Agent Pendergast, a dokładniej agent specjalny Aloysius X.L. Pendergast to niezwykle intrygująca postać wykreowana przez znakomity duet pisarski – Douglas Preston i Lincoln Child. Panowie dostarczyli wiele różnych powieści, ale to seria z ekscentrycznym agentem FBI jest ich oczkiem w głowie. Dla mnie jest to cykl, przy którym wytrwałem najdłużej i który nieprzerwanie mnie fascynuje. Książki z Pendergastem zacząłem czytać kawał czasu przed pomysłem założenia bloga, więc recenzje zaczynają się dopiero od Trylogii Helen, ale w poniższym zestawieniu postaram się opowiedzieć kilka zdań o każdej z nich.

BOHATEROWIE
Aloysius X.L. Pendergast – współczesny Sherlock to chyba najlepsze określenie tego człowieka. Blady, bardzo chudy i nieprzeniknionym wyrazie twarzy. Człowiek pochodzący z równie wpływowej co osobliwej rodziny, dziedzic gigantycznej fortuny, który dołączył do FBI na wyjątkowych zasadach. Zawsze działa sam i zajmuje się sprawami, które wybiera osobiście.

Vincent D’Agosta – porucznik nowojorskiej policji. Od pierwszej książki najbliższy przyjaciel Pendergasta, który niejednokrotnie pomagał agentowi w jego śledztwach. Człowiek wierny zasadom i oddany sprawie, na którym Pendergast zawsze może polegać.

Constance Greene – podopieczna Pendergasta, która pojawia się w trzeciej książce. Od tego czasu postać Constance nabiera na znaczeniu, by w dalszych tomach grać najważniejsze role.

Ponadto cyklicznie pojawiający się w serii inni bohaterowie: Margo Green (pracownica Nowojorskiego Muzeum Historii Naturalnej), Bill Smithback (nieustępliwy dziennikarz śledczy), Laura Hayward (policjantka), Nora Kelly (archeolog), Diogenes (brat i największy wróg Pendergasta), Proctor (asystent i kierowca Pendergasta).

KSIĄŻKI Z AGENTEM PENDERGASTEM

1 RELIKT

Pierwsza książka, w której poznajemy agenta Pendergasta oraz Vincenta D’Agostę.
Kilka dni przed otwarciem najnowszej wystawy w nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej dochodzi do dramatycznych wydarzeń. W krótkim odstępie czasu parę osób zostaje zamordowanych w bardzo brutalny sposób. Wszystko wskazuje na to, że mordu nie dokonał człowiek… Na miejscu zjawia się agent Pendergast, który chce pracować jako konsultant prowadzącego sprawę Vincenta D’Agosty.

Co ciekawe książka doczekała się ekranizacji. W rolę D’Agosty wcielił się Tom Sizemore. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że z filmu wycięto postać Pendergasta. Ekranizacja powieści bez jej głównego bohatera…

2RELIKWIARZ

Kontynuacja Reliktu. Akcja ma miejsce rok po wydarzeniach z pierwszej części. W mule rzeki na Manhattanie nurkowie odnajdują dwa szkielety. Oględziny zwłok bezpośrednio wskazują na wydawało się zamkniętą już sprawę z Muzeum Historii Naturalnej. Agent Pendergast wraz z D’Agostą przy pomocy Margo Green muszą raz jeszcze stawić czoło przeszłości.

Książka pomimo faktu iż garściami czerpie z pierwszej powieści Prestona i Childa spokojnie może funkcjnować jako autonomiczna historia, ponieważ nie jest to klasyczny sequel. Relikwiarz przedstawia zupełnie nową historię, nowe wątki i jedynie korzysta z bazy przygotowanej przez pierwszą powieść.

 

3GABINET OSOBLIWOŚCI

Trzecia książka nie ma bezpośredniego związku z poprzednimi. W tunelu pod Nowym Jorkiem zostają odnalezione okaleczone zwłoki ponad trzydziestu osób. Bestialskich zabójstw dokonano ponad sto lat temu. Okazuje się, że równolegle w Nowym Jorku ma miejsce nowa fala bliźniaczo podobnych morderstw. Pendergast musi znaleźć odpowiedź na pytanie jak to możliwe, że nowy morderca zna nieujawnione szczegóły zbrodni, a wykorzystuje identyczne metody.

Gabinet Osobliwości wprowadza do serii postać Constance Greene. Bardzo tajemniczą kobietę, której przeszłość mrozi krew w żyłach. Od tej pory Constance odegra w serii bardzo ważną rolę.

4MARTWA NATURA Z KRUKAMI

Pierwsza książka, w której nie pojawiają się przyjaciele Pendergasta. Agent wyjeżdża na urlop (starannie zaplanowany, bo żadne jego działanie nie jest przypadkowe) do miasteczka Medicine Creek w stanie Kansas. Okazuje się, że w miasteczku dochodzi do serii brutalnych zabójstw. Morderca w przerażający sposób pozoruje miejsca zbrodni. Pendergastowi pomaga mieszkanka miasteczka, outsiderka Corrie Swanson.

Martwa Natura z Krukami to ciekawy eksperyment, ponieważ wielkomiejski klimat zamienia na amerykańską prowincję. Książka przypomina nieco powieści Stephena Kinga, ale postać Pendergasta gwarantuje charakterystyczny dla Prestona i Childa styl.

5SIARKA (Trylogia Diogenesa #1)

Cieszący się złą sławą krytyk sztuki Jeremy Grove zostaje znaleziony martwy we własnym domu, w zamkniętym od wewnątrz pokoju. ślad kopyta wypalony na deskach podłogi i zapach siarki sugerują, że to dzieło diabła. Agent specjalny FBI Pendergast wraz z oficerem policji D Agostą nie wierzą w ingerencję sił nadprzyrodzonych i zaczynają prowadzić intensywne śledztwo. W pogoni za mordercą przenoszą się ze współczesnego Nowego Jorku do owianych tajemnicą Włoch.

Siarka jest jednocześnie pierwszym tomem wewnętrznej trylogii. Trylogii Diogenesa, rodzonego brata Pendergasta. Diogenes jest równie inteligentny co Aloysius, lubuje się w sztuce i odznacza się fachową wiedzą w wielu dziedzinach. Jednak w odróżnieniu od brata Diogenes nie przebiera w środkach w dążeniu do swoich celów, co stawia go po drugiej stronie prawa. Bracia stają się śmiertelnymi wrogami.

6TANIEC ŚMIERCI (Trylogia Diogenesa #2)

Dwaj bracia: jeden to najlepszy agent FBI, drugi – geniusz zbrodni. Przed laty rozdzieliła ich niepohamowana nienawiść. Teraz przyszła pora na morderstwo doskonałe i wyjątkowe wyzwanie: powstrzymaj mnie, jeśli zdołasz.

Nieznany sprawca w okrutny sposób morduje przyjaciół agenta specjalnego FBI Pendergasta. Podejrzanym jest jego brat Diogenes. Przez wiele lat pracował nad planem zbrodni doskonałej. Prowadzący śledztwo porucznik Vincent D’Agosta ma zaledwie siedem dni na odnalezienie Diogenesa, który nie zawaha się przed popełnieniem kolejnego morderstwa. Czy zdoła powstrzymać szalonego geniusza?

Drugi tom Trylogii Diogenesa.

 

 

 

7KSIĘGA UMARŁYCH (TRYLOGIA DIOGENESA #3)

Diogenes zwraca skradzioną Nowojorskiemu Muzeum Historii Naturalnej kolekcję diamentów… roztrzaskanych w drobny pył. By odwrócić uwagę od skandalu, dyrekcja muzeum decyduje się na udostępnienie publiczności egipskiego grobowca Senefa. Kiedy trwają przygotowania do wielkiej gali otwarcia ekspozycji, rozpoczyna się seria zabójstw i ożywają plotki o starożytnej klątwie. Według niej wszyscy, którzy wejdą do środka grobu, dostaną obłędu. Katastrofalna uroczystość otwarcia unikatowej wystawy to zaledwie jeden z etapów ostatecznej rozgrywki pomiędzy dwoma braćmi, agentem FBI Pendergastem i Diogenesem. Tylko jeden z nich wyjdzie żywy z tej konfrontacji.

Finał Trylogii Diogenesa.

8KRĄG CIEMNOŚCI

Po wydarzeniach z trylogii Diogenesa agent Pendergast wraz ze swoją podopieczną Constance Greene (poznajemy ją w Gabinecie Osobliwości) zgadzają się odzyskać skradziony tybetański artefakt. Trop prowadzi na luksusowy, nowoczesny liniowiec Brytania. Po wyruszeniu w jego dziewiczy rejs Pendergast i Constance muszą zmierzyć się z kolejną falą morderstw. Wiadomo jedynie tyle, że zabójcą jest jeden z pasażerów…

Swego rodzaju wariacja na temat kryminałów Agathy Christie. Wiemy od początku, że zabójca jest na pokładzie, a Pendergast musi wykorzystać swoje umiejętności, by go zidentyfikować. Świetny pomysł.

 

9KULT

Wracamy do Nowego Jorku. Przyjaciel Pendergasta i D’Agosty zostaje brutalnie zamordowany. Na miejscu zbrodni zostaje odnalezionych mnóstwo śladów, kamery również nagrały twarz zabójcy. Jest tylko jedno ale, morderca nie żyje od kilku tygodni… Wszystko wskazuje na voodoo i kult zombie, ale zarówno Pendergast jak i D’Agosta postanawiają znaleźć racjonalne wytłumaczenie zanim potwierdzą historię z najgorszych koszmarów.

Preston i Child decydują się brutalnie zakończyć żywot jednego z drugoplanowych bohaterów, więc prowadzone śledztwo tym razem jest sprawą osobistą.

 

10GRANICE SZALEŃSTWA (Trylogia Helen #1)

Jeszcze wczoraj agent specjalny Pendergast opłakiwał śmierć ukochanej żony Helen, która przed dwunastoma laty zginęła w nieszczęśliwym wypadku w Afryce, zabita przez wielkiego lwa. Dziś odkrył, że została zamordowana.

Wraz z porucznikiem D’Agostą Pendergast rozpoczyna śledztwo, by wyjaśnić tajemnicę śmierci żony. Badając przeszłość, odkrywa zdumiewające sekrety, które Helen chciała przed nim zataić. Okazuje się, że miała obsesję na punkcie słynnego XIX-wiecznego malarza i przyrodnika Johna Jamesa Audubona i desperacko poszukiwała jego zaginionego dzieła, Czarnego Obrazu.

Agent zapuszcza się coraz głębiej w gąszcz zagadek, których rozwiązanie znajduje na odległych bagnach Luizjany. Najtrudniejszym jednak pytaniem, na które poszukuje odpowiedzi, jest to, kim była kobieta, którą poślubił.

Pierwszy tom Trylogii Helen

Granice Szaleństwa – recenzja

 

11BEZ LITOŚCI (Trylogia Helen #2)

Agent specjalny Pendergast kontynuuje swoją prywatną krucjatę. Odkrył, że śmierć jego żony przed dwunastoma laty w Afryce, podczas polowania na lwa ludojada, nie była nieszczęśliwym wypadkiem. Podąża tropem kolejnych osób zamieszanych w tę sprawę. Ujawnia nowe wątki i szerszy kontekst całej historii, która może łączyć się z mglistą przeszłością Helen i jej brata Judsona. Pendergast nie zawaha się przed niczym, aby poznać prawdę o śmierci żony, prawdę, która zaprowadzi go na szkockie moczary i do zapomnianego grobu kobiety, o której istnieniu nie miał dotąd pojęcia.

Drugi tom Trylogii Helen

Bez Litości – recenzja

 

 

12DWA GROBY (Trylogia Helen #3)

Agent Pendergast podąża śladem Przymierza, tajnej organizacji, która uprowadziła jego żonę, tuż po ich ponownym spotkaniu po latach. Kierowany żądzą zemsty agent specjalny FBI nie zawaha się przed niczym, by poznać prawdę o kobiecie, którą kochał – i utracił – oraz zemścić się na ludziach, którzy odebrali mu wszystko.

W tym celu musi wybrać się do Brazylii, w ostępy niebezpiecznej puszczy i odnaleźć tajemnicze miasteczko zamieszkałe przez potomków nazistów – i ofiary sekretnych, mrożących krew w żyłach eksperymentów prowadzonych po II wojnie światowej przez dawnych hitlerowskich oprawców, w tym także doktora Mengele. Od powodzenia samotnej misji Pendergasta zależy nie tylko los jego samego, lecz przyszłego porządku całego świata.

Finałowy tom Trylogii Helen

Dwa Groby – recenzja

13BIAŁY OGIEŃ

Corrie Swanson, podopieczna agenta Pendergasta natrafia na trop seryjnego morderstwa sprzed lat, wstydliwej historii powiązanej z gorączką srebra w górach Kolorado. Łącząc ze sobą poszczególne tropy odnajduje coś, co może zagrozić jej życiu, tajemnicę tak groźną, że pewni ludzie będą chcieli Corrie uciszyć. Tym razem nawet sam agent Pendergast, zajęty poszukiwaniem ostatniego, zaginionego opowiadania o Sherlocku Holmesie oraz grasującego w ekskluzywnym kurorcie piromana-sadysty, może nie zdążyć jej pomóc.

Biały Ogień to kolejne mrugnięcie okiem do fanów. Sam od lata nazywam Pendergasta Współczesnym Sherlockiem, więc wątek poszukiwania zaginionego opowiadania z legendarnym detektywem to kapitalny kąsek.

Biały Ogień – recenzja

 

14BŁĘKITNY LABIRYNT 

Dawno zapomniany sekret z przeszłości powraca, by zatruć życie agentowi Pendergastowi. Pewnego wieczoru na progu jego nowojorskiej rezydencji podrzucone zostaje ciało jego syna, będącego jednocześnie jednym z jego najgroźniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych przeciwników. W brzuchu zabitego znaleziony zostaje niezwykły błękitny turkus.

Podążając tym tropem, Pendergast trafia do opuszczonej kopalni nad brzegami kalifornijskiego jeziora, a stamtąd wprost w zastawioną na niego diaboliczną pułapkę, której pokonanie będzie wymagać od niego zmierzenia się ze złowrogą tajemnicą z przeszłości jego rodziny. Okazuje się, że agenta wziął na cel wróg przepełniony chęcią zemsty, człowiek tak bezwzględny, że nie zawaha się przed niczym, aby osiągnąć swój cel, i tym razem to być może wcale nie Pendergast będzie musiał postawić wszystko na jedną kartę, by wyjść z tej pułapki z życiem.

Powracamy do wątku Albana Pendergasta – syna agenta FBI i zarazem niesamowicie inteligentnego zabójcy. Nawet sam Pendergast nie dał rady go pokonać… a jednak komuś się to udało. Świadczą o tym zwłoki syna podrzucone pod rezydencję w głównego bohatera. Pendergast musi dowiedzieć się kto, dlaczego i jak zamordował jego, bądź co bądź, syna.

Błękitny Labirynt – recenzja

 

 

15KARMAZYNOWY BRZEG

Błaha sprawa kradzieży win prowadzi Pendergasta i Constance do nadmorskiej miejscowości Exmouth. Wygląda to bardziej na urlop nad morzem niż na ciężkie federalne śledztwo, ale… szybko okazuje się, że kradzież win to raczej zasłona dymna, a złodzieje mieli na oku zupełnie inny łup. W piwnicznej wnęce znajdował się ludzki szkielet i to on był właściwym celem kradzieży. Dlaczego ktoś miałby kraść stare i zapomniane szczątki? Kim był człowiek zamurowany w piwnicy? Co wspólnego z tym wszystkim mają zwłoki znalezione na trzęsawiskach i mroczna przeszłość miasteczka? Czy pradawna kolonia czarowników i wiedźm, wywodzących się z Salem, ciągle istnieje? Na te pytania będzie musiał odpowiedzieć Pendergast, mimo że lokalni stróże prawa nie zamierzają im niczego ułatwiać.

Karmazynowy Brzeg wydaje się książką oderwaną od głównej serii. Na szczęście tylko pozornie. Pendergast przyjmuje zlecenie wyśledzenia złodziei drogocennej kolekcji win i w tym celu udaje się do małego rybackiego miasteczka – Exmouth. Przygotuje się na mylenie tropów, zwroty akcji i cholernie zaskakujące zakończenie. Będzie się działo!

KARMAZYNOWY BRZEG – recenzja

 

16OBSYDIANOWA KOMNATA

Agent specjalny FBI A.X.L. Pendergast nie powrócił z ostatniej misji z Exmouth. Nikt nie wie, co się z nim stało, prawdopodobnie nie żyje. Zrozpaczona Constance, jego podopieczna, zaszywa się w tunelach i lochach ciągnących się pod nowojorską siedzibą Pendergasta.

Pilnuje jej Proctor, jego ochroniarz, a mimo to Constance zostaje porwana przez nieznanych sprawców. Proctor udaje się w karkołomny pościg za Constance i jej porywaczem, który prowadzi go przez pół świata. Ale w tej sprawie nic nie jest takie, jakim się na początku wydaje. I zanim Proctor odkryje prawdę, może być już za późno…

17MIASTO BEZKRESNEJ NOCY

Tym razem Pendergast działa ramię w ramię z przenikliwym detektywem Vincentem D’Agostą, który właśnie rozpoczyna dochodzenie w sprawie wyjątkowo brutalnego zabójstwa. Ofiarą jest młoda kobieta, córka wpływowego milionera, a morderca zabiera z miejsca zdarzenia jej odciętą głowę.

Wkrótce wychodzą na jaw kolejne zbrodnie, okazuje się też, że każda z ofiar miała coś do ukrycia. Czy w mieście grasuje seryjny morderca? Jaki może mieć motyw? Atmosfera wokół Pendergasta i D’Agosty gęstnieje, szefowie domagają się nowych tropów i wyjaśnień. Jednak odcięte głowy to nadal za mało, by połączyć ze sobą wszystkie morderstwa. I nikt nie spodziewa się, jaki będzie finał tej makabrycznej sprawy.

MIASTO BEZKRESNEJ NOCY – RECENZJA

 

18VERSES FOR THE DEAD

Polska premiera – 2020

 

Poprzedni artykułHAWKEYE TOM 1: ODMIENIONY |Jeff Lemire |Recenzja komiksu
Następny artykułJESSICA JONES |Sezon 3 |Recenzja serialu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

26 KOMENTARZE

  1. Jako fan kryminałów i sensacji nie mogłem odmówić sobie nowej części Preston&Child. Muszę przyznać, że autorzy nadal trzymają poziom. Świetnie napisana fabuła wciąga i intryguje już od samego początku czytania. Książka potrafi nieźle zaskoczyć zaskoczyć, dzięki czemu trzyma w napięciu przez cały czas. Kolejny plus to ciekawie wykreowani główni bohaterowie, dzięki którym lektura „Miasta Bezkresnej Nocy” mogłaby trwać w nieskończoność. Każdy kto lubi książki w tym klimacie, powinien zrobić sobie tę przyjemność i sięgnąć po książkę ;)

  2. Jako fan kryminałów i sensacji nie mogłem odmówić sobie nowej części Preston&Child. Muszę przyznać, że autorzy nadal trzymają poziom. Świetnie napisana fabuła wciąga i intryguje już od samego początku czytania. Książka potrafi nieźle zaskoczyć zaskoczyć, dzięki czemu trzyma w napięciu przez cały czas. Kolejny plus to ciekawie wykreowani główni bohaterowie, dzięki którym lektura „Miasta Bezkresnej Nocy” mogłaby trwać w nieskończoność. Każdy kto lubi książki w tym klimacie, powinien zrobić sobie tę przyjemność i sięgnąć po książkę ;)

  3. Czy coś wiadomo na temat premiery city od endless night w języku polskim ? Październik za nami, a ja w żadnej księgarni nie mogę znaleźć :(

  4. Rewelacyjny cykl, czytałam te ksiązki z wielką przyjemnością i polecałam znajomym, jeszcze przede mną „Obsydianowa Komnata”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.