Spider-Man Noir

Przyznam, że bardzo czekałem na premierę tego komiksu. Zbiorcze wydanie opowieści z jednym z najbardziej intrygujących wariantów Spider-Mana od początku zapowiadało się na znakomite danie. Komiks już w moich rękach, a poniżej wrażenia. Recenzja komiksu Spider-Man Noir.

Na początek kilka szczegółów odnośnie wydania Marvel Deluxe. Spider-Man Noir został wydany w powiększonym formacie. Ale to nie jedyna różnica względem innych integrali. Niestety nie mam dokładnych danych, ale całość została wydrukowana na pogrubionym, sztywnym papierze. Przy pierwszym kontakcie miałem wrażenie, że posklejały się strony, a to po prostu papier wyższej jakości. Dla klimatu pomalowano też na czarno krawędzie kartek, co dodaje całemu albumowi znakomitego, mrocznego klimatu. Wygląda to naprawdę kapitalnie.

Zawartość

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach:

Spider-Man Noir #1-4 – scenariusz Davin Hine, Fabrice Sapolsky; rysunki Carmine di Giandomenico

Spider-Man Noir. Eyes Without Face #1-4 – scenariusz Davin Hine, Fabrice Sapolsky; rysunki Carmine di Giandomenico

Edge of Spider-Verse #1 – scenariusz Davin Hine, Fabrice Sapolsky; rysunki Richard Isanove

Spider-Geddon: Spider Man Noir Video Comics – scenariusz Davin Hine, Fabrice Sapolsky; rysunki Paco Diaz

Spider-Verse Team-Up #1 – scenariusz Roger Stern; rysunki Andrew Crossley

Spider-Man Noir (2020) #1-5 – scenariusz Margaret Stohl; rysunki Juan Ferreyra

Zeszyty zostały wydane w tomach zbiorczych Spider-Man Noir: The Complete Collection oraz Spider-Man Noir: Twilight in Babylon.

Spider-Man Noir

Komiks Spider-Man Noir otwiera czterozeszytowa historia, w której po raz pierwszy pojawiła się ta postać. Było to w lutym 2009 roku, czyli stosunkowo niedawno. Akcja rozgrywa się w 1933 roku, w zdecydowanie za rzadko eksplorowanej części multiwersum zwanej Ziemia-90214 lub Ziemia-Noir. Dla porządku dodam, że główna oś fabularna komiksów Marvela to Ziemia-616. Okej, wstęp mamy za sobą, mogę przejść do rzeczy.

Origin Spider-Mana Noir zbytnio nie różni się od znanych nam narodzin Spider-Mana. Peter Parker mieszka z ciocią May, wujek Ben nie żyje i tak dalej. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Nowy Jork skąpany jest w mroku, a miastem rządzi korupcja i nietykalni przestępcy. Skojarzenia z miastem Mrocznego Rycerza, jak najbardziej na miejscu. Ba, kilkukrotnie pisząc ten tekst zamiast NY napisałem Gotham… To co wyróżnia Spider-Mana Noir na tle innych inkarnacja Pająka to pozbycie się większości elementów nadprzyrodzonych. W zasadzie jedynym nadnaturalnym motywem są moce Petera. Trzęsący miastem Goblin to zwykły mafioso mający na usługach dziwolągów (Kraven, Vulture) wyciągniętych z obwoźnych trup cyrkowych. Od zawsze jestem fanem wszelkich prób przyziemnego przedstawienia znanych bohaterów. I to Davin Hine oraz Fabirce Sapolsky robią znakomicie!

Oczy bez twarzy

Druga zawarta w tym integralu historia pochodzi od tego samego duetu – Davin Hine i Fabrice Sapolsky. Jest to też bezpośrednia kontynuacja premierowej opowieści. Osiem miesięcy po pozbyciu się Normana Osborna / Goblina w Nowym Jorku pojawiają się ludzie próbujący przejąć jego interesy, w czym prym wiedzie tzw. Crime Master. Ponadto Pete za sprawą swojego przyjaciela Robbiego Robertsona interesuje się działalnością doktora Otto Ocatviusa, kalekiego naukowca prowadzącego przerażające eksperymenty…

Oczy bez twarzy to historia jeszcze mroczniejsza niż pierwsze spotkanie spotkanie ze Spider-Manem Noir. Mamy tu przerażającą wariację dr Mengele, mamy brutalnego seryjnego zabójcę i kolejne trafne inkarnacje znanych postaci. Co ciekawe, Peter w dalszym ciągu korzysta z pistoletu, co jest unikalne w przypadku tej postaci. Fabuła jest naprawdę porywająca, zaskakująca, miejscami bardzo mroczna. Rysunki Carmine di Giandomenico są po raz kolejny absolutnie fantastyczne!

Spiderversum

Trzy kolejne zeszyty powiązane są z multiwersalnymi eventami Dana Slotta i Christosa Gage. Mowa oczywiście o Spiderversum i Spidergedon, gdzie Spider-Mani z wielu światów łączą siły w walce z Dziedziczącymi. Zawarte tutaj zeszyty rozgrywają się w różnych etapach tych wydarzeń.

Edge of Spider-Verse #1 napisał w 2014 roku Davin Hine, twórca Spider-Mana Noir. Jest to zarówno wstępniak do Spiderversum jak i kontynuacja dwóch powyższych historii. Akcja przeskakuje o 6 lat do przodu, do roku 1939. Nieco wycofany z patrolowania ulic Peter Parker powraca, gdy iluzjonista Mysterio ze stojącym za jego plecami Wilsonem Fiskiem postanawia wykurzyć i publicznie zniszczyć Spider-Mana…

Spider-Verse Team-Up #1 to jednozeszytowy team-up Spider-Mana Noir ze Sześciorękim Spider-Manem z Ziemi-92100. Dwójka próbuje uratować przed Dziedziczącymi Petera, który po ukąszeniu przez radioaktywnego zapadł w śpiączkę, a jego ciało zaczęło zmieniać się w potwora. Moje komiksy czekają w pudłach na wykończenie domu, ale mam wrażenie, ze zeszyt ten znalazł się już w którymś z eventowych komiksów. Nie jestem tylko pewien w którym…

Spider-Geddon: Spider Man Noir Video Comics to papierowa wersja animowanego komiksu, który możecie w całości obejrzeć na YouTube (link poniżej). To dość randomowa historyjka z Felicią, która szybko wylatuje z głowy. Zresztą sprawdźcie sami.

Spider-Man Noir: Zmierzch w Babilonii

Komiks Sider-Man Noir zamyka pięciozeszytowa historia Zmierzch w Babilonii wydana w 2020 roku. I to pierwsza dłuższa historia napisana stworzona przez inną ekipę artystyczną. Scenariusz napisała Margaret Stohl, a rysunki stworzył Juan Ferreyra. Różnicę widać od pierwszych stron. I to  zarówno od strony wizualnej oraz narracyjnej. Rzecz rozgrywa się w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II Wojny Światowej. Peter Parker jest aktualnie prywatnym detektywem blisko współpracującym z J. Jonah Jamesonem. Prasa i detektywi są dla siebie wzajemnym źródłem informacji, więc nikogo nie dziwi taka kooperacja. Parker prowadząc śledztwo w sprawie zabójstwa kobiety w klubie Czarny Kot trafia na ślad prowadzący do Europy. Europy, która jest w przededniu wojny i nazistów szukających tajemniczej broni…

Spider-Man Noir: Zmierzch w Babilonii w porównaniu do dwóch pierwszych historii wypada o wiele słabiej. Margaret Stohl gangsterski i mroczny klimat Nowego Jorku zamieniła na styl kojarzący się z serią Indiana Jones. I nie miałbym nic przeciwko gdybyśmy mówili o przygodzie naszego klasycznego Pajączka (Ziemia-616), który był już chyba wszędzie. Spider-Man Noir rządzi się jednak nieco innymi regułami, których mi tutaj brakuje.

Spider-Man Noir – podsumowanie

Pięknie wydany komiks (większy format, farbowane na czarno krawędzie), który powinien znaleźć się na półce każdego fana Marvela. Spider-Man Noir zachwyca klimatem i kreatywnym wykorzystaniem uniwersum Marvela. Dwie pierwsze historie są absolutnie fantastyczne i każda z nich zasługuje na ocenę 10! Tie-iny do Spiderversum również dają radę. Najsłabszym elementem jest wieńczący album Zmierzch w Babilonii, ale nie wpływa jakoś mocno na odbiór całości. Kupujcie, bo naprawdę warto!

PS. Ptaszki ćwierkają, że w aktorskim serialu Spider-Man Noir od Amazonu rolę Petera Parkera może zagrać Nicholas Cage. Ależ to byłby casting!

SPIDER-MAN NOIR
Spider-Man Noir

Book Description: Mroczne przygody najtwardszego Ścianołaza ze Spiderversum! Nowy Jork, lata trzydzieste. Prohibicja, gangsterzy i… superbohaterowie? W ponurych czasach wielkiego kryzysu młody reporter Peter Parker zostaje na zawsze odmieniony przez ugryzienie pająka – postanawia wystąpić przeciwko zbrodni i korupcji jako miejski mściciel Spider-Man. A wrogów mu nie brakuje! Są wśród nich rozmaite typy: od szefów gangów, takich jak Goblin i Crime Master, po inne wersje znajomych twarzy – Kravena, Kameleona, Doktora Octopusa. Czy kusicielska Felicia Hardy okaże się przyjaciółką, czy przeciwniczką? Poznajcie przygody Spider-Mana w nowej, bardzo klimatycznej odsłonie!

Book Author: Roger Stern, Margaret Stohl, David Hine, Fabrice Sapolsky

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 28 February 2024

Illustrator: Juan Ferreyra, Carmine Di Giandomenico, Paco Diaz, Richard Isanove, Bob McLeod

ISBN: 9788328164369

Number Of Pages: 376

Podsumowanie

Pięknie wydany komiks (większy format, farbowane na czarno krawędzie), który powinien znaleźć się na półce każdego fana Marvela. Spider-Man Noir zachwyca klimatem i kreatywnym wykorzystaniem uniwersum Marvela. Dwie pierwsze historie są absolutnie fantastyczne i każda z nich zasługuje na ocenę 10! Tie-iny do Spiderversum również dają radę. Najsłabszym elementem jest wieńczący album Zmierzch w Babilonii, ale nie wpływa jakoś mocno na odbiór całości. Kupujcie, bo naprawdę warto!

Overall
9.3/10
9.3/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.