Daredevil autorstwa Briana Bendisa to małe arcydzieło. Przejmujący serię Ed Brubaker zaskakująco nie tylko utrzymał ten niesamowicie wysoki poziom, ale jeszcze bardziej rozwinął postać Diabła z Hell’s Kitchen. Sprawdźmy, co przygotował dla nas w piątym tomie Daredevil. Niesustraszony.

Album zaczynamy od pojedynczej historii. Milla Donovan, żona Matta opowiada o ich specyficznej miłości. Zeszyt okazuje się zgrabnym streszczeniem ich całej znajomości okraszonym komentarzem Milli. Dowiadujemy się, co myśli dziewczyna, gdy widzi kolejnego gangstera próbującego zabić Matta oraz jak znosi każdą noc, gdy Diabeł rusza na łowy. Świetne wprowadzenie do tego albumu

Daredevil Nieustraszony Tom 4
Daredevil Nieustraszony Tom 5
Daredevil Nieustraszony Tom 6

Pozostałe zeszyty opowiadają jedną, spójną historię. Matt spędził kawał czasu w więzieniu, następnie po Europie uganiał się za tajemniczą Lily, w wyniku czego Hell’s Kitchen zostało nieco zaniedbane. Przestępcy zaczęli się panoszyć, pojawiły się nowe gangi i nowi ich przywódcy. Co ciekawe wraz z prowadzeniem na rynek nowego narkotyku Melvin Potter, dawny Gladiator, wpada w szał i zabija atakujących go napastników. Po wszystkim zdaje się niczego nie pamiętać. Matt, przekonany o jego szczerości postanawia wziąć sprawę, mimo że będzie podsycać informacje, że niewidomy prawnik jest Daredevilem.

Mało tego, w mieście pojawia się ktoś, kto bardzo dobrze zna metody działania Daredevila i potrafi działać tak, by wyprowadzić go w pole. Do tej pory tylko Fisk prezentował tego typu finezję, ale jak wiadomo, Kingpina nie ma w USA. Nie mający zbytniego pomysłu na prowadzenie śledztwa Murdock działa po omacku i kompletnie gubi się w swoich działaniach, gdy jego żona zaczyna zachowywać się równie irracjonalnie co Melvin Potter. Daredevil traci nad sobą kontrolę!

Komiks kupicie w promocyjnej cenie w sklepie Egmontu

Podobnie jak tom czwarty, nowy album skupia się problemach osobistych Matta. Ścigany przez prasę, podejrzewany przez policję i tropiony przez gangsterów obrońca Nowego Jorku próbuje skupić się na swoich nocnych eskapadach, ale troska o najbliższych i złe decyzje sprowadzają na niego co raz to większe problemy. Ed Brubaker sprawił, że czytelnik widząc ciążące nad nim niebezpieczeństwa nie marzy o życiu superbohatera, a przewrotnie, zaczyna mu współczuć. To nie bajka typu „mam supermoce, pomagam potrzebującym i wszyscy mnie kochają”. Tutaj, jak nigdzie indziej, punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Każda akcja niesie reakcję, każde działanie ma swoje skutki. Dzięki sprytnym anegdotkom i wtrąceniom poznajemy, co o Daredevilu myślą postronni, co myślą zwykli policjanci mający nakaz aresztowania, a także jak działają szukający nowych intratnych biznesów gangsterzy. Oczywiście najważniejsze dla nas jest to, jak Matt sobie z tym wszystkim radzi. I tutaj znów muszę pochwalić Brubakera, który robi wszystko, by postawić Murdocka na skraju przysłowiowej przepaści, dowalić mu z każdej strony i sprawdzić, czy się z tego podniesie. Emocje, emocje i jeszcze raz emocje!

Daredevil. Nieustraszony Tom 5 to kolejny znakomikty album o człowieku nie znającym strachu. Doskonale rozwija postać Matta, a w miejsce kolejnych mordobić oferuje głębszy wgląd w psychikę głównego bohatera. Zdecydowanie polecam!

10/10

Poprzedni artykułMISSION: IMPOSSIBLE FALLOUT | Recenzja filmu
Następny artykułGOOD GIRLS |Sezon 1 |Recenzja serialu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.