Uniwersum DC według Neila Gaimana

Na półki księgarni trafił kolejny album ze znakomitej serii DC Deluxe. Tym razem zaserwowano nam historie pisane przez samego Neila Gaimana twórcy legendarnego Sandmana. Jak wygląda jego spojrzenie na świat Batmana? Recenzja komiksu zatytułowanego po prostu Uniwersum DC według Neila Gaimana.

Album zawiera materiały z wielu różnych serii, więc uporządkuje je poniżej.

Secret Origins Special #1

Tutaj wyjątkowo znalazły się historie pisane przez różnych scenarzystów. Dwie pisali inni scenarzyści, a spaja je historia napisana przez Gaimana. W albumie znalazły się wszystkie, aby zachować spójność. Są to:

  • Morderczy Knypek – scenariusz Alan Grant, rysunki Sam Kieth
  • Two-Face – scenariusz Mark Verheiden, rysunkiu Pat Broderick
  • Grzechy pierworodne – rysunku Mike Hoffman
  • Drzwi do zagadki – rysunki Bernie Mireault

W pozostałych zeszytach scenariusz pisał już tylko Gaiman

  • Secret Origins #36. Rysunki Mark Buckingham
  • Batman Black and White #2 – rysunki Simon Bisley
  • Green Lantern / Superman: Legend of the Green Flame – rysunki Matt Hollingsworth, Eddie Campbell, Michael Alfred, John Totleben, Matt Wagner, Eric Shanower, Jim Aparo, Kevin Nowlan, Jason Little
  • Solo #8 – rysunki Teddy Kristiansen
  • Wednesday Comics #1-12 – rysunki Michael Allred
  • What Happend to the Caped Crusader (Batman #686 I Detective Comics #853) – rysunki Andy Kubert

Uniwersum DC według Neila Gaimana

Korowód

Album otwiera zeszyt Korowód będący swego rodzaju originem Poison Ivy. Akcja rozgrywa się w więzieniu, w którym osadzona jest Pamela Isley. Obserwujemy jak czarująca Ivy okręca wokół swojego paluszka gościa wysłanego, by zrekrutować ją do Oddziału Specjalnego X, który jak wiadomo bardzo często ma nowe wakaty…

Secret Origins #1

Zamotana historia, o której wspomniałem wyżej. Znajdziemy tutaj originy Pingwina, Two-Face’a oraz Riddlera. Nas interesuje ten ostatni, ponieważ to Pan Zagadka został napisany przez tytułowego autora. Gaiman przedstawił nam już nieco podstarzałego Riddlera, który ujawnia swoja przeszłość grupie dziennikarzy tworzących nowych talk-show. Znalazło się tutaj sporo ciekawych refleksji z przeszłości. Czuć rękę Gaimana.

Komiksy z serii DC Deluxe:

1. Batman Ziemia Jeden. Tom 1
2. Batman Ziemia Jeden. Tom 2
3. Batman Ziemia Jeden. Tom 3

4. Batman. Zagłada Gotham
5. JLA: Wieża Babel
6. JSA: Złota Era
7. Inna historia Uniwersum DC
8. Uniwersum DC według Neila Gaimana

Batman Black and White #2

Kilkustronicowa historyjka w czerni i bieli. Przy okazji naprawdę świetna! Batman oraz Joker zostali przedstawieni jako… aktorzy czekający na zapleczu na odegranie swoich ról. Tak jakby ich stroje i wygląd były czymś normalnym, jakby dokładnie tak wyglądali na codzień. Bardzo, naprawdę bardzo dobry zeszyt.

Green Lantern / Superman: Legend of the Green Flame

Jedna z dłuższych historii komiksu Uniwersum DC według Neila Gaimana. I odpowiednio pokręcona. Tym bardziej, że pierwotnie powstała jeszcze przed Sandmanem do serii Action Comics Weekly, która dość szybko została skasowana przez słabe zainteresowanie czytelników. Została wydana w 2000 roku na podstawie skanów, które przed laty Gaiman wysłał koledze. Zresztą więcej dowiecie się z posłowia.

Hal Jordan / Green Lantern oraz Clark Kent / Superman badają ZIeloną Latarnię której… nie powinno być na Ziemi. W niewyjaśniony sposób zostają poddani jej działaniu u trafiają do miejsca, z którego nie ma ucieczki. No jest to zupełnie inny team-up Supermana i Green Lanterna niż sobie wyobrażałem.

Solo #8

Króciutka, 6-stronicowa opowieść od Deadmanie pomagającemu pewnej dziewczynce „przejść na drugą stronę”. Czuć tutaj vibe Sandmana niczym w moim ulubionym wątku ze Śmiercią. Krótkie, ale bardzo klimatyczne.

Wednesday Comics #1-12

Na miano najsłabszej opowieści albumu Uniwersum DC według Neila Gaimana zasługuje zdecydowanie część poświęcona Metamorpho. Historia sama w sobie nie jest może zła, ale problem tkwi w czym innym. Oryginał został wydany w formie tzw. Treasure Sized Comics, gdzie jedna strona oznaczała jeden zeszyt (stąd też zawartość Wednesday Comics #1-12). Problem w tym, że stronice miały wymiary 11 x 14 cali, co daje w przybliżeniu 28 x 35,56 cm. Zawartość została pomniejszona i upchnięta na stronach o wymiarach 17,5 x 27,5 cm. Nie jest to nieczytelne, ale miejscami ciężko się połapać o co chodzi. Muszę jednak dać plusik, że mimo to opowieść znalazła się w albumie.

What Happend to the Caped Crusader

Komiks wieńczy Uniwersum DC według Neila Gaimana dwuczęściowa historia zatytułowana What Happend to the Caped Crusader. Rozegrała się ona na łamach zeszytów Batman #686 oraz Detective Comics #853. Zeszyt pojawił się 11 lutego 2009 roku, czyli tuż przed rebootem DC, który nazwano New 52. Jest to swoista odpowiedź na komiks Alana Moora Superman: Whatever Happened to the Man of Tomorrow? z 1985 roku.

Zeszyt rozpoczyna się od… czuwaniu przy trumnie Batmana. W kaplicy zbierają się najbliżsi, przyjaciele, policjanci przestępcy. Wszyscy, z Jokerem na czele. Żałobnicy kolejno zabierają głos opowiadając pokrótce historię swojej znajomości z Batmanem, a także opowiadają jak Nietoperz pożegnał się z życiem. A każdy ma własną wersję tych wydarzeń…

Fajne, przewrotne zakończenie komiksu. Cała ta dwuczęściowa historia to swego rodzaju metafora niosąca jasne przesłanie – Batman będzie istniał. Nieważne jak potoczą się jego losy w danej serii, Batman powróci. Batman będzie zawsze. Był, gdy zaczynaliśmy przygodę z komiksami i będzie, gdy po nas zostanie jedynie wspomnienie.

Uniwersum DC według Neila Gaimana – podsumowanie

Nie jest idealnie, ale nie musiało być. Uniwersum DC według Neila Gaimana to ciekawa i zróżnicowana kolekcja prac Neila Gaimana osadzonych w świecie DC (Sandman też należy do tego Uniwersum). Bywa zabawnie, bywa poważnie, bywa metaforycznie. Tak, jak Gaiman nas przyzwyczaił.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

UNIWERSUM DC WEDŁUG NEILA GAIMANA
Uniwersum DC według Neila Gaimana

Book Description: „Uniwersum DC według Neila Gaimana” to album, w którym po raz pierwszy zebrano w jednym tomie osiem nagradzanych opowieści o superbohaterach legendarnego twórcy serii „Sandman” oraz powieści „Amerykańscy bogowie”. Znajdziecie tu odpowiedzi na pytania: Jakie zło jest na tyle potężne, że potrafi pokonać Człowieka ze Stali i zgasić światło Green Lanterna? Jakie okoliczności doprowadziły do zdobycia mocy przez Poison Ivy? Gdzie Riddler znalazł swoje powołanie? Kto zabił Batmana? Czy legenda Mrocznego Rycerza będzie trwała wiecznie? – oraz na wiele innych. Całość została zilustrowana przez najbardziej utalentowanych rysowników komiksowych, wśród których znaleźli się m.in. Andy Kubert, Mark Buckingham, Simon Bisley, Michael Allred, John Totleben, Matt Wagner, Kevin Nowlan i Jim Aparo.

Book Author: Neil Gaiman

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 28 February 2024

Illustrator: Wielu rysowników

ISBN: 9788328167636

Number Of Pages: 224

Podsumowanie

Nie jest idealnie, ale nie musiało być. Uniwersum DC według Neila Gaimana to ciekawa i zróżnicowana kolekcja prac Neila Gaimana osadzonych w świecie DC (Sandman też należy do tego Uniwersum). Bywa zabawnie, bywa poważnie, bywa metaforycznie. Tak, jak Gaiman nas przyzwyczaił.

Overall
8/10
8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.