Wojna Totalna

Przyznam szczerze, że po pokręconej trylogii Batman Metal odpuściłem sagę Snydera. Trochę pogubiłem się w chronologii i odkładałem wszystko na później. We wrześniu 2021 roku wpadł mi do zrecenzowania pierwszy z czterech tomów Death Metal… i już kompletnie nie wiedziałem z czym to się je. Minął czas i postanowiłem zmierzyć się z sagą, ale nie wskakiwałem na początku tylko od tzw. trzeciego etapu. Wybór padł na prawdziwego grubasa – Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów. Sprawdzam czy da się to ogarnąć bez znajomości kilku poprzednich tomów.

Saga Metal składa się z następujących albumów:

Saga Metal

Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów

Jak wspomniałem komiks Wojna Totalna to prawdziwa cegła. Objętością album można porównać do potężnego Knightfall. Zawarte tutaj zeszyty składają się na 648 stron prawdziwej totalnej wojny. Mamy tutaj:

 • Justice League #26-29
 • DC’s Year of the Villain #1
 • Black Mask: Year of the Villain #1
 • Sinestro: Year of the Villain #1
 • Lex Luthor: Year of the Villain #1
 • Riddler: Year of the Villain #1
 • The Joker: Year of the Villain #1
 • Year of the Villain: Hell Arisen #1-4
 • Batman/Superman #6

Scenariusz napisali: Scott Snyder, James Tynion IV, Tom Taylor, Joshua Williamson, Mark Russell, Jason Latour, John Carpenter, Anthony Burch.

Rysunki: Jorge Jiménez, Francis Manapul, Javier Fernández, Jim Cheung, Bruno Redondo, Daniel Sempere, Juan Albarran, Cully Hamner, Scott Godlewski, Bryan Hitch, Andrew Currie, Yildiray Cinar, Julio Ferreira, Howard Porter, Philip Tan, Marc Deering, Danny Miki, Jonathan Glapion, Steve Epting, David Marquez.

Kolory: Scott Snyder, James Tynion IV, Tom Taylor, Joshua Williamson, Mark Russell, Jason Latour, John Carpenter, Anthony Burch.

Rok Łotrów

Wydarzenia z tego albumu to wielki finał serii Liga Sprawiedliwości uzupełniony o one-shoty oraz miniserię spod labelki Year of the Villain. I od tychże zaczynamy. Perpetua przepotężna twórczyni całego multiwersum, matka Monitorów obdarzyła Lexa Luthora niemal boską mocą. Luthor ogłosił tytułowy Rok Łotrów i największym przestępcom zaoferował wielokrotne zwiększenie ich możliwości. Poszczególne one-shoty pokazują historię poszczególnych złoli, którzy niekoniecznie znajdą się w głównej osi fabularnej.

Zdecydowanie najlepszą historię dostał Sinestro. Panujący nad mocą światła ultrafioletowego Sinestro ma odeprzeć atak niszczący świat po świecie niemalże niezniszczalnych Paragonów. Znakomicie napisana, pełna zwrotów akcji i fantastycznych pomysłów historia. Intrygująco wypada opowieść o Luthorze, który wraz ze… swoim alter ego z jednego ze światów odwiedzają własne odpowiedniki z innych części multiwersum. Na plusik jeszcze Joker, który wraz z pomagierem wyciągniętym z Arkham bawią się w… Batmana i Robina. Najsłabiej wypada wątek Riddlera. Dziwny, kompletnie nie pasujący do tematyki wydarzeń. Jeden minus na całą masę plusów.

Wojna Totalna

Nawet nie wiem od czego zacząć. Wojna Totalna to główne danie tego potężnego albumu, a jej fabuła ma rozmach nieporównywalny z niczym, co dotychczas czytałem w DC. Postaram się ją opisać w maksymalnym skrócie bez wpadania w fabularne spoilery. Jak wiadomo, Lex zrobił wszystko, by uwolnić Perpetuę. Perpetua, matka Monitorów i Kowala Światów to byt funkcjonujący poza czasem i wymiarem. To ona stworzyła 52 światy multiwersum i to ona może je unicestwić kiwnięciem palca. Perpetua nie odzyskała jeszcze pełni swojej mocy i to jedyna szansa dla Ligi Sprawiedliwości. Nie tyle na zwycięstwo, co na danie nadziei mieszkańcom wieloświata. Rozpoczyna się walka, jakiej Liga Sprawiedliwości nie stoczyła jeszcze nigdy…

ROZMACH

Jak napisałem wyżej, rozmach to słowo klucz. Wojna Totalna na każdym kroku poraża spektakularnością. Scott Snyder oparł swoją fabułę chyba na wszystkich postaciach, jakie przez lata mignęły nam na kartach komiksów DC. I mam tutaj na myśli postaci z każdej z 52 Ziemi. Od samego początku widzimy, że to walka, która dotyczy dosłownie każdego i każdą jego alternatywną wersję. Zarówno po stronie Ligii Sprawiedliwości jak i Legionu Zagłady. A gdy już zaczniemy się w tym wszystkim swobodnie poruszać dochodzą do tego jeszcze przeszłość i odległa przyszłość. Dosłownie Wojna Totalna.

W całym tym szaleństwie jest jednak metoda. Epickość wydarzeń sprawia, że trudno się oderwać, a przede wszystkim przewidzieć jak potoczą się dalsze losy bohaterów i złoczyńców. Co ciekawe mimo faktu, że mamy do czynienia z maksymalnie rozbuchanym komiksem o Lidze Sprawiedliwości trudno tutaj wskazać głównych bohaterów. Po prostu czujemy, że to co nadchodzi dotyczy każdego mieszkańca każdej Ziemi. I za to wielki plus dla Snydera. Równie ważne są działania J’onna, Hawkgirl, Starmana czy Jarro (wersja mini Starro). Pięknie wypada współpraca, wieloetapowe plany działania i gotowość do poświęcenia praktycznie każdego. Nawet durne błędy niektórych postaci nie psują tego kapitalnego wrażenia. Jestem naprawdę zachwycony.

Hell Arisen

Batman/Superman #6 oraz Year of the Villain: Hell Arisen #1-4 spełnia jednocześnie kilka zadań. Historia jest zarówno epilogiem tego albumu, połączeniem z dwutomową opowieścią Batman, który się śmieje oraz prologiem do Batman Death Metal. To tutaj Lex Luthor staje oko w oko z Batmanem, który się śmieje. Okazuje się bowiem, że moce Perpetui nie działają na organizmy pochodzące z mrocznego wymiaru. Batman KŚ (taki tam skrót) zaraził część superbohaterów i praworządnych postaci (Gordon), a ich zdolności są w stanie odeprzeć nawet Luthora wzmocnionego mocami Legionu Zagłady.

Choć byłem zachwycony wprowadzeniem postaci Batmana, który się śmieje w serii Metal to jednak nie bardzo spieszyło mi się poznawać jego wątek w dwóch solowych tomach, które pojawiły się potem. Jednak po przeczytaniu Hell Arisen jestem pewien, że nadrobię to niedopatrzenie. Fabuła nie ma wielu przestojów prezentując bardzo ciekawy pojedynek pomiędzy siłami zła prezentowanymi przez Luthora oraz mroku z Batmanem KŚ na czele. Czytając wcześniej pierwszy tom Batman Metal zaspoilowałem sobie zakończenie, ale i tak jestem pozytywnie zaskoczony pomysłami scenarzystów. Naprawdę spoko.

Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów – podsumowanie

Jestem naprawdę zachwycony sagą Snydera. Trzy tomy serii Metal sprawiły, że kolejne wydarzenia pominąłem, ale już wiem, że to był błąd, który muszę naprawić. Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów to album o gigantycznym rozmachu i niespotykanej skali wydarzeń. Epickość wylewa się z każdej strony i nawet ja – fan realizmu zauroczyłem się w tym świecie. Genialna rozrywka!

EPICKOŚĆ
Wojna Totalna

Book Title: LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI. WOJNA TOTALNA. ROK ŁOTRÓW

Book Description: Niniejszy album zamyka okres, gdy scenarzyści Scott Snyder oraz James Tynion IV pracowali nad serią „Liga Sprawiedliwości”. Tom zawiera także „Rok Łotrów” – poświęcony największym złoczyńcom uniwersum DC, w tym opowieść o Jokerze, której współautorem jest słynny reżyser John Carpenter („Halloween”). Komiks wieńczy finałowe starcie pomiędzy Lexem Luthorem a Batmanem, Który się Śmieje. Ta potężna saga stanowi pomost pomiędzy dwoma ważnymi wydarzeniami, których architektem jest Scott Snyder, czyli „Batman Metal” i nadchodzący „Batman Death Metal”. Rozpoczyna się wielka bitwa o losy świata. Po jednej stronie staną najwięksi superbohaterowie uniwersum DC, a po drugiej Lex Luthor wraz z armią superłotrów. Ludzkość będzie musiała wybrać, po której ze stron się opowie: sprawiedliwości czy zagłady? Lex Luthor pod wpływem istoty o imieniu Perpetua, matki Monitorów i twórczyni multiwersum, stworzył Legion Zagłady. Chciał udowodnić ludziom, że istnieje tylko jedna droga: absolutnego zła. Ogłosił również Rok Łotrów i zaoferował złoczyńcom niemal nieograniczone możliwości. Z pomocą Perpetui przekształcił się w drapieżnika szczytowego, istotę zdolną zawładnąć światem. Dzięki Luthorowi i jego rekrutom Perpetua odzyskała swoją pierwotną, boską moc, a całe multiwersum drży przed jej potęgą. Jej celem jest podbój multiwersum oraz zagłada światów, które nie pasują do jej wizji nowego porządku. Powstrzymać mogą ją jedynie siły mrocznego multiwersum, a to oznacza, że misją Lexa Luthora będzie pokonanie Batmana, Który się Śmieje! Do tej pory nie zdołali tego dokonać ani Batman, ani Superman, czy teraz uda się to Luthorowi?

Book Author: Scott Snyder, Tynion James IV, Tom Taylor

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 21 April 2021

Illustrator: Jorge Jimenez, Javier Fernández, Steve Epting

ISBN: 9788328158580

Number Of Pages: 648

 • FABUŁA - 10/10
  10/10
 • RYSUNKI - 10/10
  10/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - 10/10
  10/10

Podsumowanie

Jestem naprawdę zachwycony sagą Snydera. Trzy tomy serii Metal sprawiły, że kolejne wydarzenia pominąłem, ale już wiem, że to był błąd, który muszę naprawić. Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów to album o gigantycznym rozmachu i niespotykanej skali wydarzeń. Epickość wylewa się z każdej strony i nawet ja – fan realizmu zauroczyłem się w tym świecie. Genialna rozrywka!

Overall
10/10
10/10

Pros

+ Rozmach
+ Epickość
+ Gigantyczna liczba bohaterów
+ Równomierne rozłożenie ciężaru fabuły

Cons

– Niekiedy niepotrzebne wątki humorystyczne

Poprzedni artykułTHE LAST OF US | ODCINEK 8 | Recenzja i analiza
Następny artykułBATMAN. DEATH METAL TOM 1 | Recenzja komiksu DC
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.