fabułę Cult of Carnage.
 • Venom Unleashed vol.1. W skład tego tomu wchodzą pojedyncze historie przybliżające nam niedomknięte bądź powracające wątki. Są to Web of Venom: Ve’Nam, Web of Venom: Carnage Born, Web of Venom: Venom Unleashed i Web of Venom: Cult of Carnage. Scenariusz napisali kolejno Donny Cates, Ryan Stegman i Frank Tieri.

Wojna Światów

Event WOJNA ŚWIATÓW
1. Wojna Światów
2. Avengers Tom 4: Wojna Światów
3. Deadpool Tom 3: Weasel idzie do Piekła
4. Tony Stark. Iron Man Tom 2
5. Uncanny X-Men: Cyclops i Wolverine
6. Venom Tom 2
7. Thor Tom 3: Kres Wojny

Zaczynamy od tie-ina chociaż to nie on rozpoczyna ten album. Akcja zeszytów #13-15 rozgrywa się pod drugim rozdziale Wojny Światów (War of the Realms #2). Eddie Brock wraz ze swoim synem Dylanem (który myśli, że Eddie to jego brat) przybywają do Nowego Jorku, by trafić dokładnie na atak armii Malekitha. Pozbawiony swojego drugiego, czyli symbionta Eddie znajduje schronienie w jednej z kryjówek Rexa Stricklanda jednak szybko okazuje się, że nie są bezpieczni, ponieważ Eddie zainteresował swoją osobą czarownicę armii Malekitha. Ta za pomocą magicznego kryształu przywraca mu… symbionta licząc na wykonywanie jej rozkazów. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że kto jak kto, ale Eddie Brock wie, jak poradzić sobie z obcym pasożytem.

Tie-in napisał Cullen Bunn i wyszło bardzo fajnie. Zeszyty nie wpływają w żaden sposób na fabułę eventu skupiając się na nieco mniejszej skali. Oczywiście dzieje się bardzo dużo, Eddie co u rusz zmienia swój wygląd, uzyskuje nowe moce, a trup ściele się gęsto. Jednak można to czytać nawet bez znajomości wydarzenia. I to bardzo spoko, aczkolwiek to kolejna okazja, żeby zakwestionować pchanie tie-inów gdziekolwiek się da. Niektóre serie i niektórzy bohaterowie doskonale radzą sobie poza głównym nurtem i naprawdę nie ma potrzeby wrzucać ich w każdy event. Niemniej Cullen Bunn wyszedł z zadania obronną ręką.

Donny Cates i zeszyt #16

Venom by Donny Cates:

1. Venom Tom 1
2. Venom Tom 2
3. Venom Tom 3
4. Venom Tom 4
5. Król w Czerni

Scenarzysta Venoma w albumie Venom Tom 2 gra drugie skrzypce. Z całego albumu spod jego ręki wyszły raptem trzy zeszyty. Ten z numerkiem #16 rozgrywa się tuż po Wojnie Światów. Do tej pory Eddie nie martwił się ani po pożywienie, ani o schronienie, bo Venom dbał, aby jego nosiciel był dobrej formie. Pozbawiony symbionta Brock musi zadbać nie tylko o siebie, ale też o syna, Dylana. Zdesperowany Eddie decyduje się nawet poprosić o powrót do pracy w redakcji swojej dawnej gazety. Jedyne na co może liczyć to jednorazowe śledztwo dotyczące zaginionych dzieciaków. Śledztwo, które przypomina dawny koszmar…

Ve’nam oraz Carnage Born

Dwa kolejne zeszyty Donny Catesa przybliżają nam dwie postaci. W historii Ve’nam cofamy się do Wietnamu, do Rexa Stricklanda i pierwszych ziemskich nosicieli symbiontów. Cates rozwija i dokładnie wyjaśnia otwarty w pierwszym tomie wątek Wietnamu, a przy okazji dodaje Nicka Fury’ego (tego dawnego) i Wolverine’a. Mocna rzecz!

Druga to zagmatwana i skąpana we krwi historia Cletusa Kasady. W obu przypadkach z komiksu bije wielka klasa scenarzysty. Historie utrzymane są w konwencji horroru, pierwsza w stylu Predatora druga przywodzi na myśl filmy Jamesa Wana. Czyta się to z wielkim zaangażowaniem. I chce się więcej! Venom Unleashed, Cult of Carnage i Funeral Pyre

Uzupełnieniem Venom Tom 2 są trzy, wymienione wyżej historie. O Venom Unleashed za wiele nie powiem. Brutalna, ciekawa, ale niewiele wnosząca historia z psa związanego z symbiontem. W Cult of Carnage Misty Knight przybywa do Doverton w Stanie Kolorado, niegdysiejszego miasta Carnage’a, by odnaleźć Johna Jamesona (tak, syna J. Jonah Jamesona). Funeral Pyre z kolei przypomina o Andrei Benton, którea kiedyś pracowała wraz z Flashem Thompsonem jako Mania. Teraz stała się celem rosnącego w siłę Carnage’a, który tropi wszystkich ludzi mających kiedykolwiek styczność z symbiontem…

Dwa ostatnie zeszyty można nazwać zwiastunem kolejnych tomów. Egmont pod szyldem Venom wydaje również powiązane z nim miniserie, co uważam za bardzo dobrą decyzję. Patrząc na zapowiedź kolejnego tomu na ostatniej stronie albumu można spokojnie założyć, że Venom Tom 3 zawierać będzie też pięciozeszytową serię Absolute Carnage kontynuującą otwarte tutaj wątki. Tym samym przed spotkaniem z Knullem (pewnie na wiosnę 2023) dostaniemy kompletną opowieść na łamach jednej serii. Dla mnie bomba!

Venom Tom 2 – podsumowanie

Komiks nieco różniący się od poprzedniego. Co nie znaczy, że słabszy! Venom Tom 2 mimo braku ciągłej fabuły dostarcza wielu ciekawych, utrzymanych w konwencji horroru wątków, które zapowiadają wielkie wydarzenia w przyszłości. To ciągle ścisła czołówka Marvel Fresh!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

VENOM. TOM 2
Venom Tom 2

Book Description: Eddie Brock, rozdzielony ze swoim kosmicznym symbiontem, wraca do Nowego Jorku, gdzie zaskakuje go inwazja armii nie z tego świata. Czy ulegnie elfickim wiedźmom, które zaoferują mu klejnot zdolny spełniać najgłębsze pragnienia? Tak czy inaczej czekają go kolejne kłopoty: tajemnicza sekta próbuje wskrzesić Carnage’a, seryjnego mordercę i arcywroga Venoma. Eddie nie ma jak się przed nim bronić – jego symbiont stracił głos i osobowość. Czy mimo to zdoła ocalić siebie… i swojego syna?

Book Author: Cullen Bunn, Donny Cates

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 27 July 2022

Illustrator: Iban Coello, Danilo S. Beyruth

ISBN: 9788328154698

Number Of Pages: 256

 • FABUŁA - 7/10
  7/10
 • RYSUNKI - 8/10
  8/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - 7/10
  7/10

Podsumowanie

Komiks nieco różniący się od poprzedniego. Co nie znaczy, że słabszy! Venom Tom 2 mimo braku ciągłej fabuły dostarcza wielu ciekawych, utrzymanych w konwencji horroru wątków, które zapowiadają wielkie wydarzenia w przyszłości. To ciągle ścisła czołówka Marvel Fresh!

Overall
7.3/10
7.3/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.