Batman. The Ultimate Guide

Jakiś czas temu zapowiadałem nadchodzącą premierę książki Batman. Kompletny przewodnik będącej kompendium wiedzy na temat Mrocznego Rycerza. Album kilka dni temu wpadł w moje ręce i mogę podzielić się wrażeniami.

Batman. Kompletny przewodnik został wydany w twardej oprawie w formacie 238 x 283 mm. Całość została wydrukowana w pełnym kolorze na dobrym jakościowo papierze kredowym. Teksty okraszone są wieloma ilustracjami pochodzącymi bezpośrednio z komiksów. Miejscami przypomina to album (artbook), ale wbrew pozorom, tekstu znajdziemy całkiem sporo.

Zacznijmy od podstaw. Batman: The Ultimate Guide. New Edition na amerykańskim rynku ukazał się w lutym 2022 roku. Wydanie przybliża nam historię Batmana od jego debiutu aż po Infinite Frontier czyli serię komiksów, które w Polsce zostaną wydane prawdopodobnie w przyszłym roku. Nie trzeba, zatem martwić się, że książka jest nieaktualna. Przewodnik przygotował Matthew K. Manning. Sprawdźmy do jakiej grupy odbiorców skierowana jest ta pozycja.

Batman. Kompletny przewodnik

Trochę marudzenia

Album Batman. Kompletny przewodnik otwiera przedmowa Tom Kinga. Jeśli śledziliście ostatnie lata Mrocznego Rycerza to na pewno znacie to nazwisko, ponieważ King prowadził długi na 13 tomów run (w Polsce tomy 12 i 13 Egmont wydał w jednym albumie) zwieńczony głośnym, odwołującym się do klasyki, komiksem Miasto Bane’a. King otwiera książkę, natomiast już od kolejnej strony pałeczkę przejmuje Manning. Po krótkim przedstawieniu twórców postaci Batmana (Bob Kane, Bill Finger oraz tuszer Jerry Robinson) mamy możliwość poznania fabuły pierwszego komiksu, w którym pojawił się Batman (wrócę do tego niżej).

Na kolejnych stronach autor skupia się na atrybutach Batmana. O ile historia stroju i jego ewolucja przez kolejne dekady to smaczny kąsek tak batgadżety i bat-środki transportu to już niezbyt potrzebny dodatek. Przez lata było tego tyle, że nie sposób zliczyć. Praktycznie każdy nowy scenarzysta dokładał własną cegiełkę do wyposażenia Batmana. Podobnie w przypadku opisywania zdolności fizycznych i psychicznych Bruce’a. Sporo tutaj oczywistości nawet dla laików.

Trochę pochwał

Pierwsza część książki Batman. Kompletny przewodnik ma też coś dla fanów i starych wyjadaczy. Na poszczególnych stronach wymieniono sporą grupę bohaterów, których spotykamy na kartach komiksów. Mówimy tutaj zarówno o sylwetkach przeciwników z bogatej galerii wrogów Batmana, jak i sprzymierzeńcach i członkach tzw. batrodziny. Niektórym poświęcono pełne strony, inni zostali przedstawieni niczym postaci na kartach kolekcjonerskich. Niemniej to doskonały sposób, żeby skojarzyć ksywki i poznać skrócony origin każdej z tych postaci.

Pierwszą część albumu wieńczy dość szczegółowa oś czasu przedstawiająca nam najważniejsze punkty w historii Batmana. Autor chronologicznie wypunktował co ważniejsze wydarzenia dając nam ogląd jak wielka historia stoi za postacią Mrocznego Rycerza.

Trochę zachwytów

Druga część Batman. Kompletny przewodnik rozwija skrzydła. Rozdziałami są tutaj poszczególne ery w historii komiksów DC. Złota Era obejmuje lata 30. i 40. XX wieku, Srebrna Era to lata 50. i 60., Brązowa Era to lata 70. i pierwsza połowa lat 80., Mroczna Era to druga połowa lat 80. aż do roku 2010, po którym rozpoczyna się trwająca po dziś dzień Era Współczesna.

Każda era charakteryzowała się innym podejściem do postaci Batmana, co bardzo trafnie przybliża nam autor. Zamiast ogólników z początku książki dostajemy bliższe spojrzenie na styl poszczególnych okresów poparte szczegółami najważniejszych komiksów. Wspomniałem, że na początku książki dostaliśmy streszczenie wydarzeń Detective Comics #27, czyli zeszytu, w którym zadebiutował Batman. Koleje takie perełki znajdziemy w dalszej części książki. Autor przedstawia pokrótce fabułę Batman #1 (pierwszy zeszyt solowej serii), Batman #16 (debiut Alfreda), Batman #113 (Batman z Zur-En-Arrh), Detective Comics #327 (inspiracja serialu telewizyjnego z 1966 roku), Batman #251 (transformacja Jokera w szalonego mordercę), Batman #404-407 (Batman. Rok Pierwszy), Batman #1 (New 52 po Flashpoincie). Jako że mamy do czynienia z kolorowym albumem streszczenia uzupełniono o ułożone chronologicznie komiksowe kadry oraz dwustronicowe reprinty klasycznych okładek. Świetny pomysł.

Wielkie Wydarzenia

To jednak nie wszystko, bowiem obok streszczeń ważnych komiksów w albumie Batman. Kompletny przewodnik znalazło się niedługie, ale zrozumiałe (co najważniejsze) omówienie największych Eventów, czyli cyklicznych Wydarzeń w Uniwersum DC. Możecie poznać Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera, Batman. Rok Pierwszy (również Miller), Zabójczy Żart (Alan Moore), Śmierć w rodzinie (Jim Starlin), Azyl Arkham (Grant Morrison), Saga Knightfall, Długie Halloween (Jeph Loeb), Hush (Jeph Loeb), Kryzys Tożsamości (Brad Meltzer), Ostatni Kryzys (Grant Morrison), Flashpoint, saga Snydera (po Flashpoincie), Trzech Jokerów (Geoff Johns) oraz Batman. Metal i Batman. Death Metal.

Oprócz streszczenia Wydarzeń autor pokrótce wyjaśnia, jak wpłynęły one na postać Batmana i/lub całe Uniwersum DC. Jasne, autor leci często na skróty, by zmieścić się w na jednej czy dwóch stronach, niemniej mamy tutaj dosłownie wszystko czego mogliby szukać fani Batmana. Wydarzenia również ułożone są chronologicznie, więc to idealne rozwiązanie dla osób planujących bliżej poznać przełomowe historie Mrocznego Rycerza.

Batman. Kompletny przewodnik

Wiele osób pyta mnie od czego rozpocząć czytanie komiksów. Standardowo na początek proponuję zapoznanie się z klasycznymi, najważniejszymi tytułami z danym bohaterem i stopniowe poszerzanie horyzontów. W przypadku Batmana będę odsyłał do książki Batman. Kompletny przewodnik. Pomijając dość długi wstęp przeznaczony dla absolutnych świeżaków album to prawdziwa skarbnica wiedzy z całej historii Batmana. Doskonała pozycja.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Dragon

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.