Home KOMIKSY X-MEN PUNKTY ZWROTNE. MASAKRA MUTANTÓW | Recenzja komiksu Marvela

X-MEN PUNKTY ZWROTNE. MASAKRA MUTANTÓW | Recenzja komiksu Marvela

X-Men Milestones: Mutant Massacre

Trzy poprzednie tomy Punktów Zwrotnych w historii X-Men to kawał mocnej lektury. Wydawane na początku XXI wieku komiksy charakteryzowały się dość mocną fabułą z wieloma brutalnymi scenami. Jak na tym tle wypada czwarty album? Recenzja komiksu X-Men Punkty Zwrotne. Masakra Mutantów.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Uncanny X-Men #210-214, X-Factor #9-11, New Mutants #46, Thor #373-374, Power Pack #27, Daredevil #238. Scenariusz napisali Chris Claremonet, Louise Simonson, Walter Simonson, Ann Nocenti. Rysunki stworzyli John Romita jr., Bret Blevins, Rick Leonardi, Alan Davis, Barry Windsor-Smith, Terry Shoemaker, Walter Simonson, Butch Guice, Sal Buscema, Jon Bogdanove.

Masakra Mutantów

Grubo ponad kilometr pod Manhattanem mieszkają mutanci, którzy zdecydowali się na życie w odosobnieniu. Morlokowie, bo taki przydomek przyjęli, stali się jednak celem kogoś o potężnych możliwościach. Wynajęci przezeń zawodowi zabójcy schodzą do głębokich kanałów, gdzie dokonują prawdziwej masakry mutantów. Czy rozrzuceni po różnych drużynach mutanci są w stanie zjednoczyć się przeciw zagrożeniu?

Powrót do przeszłości

Seria: X-Men. Punkty Zwrotne

1. X-Men Punkty Zwrotne: Kompleks Mesjasza
2. X-Men Punkty Zwrotne: Wojna Mesjasza
3. X-Men Punkty Zwrotne: Powtórne przyjście
4. X-Men Punkty Zwrotne: Masakra Mutantów
5. X-Men Punkty Zwrotne: Upadek Mutantów
6. X-Men Punkty Zwrotne: Inferno (2023)

Jak wspomniałem na wstępie poprzednie tomy przypominały nam najważniejsze historie z początku XXI wieku. Tym razem jest zgoła inaczej. Masakra Mutantów zbiera zeszyty wydane pierwotnie w 1986 roku (gdy się urodziłem). W ciągu 36 lat komiksy zmieniły się nie do poznania. I nie mówię tutaj o kresce, która naturalnie ewoluowała wraz z nowymi technikami i technologiami. Chodzi o sposób narracji, który znacznie różni się od dzisiejszych standardów.

Oprócz pojawiającego się tu i ówdzie narratora przybliżającego nam aktualne wydarzenia komiks obfituje w często bardzo długie przemyślenia bohaterów. Praktycznie każda ważniejsza postać zasypuje nas zbędnymi informacjami. „Jestem mutantką obdarzoną mocą przenikania przez ściany i obiekty zwaną fazowaniem” czy „korzystając ze swoich wyjątkowych zdolności mogę zrobić to i tamto”. Czytam komiksy gdzieś od połowy lat 90., więc nie powinno być to dla mnie zaskoczeniem, ale pierwsze chwile spędzone z albumem Masakra Mutantów okazały się dość ciężkie. Z czasem przechodzi się do porządku dziennego, natomiast musicie być świadomi takiego rozwiązania.

Podobnie wygląda sytuacja z dialogami. Często topornymi i bardzo często łopatologicznie tłumaczącymi daną sytuację. „Mogłeś pokonać Harpoona, ale nie unikniesz ciosu Blockbustera!!!”. Złole często mówią o sobie w trzeciej osobie, a bohaterowie wygłaszają przydługie monologi dokładnie objaśniające to co właśnie zrobili.

A jednak warto

Dopiero po zaakceptowaniu powyższych możecie się naprawdę dobrze bawić. Fabularnie Masakra Mutantów to naprawdę mocna historia, w której śmierć czyha na każdym kroku. Album otwiera krótkie objaśnienie wcześniejszych wydarzeń i podziałów w świecie mutantów, więc nie powinniście być zagubieni. Dodatkowe wątki Thora czy Daredevila same w sobie są okej, natomiast trochę rozpraszają uwagę od głównej osi wydarzeń i nie bardzo pasują do historii mutantów. Niemniej album dostarcza kompletną fabułę crossovera wraz z tie-inami i za to należy się plus.

X-Men Punkty Zwrotne. Masakra Mutantów – podsumowanie

Album X-Men Punkty Zwrotne. Masakra Mutantów to zupełnie inne doświadczenie niż poprzednie odsłony Punktów Zwrotnych. Komiks pełen zarówno archaizmów minionej epoki jak i uroku tamtych czasów. Czy każdemu przypadnie do gustu? Nie. Czy każdy fan komiksów powinien go poznać? Tak!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Powiew klasyki
Masakra Mutantów

Book Title: X-MEN PUNKTY ZWROTNE. MASAKRA MUTANTÓW

Book Description: Głęboko pod Manhattanem mieszkają tajemniczy Morlokowie – mutanci, którzy wybrali życie z dala od ludzi i swoich krewniaków z powierzchni. Ktoś jednak pragnie ich śmierci, i to tak bardzo, że wynajmuje zawodowych zabójców, by zeszli do kanałów i zmasakrowali ich niewinnych mieszkańców. Wkrótce w podziemnym labiryncie dochodzi do straszliwej rzezi i nawet X-Men, którzy śpieszą Morlokom na ratunek, mogą okazać się bezsilni wobec okrucieństwa morderców… a potem wobec wspomnienia masakry, które będzie ich nawiedzać przez kolejne tygodnie. Czy kiedykolwiek podniosą się po tym, co ujrzą w mrocznych tunelach pod Manhattanem?

Book Author: Chris Claremont

Book Edition: Punkty Zwrotne

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Egmont

Publisher Logo:

ISBN: 9788328154513

Number Of Pages: 320

  • FABUŁA - 94%
    94%
  • RYSUNKI - 80%
    80%
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 81%
    81%

Podsumowanie

Album X-Men Punkty Zwrotne. Masakra Mutantów to zupełnie inne doświadczenie niż poprzednie odsłony Punktów Zwrotnych. Komiks pełen zarówno archaizmów minionej epoki jak i uroku tamtych czasów. Czy każdemu przypadnie do gustu? Nie. Czy każdy fan komiksów powinien go poznać? Tak!

Overall
85%
85%

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version