Zgodnie z zapowiedziami serial od M. Nighta Shyamalana miał zamknąć się w czterech dziesięcioodcinkowych sezonach. Twórca dotrzymał słowa, a Apple dało zielone światło na takie właśnie rozwiązanie. Niedawno obejrzeliśmy ostatni odcinek czwartej serii, więc czas na opinię. Recenzja serialu Servant Sezon 4.

Servant Sezon 4

Od dramatycznego zakończenie trzeciej serii mija pół roku. Dorothy wraca do domu po wielomiesięcznym pobycie w szpitalu. Niestety jej kręgosłup uległ uszkodzeniu i Dorothy musi poruszać się na wózku. Wszyscy w rodzinie zdają sobie sprawę czemu tak naprawdę zdarzył się ten „wypadek”, ale tak samo wszyscy wiedzą co oznacza pozbycie się z domu Leanne…

Wielkie zakończenie

Seria
1. Servant Sezon 1
2. Servant Sezon 2
3. Servant Sezon 3
4. Servant Sezon 4

Zgodnie z zapowiedzią przy okazji pierwszej serii serial kończy się wraz z finałowym odcinkiem Servant Sezon 4. Oznacza to, że twórcy powinni dostarczyć nam odpowiedzi na wszystkie pytania towarzyszące nam od pierwszego odcinka serialu. Czy tak się dzieje? Tak, ale też nie do końca.

Twórcy od samego początku sugerują nam, że to Leanne jest czarnym charakterem w tej historii. Mając wokół siebie wiernych wyznawców dziewczyna stała się świadoma swojej siły i bez wahania z niej korzysta. Sean pozostaje wierny Dorothy, ale nie wchodzi w konflikt z Leanne. Julian natomiast jest na tyle zastraszony, że nie dopuszcza do siebie możliwości jakoby Leanne dysponowała jakąś nadprzyrodzoną mocą. Tym samym Servant Sezon 4 zamiast siać kolejne zagadki skupia się na rozwinięciu tych już obecnych i wyjaśnieniu tudzież zamknięciu niektórych z nich. O dziwo nie wpływa to na klimat, który jest tak samo niepokojący jak w poprzednich seriach.  Pewna siebie Leanne potrafi budzić grozę, a jej często pojawiający się wredny uśmieszek to nowość w serii.

Świetnym pomysłem jest odcinek (gdzieś w drugiej połowie serii), w którym otrzymujemy próbę racjonalnego wytłumaczenia wszystkich „cudów” dokonanych przez Leanne. Potrafi doskonale namieszać w głowie widzom. Twórcom udało się przekonująco pokazać, że Jericho wcale nie musi być ożywioną lalką, że zsyłane przez dziewczynę „plagi” to tylko sprytny fortel. I tak dalej i tak dalej. W pewnym momencie oboje zaczęliśmy kwestionować wszystko, co do tej pory się wydarzyło i to uczucie pozostało z nami do samego finału.

No właśnie, ten finał

Największy problem mam z finałem serialu Servant Sezon 4. Wydaje mi się, że twórcy poszli tutaj na łatwiznę dostarczając dość oklepane zakończenie. Sporo pytań zostało bez odpowiedzi. Ja rozumiem, że jest to celowe zagranie żebyśmy ciągle mieli wątpliwości, o których wspomniałem wyżej, ale w końcu nie tego oczekiwaliśmy czekając na rozstrzygnięcie cztery lata. Co ciekawe serial kończy się klasycznym dla Shyamalana twistem w ostatnich sekundach. Za to wielki plus.

Servant Sezon 4 – podsumowanie

Uwielbiam ten serial, bo czegoś podobnego nie znajdziemy na żadnej platformie. Servant Sezon 4 choć słabszy od poprzednich to dalej potrafi przykuć do ekranu. To swoiste uczucie niepokoju, dyskomfortu zostaje z nami do samego końca i za to wielkie brawa. Nie jest to najlepszy sezon, ale liczę na więcej tego typu produkcji!

Serial możecie obejrzeć na Apple TV+

Koniec nietuzinkowego serialu
Servant Sezon 4

Name: Servant Sezon 4

Description: M. Night Shyamalan prezentuje Servant, serial opowiadający o losach pary z Filadelfii, pogrążonej w żalu po niewyobrażalnej tragedii, która powoduje rozłam w ich małżeństwie i pozwala tajemniczej sile wkraść się do ich domu.

Author: M. Night Shymalan

  • FABUŁA - 7/10
    7/10
  • EMOCJE - 7/10
    7/10
  • TWISTY - 7/10
    7/10

Podsumowanie

Uwielbiam ten serial, bo czegoś podobnego nie znajdziemy na żadnej platformie. Servant Sezon 4 choć słabszy od poprzednich to dalej potrafi przykuć do ekranu. To swoiste uczucie niepokoju, dyskomfortu zostaje z nami do samego końca i za to wielkie brawa. Nie jest to najlepszy sezon, ale liczę na więcej tego typu produkcji!

Overall
7/10
7/10

Pros

+ Cztery sezony stanowią jedną całość
+ Klimat
+ Intrygujący pomysł na racjonalne wytłumaczenie „cudów” Leanne

Cons

– Część pytań pozostawiono bez odpowiedzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.