Serial śledziłem od pierwszych zapowiedzi i mocno czekałem na jego polską premierę. Okazało się, że o licencję postarał się Canal+, więc usiedliśmy do seansu jak tylko pojawił się na platformie! Recenzja pierwszego sezonu serialu Yellowjackets.

19 miesięcy w dziczy

Seria
1. Yellowjackets Sezon 1
2. Yellowjackets Sezon 2
3. Yellowjackets Sezon 3 (2024)

Szkolna żeńska drużyna piłkarska Yellowjackets w 1996 roku wygrała mistrzostwa stanowe New Jersey i tym samym zapewniła sobie grę w mistrzostwach USA. Jednak podczas podróży na odbywający się w Seattle turniej samolot z piłkarkami rozbija się gdzieś w kanadyjskich lasach. Grupa, której udało się przeżyć katastrofę przeżyła w dziczy 19 miesięcy zanim została odnaleziona… Media żyły tymi wydarzeniami przez długi czas, ale nikt tak naprawdę nie wiedział co wydarzyło się w lasach. A ocalałe posługują się jedynie oficjalną wersją.

Dziś, 25 lat później, Shauna, Taissa, Nat i Misty, które szczęśliwie powróciły do domu stają w obliczu szantażu. Jedna z osób, którym udało się przeżyć umiera w niejasnych okolicznościach, a kobiety stają w obliczu szantażu. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy czego zdolne są tzw. Yellowjackets i czego musiały się dopuścić, aby przeżyć…

Kiedyś i dziś

Yellowjackets Sezon 1 hołduje popularnej ostatnimi laty narracji, gdzie akcja w przeszłości i teraźniejszości rozgrywa się równolegle. Oczywiście teraźniejszość od początku zdradza nam, które dziewczyny przeżyły wydarzenia z dziczy i jak wpłynęły one na ich dalsze losy. Twórcy w ciekawy sposób zderzają ze sobą oczekiwania licealistek z życiem po katastrofie. Dla przykładu, centralna postać serialu Shauna cieszy się, że dostała się na wymarzony uniwersytet, ale gdy przeskakujemy do roku 2021 okazuje się, że jest znudzoną, bezrobotną matką krnąbrnej córki. Takich kontrastów jest dużo, a twórcom udało się bezbłędnie pokazać wpływ jaki na bohaterki miały wydarzenia sprzed 25 laty.

Lepsza teraźniejszość

Jestem zaskoczony, że znacznie lepiej wypada wątek współczesny. Mamy tutaj naprawdę solidną fabułę, mocne zwroty akcji i bardzo interesujące bohaterki. Tego samego nie mogę powiedzieć o przeszłości. Choć prolog serialu zapowiada naprawdę szokujące akcje to zawarte w pierwszym sezonie Yellowjackets wydarzenia tego w ogóle nie potwierdzają. Mało tego, pierwsze tygodnie ocalałych to wielka sielanka. Mają pod dostatkiem jedzenia, szybko znajdują idealne schronienie, przeżywają młodzieżowe dramy, a nawet organizują sobie bal maturalny. Normalnie niczym letni obóz w lesie. Tempo narracji w przeszłości jest ślamazarne i jeśli drugi sezon utrzyma to słabiutkie tempo to wydarzenia z prologu zobaczymy w jakimś 5. sezonie.

Zbędny wątek nadprzyrodzony

Twórcy Yellowjackets po kilku odcinkach zaczynają nieśmiało wprowadzać wątek nadprzyrodzony.  Wątek, którego zupełnie nie ma w teraźniejszości, a który co raz śmielej poczyna sobie w retrospekcjach. Nie bardzo rozumiem skąd ten pomysł i co ma wnieść do serialu. Oczywiście są to takie lekkie wtrącenia, które w przyszłości mogą zostać racjonalnie wytłumaczone niemniej uważam, że to zupełnie niepotrzebny zabieg. Mam szczerą nadzieję, że w przyszłości serial od tego kompletnie odejdzie. Podobnie nieprzemyślanie wypada finał sezonu. Wygląda na to, że twórcy zdali sobie sprawę, że w pierwszej serii praktycznie nic nie wyjaśniono i na szybko dodano wydarzenie, które miało wstrząsnąć ocalałymi i widzami. Wyszło bardzo tandetnie i bardzo na siłę. Decyzja scenarzystów jest o tyle dziwna, że na samym początku sezonu sugerowali coś zupełnie innego.

Yellowjackets Sezon 1 – podsumowanie

A miało być tak pięknie. Pierwszy sezon Yellowjackets zaczyna się bardzo mocno, utrzymuje ten stan przez kilka odcinków, by w drugiej części 10-odcinkowej serii sukcesywnie obniżać loty. Sezon kończy się bez większych emocji za to z kilkoma głupotkami na sumieniu. Mnie utwierdził za to w przekonaniu, że ta formuła pasuje dużo bardziej do serii limitowanych aniżeli do historii rozłożonej na kilka sezonów. Co będzie dalej, zobaczymy prawdopodobnie za rok. Na ten moment takie 6/10.

Serial możecie obejrzeć na Canal+ Online

YELLOWJACKETS | SEZON 1
Yellowjackets

Description: Samolot z żeńską drużyną piłkarek rozbija się w ostępach Ontario. Licealistki muszą przetrwać w dziczy. Po 25 latach przyjdzie im raz jeszcze stawić czoła mrocznym wydarzeniom z przeszłości. Doceniony przez krytykę, rozgrywający się na dwóch płaszczyznach czasowych serial z pogranicza psychologicznego dreszczowca i horroru. W obsadzie m.in. charyzmatyczna Juliette Lewis.

Podsumowanie

A miało być tak pięknie. Pierwszy sezon Yellowjackets zaczyna się bardzo mocno, utrzymuje ten stan przez kilka odcinków, by w drugiej części 10-odcinkowej serii sukcesywnie obniżać loty. Sezon kończy się bez większych emocji za to z kilkoma głupotkami na sumieniu. Mnie utwierdził za to w przekonaniu, że ta formuła pasuje dużo bardziej do serii limitowanych aniżeli do historii rozłożonej na kilka sezonów. Co będzie dalej, zobaczymy prawdopodobnie za rok.

Overall
6/10
6/10
Poprzedni artykułWOJOWNICZE ŻÓŁWIE NINJA. ZMUTOWANY CHAOS w kinach w sierpniu 2023!
Następny artykułJURASSIC WORLD DOMINION 8 WRZEŚNIA NA BLU-RAY I 4K
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.