Wydarzenie Axis nie porywa, o tym mogliście przeczytać w mojej recenzji na początku tygodnia. Wraz z nim na polskim rynku pojawiły się dwa tie-iny, opowiadające o wydarzeniach mających miejsce podczas Axis. W dzisiejszej recenzji zajmę się pierwszym z nich, czyli Axis. Carnage i Hobgoblin.


Wydarzenie Axis składa się z:

 1. Uncanny Avengers Tom 5: Preludium do Axis
  2. Avengers i X-Men: Axis
  3. Axis. Carnage i Hobgoblin
  4. Deadpool Tom 8: Axis

Album składa się z trzech zeszytów Carnage i trzech zeszytów Hobgoblin. Są to dwie zupełnie autonomiczne opowieści, które łączy jedynie fakt, że antybohaterowie znaleźli się w polu rażenia zaklęcia inwersji w Axis. Carnage i Hobgoblin znalaźli się w grupie, którą zwerbował Mangneto. Potężny Onslaught chciał zniszczyć Ziemię, więc taka perspektywa zmobilizowała przestępców do stanięcia ramię w ramię z Avengers. X-Men i Inhumans. Gdy było już po wszystkich Carnage i Hobgoblin wrócili do swojego pokręconego życia, ale inwersja coś w nich zmieniła…

HOBGOBLIN

Roderick Kingsley jest cenionym projektantem mody. Dzięki swoim okrutnym metodom sprawił, że jego firma stała się światowym potentatem, a on sam za wszelką cenę chciał dbać o swój medialny wizerunek i bez względu na wszystko pozostać na szczycie. By niszczyć swoich rynkowych konkurentów Kingsley zmodyfikował stworzoną przez Normana Osborna formułę Green Goblina. Poprawiony przepis dał mu nadludzkie możliwości, a jednocześnie uchronił przed skutkami ubocznymi, czyli trawiącym umysł szaleństwem. W ten właśnie sposób powstał Hobgoblin, potężny i inteligentny wróg Spider-Mana.

Inwersja z Axis miała na niego nieco inny wpływ niż na Carnage’a. Kingsley zamiast stać się altruistą postanowił podporządkować się swojej chciwości i z marki Hobgoblina stworzyć kurę nosząca złote jaja. Zwykłych ludzi, którzy dołączyli do jego rozrastającego się grona wyznawców nagrodził kostiumami martwych lub emerytowanych superbohaterów oraz pozwolił wielu różnym osobom nazywać siebie Hobgoblinem, by ci następnie czynili dobre uczynki i tym samym zwiększali jego popularność. W międzyczasie zdecydował się wydać książki, komiksy i sprzedawać licencje na wszelkiego rodzaju gadżety związane z Hobgoblinem. A za kulisami tego wszystkiego zaczaił się jego śmiertelny wróg – Phil Urich…

Hobgoblin w gruncie rzeczy satyra. Satyra na współczesny świat, na rządzące nami korporacje, na wielkie marki będące obiektem pożądania milionów ludzi na całym świecie. Składająca się z trzech zeszytów opowieść ma swoje mocne momenty, jest kilka świetnych analogii do rzeczywistych wydarzeń, ale koniec końców to bardziej zbieranina anegdotek niż pełnoprawna, trzymająca w napięciu historia. W trakcie tej niezbyt długiej lektury zdążyłem się znudzić, co mówi samo za siebie.

CARNAGE

Cletus Kassady wychowywał się w patologicznej rodzinie, matka została zamordowana przez ojca, a ojciec dostał karę śmierci. Przejmująca opiekę nad chłopcem babcia również okazała się skłonną do przemocy sadystką. Po zamordowaniu babci, młody Cletus został wysłany do specjalnego ośrodka opieki skąd wkrótce uciekł. Doświadczenia z dzieciństwa zmieniły go w bezwzględnego mordercę. Po aresztowaniu czekał na swoją egzekucję, ale gdy po osadzonego z nim Eddiego Brocka przybył Venom, kosmiczny symbiot pozostawił swojego potomka (Czerwony Venom), który następnie zawładnął ciałem Kassady’ego. W ten sposób zrodził się Carnage, połączenie żądnego krwi symbiota z psychopatą.

Po inwersji Carnage odkrył w sobie potrzebę pomagania potrzebującym. Z dnia na dzień chciałby stać się „przyjaznym Carnage’em z sąsiedztwa”, ale niestety trudno o taką reputację, gdy nad głową wisi krzesło elektryczne, niezliczona ilość listów gończych i nakazów aresztowania oraz przynależność do niesławnej listy najbardziej zdeprawowanych przestępców na świecie. Szansa na naukę superbohaterskiego fachu przychodzi niespodziewanie, gdy w mieście pojawia się morderca żywiący się ludzkimi grzechami.

Rick Spears postanowił zabawić się formułą i zaoferował pełną czarnego humoru historyjkę szukającego właściwej drogi Carnage’a. Jego potyczki z małymi przestępcami i rabusiami banku są przekomiczne, a ich finał rozbraja. Bardzo podobało mi się tak lekkie podejście i nawet jeśli mamy kilka brutalnych scen to są one okraszone świetnymi komentarzami i nie sprawiają wrażenia, że to komiks tylko dla dorosłych. Troszkę krwi jest, ale bardziej wrażliwi nie muszą się bać. Carnage to bardzo udana opowieść, o wiele lepsza od historyjki Hobgoblina.


Axis. Carnage i Hobgoblin, czyli dwie zupełnie różne opowieści w jednym albumie. Obie są ciekawym uzupełnieniem Axis (rozgrywają się gdzieś pomiędzy zeszytami #3-5), ale z drugiej strony nie wnoszą zupełnie nic do uniwersum Marvela i nie są to historie, które musicie znać. Jeśli jednak lubicie czarny humor to dla samego Carnage’a warto zaopatrzyć się w swój egzemplarz.

6/10

Poprzedni artykułAVENGERS I X-MEN: AXIS |Rick Remender |Recenzja komiksu
Następny artykułEVERYTHING SUCKS! – Recenzja
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

15 KOMENTARZE

 1. You are looking for Free Backlinks then you came to the right place.

  We offering you a free trial to try out our link-building service.
  This can be used to link out to your website, inner page, google map, video, to any link you want to help power up and get more relevance too.

  We want to prove to you that our backlinks work and so we’re willing to prove it to you risk-free.
  Please create an account and then watch the video and submit your order details and let us help you get found online.
  FREE TEST HERE: https://zeep.ly/pKjOP?55997

 2. GET PROFESSIONALLY VIDEOS AT AFFORDABLE PRICES

  We offer professionally produced videos at affordable prices.
  Our videos have the look and feel of a high quality television commercial, complete with professional spokesperson, background, text,
  images, logos, music and of course, most importantly, your company’s contact information for your geeklife.pl.

  If you’re ready to reach more clients today, let us get to work on producing your company’s exclusive video.
  MORE INFO=> http://qejn39630.bloggerbags.com/8235122/get-videos-at-affordable-prices

 3. What an magnificent web site internet site. I like to assessment blog web-sites that educate and likewise thrill people. Your blog site internet site is a good looking piece of making. There are only a few authors that find out about crafting in addition to you are classified as the one particular among them. I also compose weblog sites on many distinct niches along with try and turn into an amazing author such as you. Beneath is my website web page concerning Physician On-contact. It is possible to inspect it and focus on it to tutorial me additionally. I enjoy if the thing is my website, overview in addition to give comments! Several thanks.

  http://spafitness55038.isblog.net/the-definitive-guide-to-dampfer-shop-16856955

 4. Hello

  YOU NEED QUALITY VISITORS FOR YOUR: geeklife.pl ?

  WE PROVIDE HIGH-QUALITY VISITORS WITH:
  – 100% safe for your site
  – real visitors with unique IPs. No bots, proxies, or datacenters
  – visitors from Search Engine (by keyword)
  – visitors from Social Media Sites (referrals)
  – visitors from any country you want (USA/UK/CA/EU…)
  – very low bounce rate
  – very long visit duration
  – multiple pages visited
  – tractable in google analytics
  – custom URL tracking provided
  – boost ranking in SERP, SEO, profit from CPM

  CLAIM YOUR 24 HOURS FREE TEST HERE=> ventfara@mail.com

  Thanks, Valencia Grabowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.