Injustice Rok Piąty

Finał! Wiele wydarzyło się od pierwszego tomu serii Injustice, w którym oszalały z rozpaczy Superman brutalnie zabił Jokera i tym samym wywołał wyczerpującą wojnę z Batmanem. Dziś mam okazję sprawdzić ostatni tom tej serii. Recenzja komiksu Injustice. Bogowie pośród nas. Rok piąty.

Album zawiera zeszyty opublikowane w serii Injustice: Gods Among Us: Year Five #1-20 oraz Injustice: Gods Among Us: Year Five Annual #1. Scenariusz napisał Brian Buccellato, a rysunki stworzyli Mike S. Miller, Bruno Redonto, Tom Dernick.

Injustice. Bogowie pośród nas. Rok piąty

Po czterech latach wyniszczającej wojny między reżimem Supermana, a formowanym przez Batmana ruchem oporu widać przewagę Człowieka ze Stali, ale nie na tyle dużą, aby okrzyknąć go zwycięzcą. Obaj zdają sobie sprawę, że wyczerpali już większość możliwości, a triumf może zapewnić im ostatni desperacki krok. Obie strony rozpoczynają werbunek dawnych wrogów i złoczyńców. Batman sięga po tych, którzy zawsze unikali zabijania, a Superman nie ma oporów przy sprzymierzyć się nawet z Bane’em…

Ostatni krok przed grą

Seria Injustice
1. Injustice. Bogowie Pośród Nas: Rok Pierwszy
2. Injustice. Bogowie Pośród Nas: Rok Drugi
3. Injustice. Bogowie Pośród Nas: Rok Trzeci
4. Injustice. Bogowie Pośród Nas: Rok Czwarty
5. Injustice. Bogowie Pośród Nas: Rok Piąty 

Szczerze mówiąc czytając pierwszy tom, nie za bardzo wiedziałem, jak komiks ma się do gry. Wyklarowało się to dopiero trochę później, jak przeszedłem grę. Wydarzenia z komiksu rozgrywają się w ciągu pięciu lat od momentu zniszczenia Metropolis, śmierci ciężarnej Lois i brutalnej śmierci Jokera z ręki oszalałego Supermana. Injustice. Rok piąty to już bezpośrednie wprowadzenie do gry. Ze wszystkimi tego zaletami i niestety też wadami. Dlaczego?

Liczący 470 stron album pełen jest różnych wątków dotyczących różnych postaci. Fabuła gry rozgrywa się na alternatywnej Ziemi, więc komiks skupia się na postaciach, które się tam znalazły oraz tych, których z różnych powodów nie zobaczymy w grze albo zobaczymy tylko w jednej wersji. W grze mamy dwóch Batmanów, dwie Wonder Woman, ale jednego Green Arrowa. Jak zapewne pamiętacie Oliver zginął w jednym z poprzednich tomów. Wiecie już do czego zmierzam.

Dużo i mało

Pojedyncze zeszyty pokazują nam jak Bane dołączył do reżimu, co stało się z Alfredem, dlaczego Damian Wayne stał się tak brutalny i dlaczego Harley każe nazywać siebie Harleen. Choć wiele z tych mniejszych historii jest naprawdę interesująca to wątek przewodni gdzieś się rozmywa. Batman wciela w życie nowy plan, który wydaje się przesądzić o wyniku wojny. Jakimś cudem Supermanowi lub jego poplecznikom udaje się zniweczyć plan Batmana. Ten za chwilę układa kolejny. Zabrakło mi tutaj jednej, bardziej złożonej fabuły.

Na plus zaliczyć mogę przekraczanie kolejnych granic przez Supermana. Gość jest w stanie zrobić absolutnie wszystko żeby zapewnić światu bezpieczeństwo. Jego, wypaczoną wersję bezpieczeństwa. Mamy też wyłomy w reżimie. Barry Allen / Flash co raz częściej kwestionuje decyzje Supermana, a Victor / Cyborg widzi prawdziwe działania swojego przywódcy. Pod tym względem wszystko wypada bardzo dobrze.

Injustice. Bogowie pośród nas. Rok piąty – podsumowanie

Teraz czas na grę. Injustice. Bogowie pośród nas. Rok piąty to finałowy komiks serii i bezpośrednie wprowadzenie do gry pod tym samym tytułem. Miejscami ciekawy, miejscami nużący. Zdecydowanie słabszy niż pierwsze tomy, ale też o wiele lepszy niż Rok czwarty. Całość oceniam jednak pozytywnie i z chęcią przeczytał bym komiksy łączące pierwszą odsłonę gry z drugą. Czy zostaną wydane? Na ten moment nic nie wiadomo.

INJUSTICE. BOGOWIE POŚRÓD NAS. ROK PIĄTY
Injustice Rok Piąty

Book Description: W wojnie pomiędzy Supermanem a Batmanem wszyscy bohaterowie zdecydowali, za kim się opowiadają. Przez pięć lat dawni przyjaciele i sprzymierzeńcy toczyli walki, w których po obu stronach padały ofiary. W końcu dochodzi do impasu – zarówno Batman, jak i Superman zdają sobie sprawę, że zyskają przewagę, tylko jeśli posuną się do czegoś, co do tej pory było nie do pomyślenia. Muszą więc zwerbować swoich dawnych wrogów, aby wraz z nimi zaatakować byłych przyjaciół! Batman sprzymierza się ze złoczyńcami, którzy tak jak on unikają zabijania – takich jak członkowie galerii Łotrów Flasha. Superman tymczasem zawiera układ z jedynym człowiekiem, który kiedykolwiek złamał Nietoperza – z Bane’em! Aby wyciągnąć Batmana z ukrycia, Bane przekroczy granicę, której przekraczać nie powinien.

Book Author: Brian Buccellato

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 9 August 2023

Illustrator: Mike S. Miller, Bruno Redonto, Tom Dernick

ISBN: 9788328157002

Number Of Pages: 472

  • FABUŁA - 5/10
    5/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 5/10
    5/10

Podsumowanie

Teraz czas na grę. Injustice. Bogowie pośród nas. Rok piąty to finałowy komiks serii i bezpośrednie wprowadzenie do gry pod tym samym tytułem. Miejscami ciekawy, miejscami nużący. Zdecydowanie słabszy niż pierwsze tomy, ale też o wiele lepszy niż Rok czwarty. Całość oceniam jednak pozytywnie i z chęcią przeczytał bym komiksy łączące pierwszą odsłonę gry z drugą. Czy zostaną wydane? Na ten moment nic nie wiadomo.

Overall
6/10
6/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.