Łasuch Tom 3

No i doszedłem do końca sagi Łasucha. Dwie pierwsze odsłony zachwyciły mnie światem, postaciami i bagażem emocjonalnym. Liczyłem, że wielki finał opowieści nie tylko im dorówna, ale też podniesie poprzeczkę. Recenzja komiksu Łasuch Tom 3.

Na album Łasuch Tom 3 składają się zeszyty #26-40. Scenariusz całości napisał Jeff Lemire. Lemire zilustrował też 12 z 15 zawartych tutaj zeszytów. Pozostałe trzy zeszyty składające się na opowieść Wypychacz zwierząt zilustrował Matt Kindt. W albumie znajdziemy także szkice oraz wywiad z autorem przeprowadzony przez Damona Lindelofa (m.in. serial Lost).

Wypychacz zwierząt

Seria Łasuch
1. Łasuch Tom 1
2. Łasuch Tom 2
3. Łasuch Tom 3
4. Łasuch. Powrót

Łasuch Tom 3 rozpoczyna nieoczkiwana historia. Opowieść Wypychacz zwierząt składa się z trzech zeszytów i zabiera nas niemal 100 lat w przeszłość. Śledzimy losy doktora Jamesa Thackera, który jest też narratorem. Thacker korzystając z pokaźnego rodzinnego majątku sfinansował morską ekspedycję na najdalej wysunięty na północ kraniec Alaski. Thacker wyruszył na Alaskę by odnaleźć swojego przyszłego szwagra Luisa Simpsona. Ten tuż przed zaplanowanym ślubem przełożył go o rok i dołączył do chrześcijańskiej misji niosącej wiarę w Chrystusa dzikim plemionom. Jednak kilka miesięcy temu Luis przestał się odzywać, a rodzina zakładała najgorsze. Thacker ma sprowadzić go z powrotem albo chociaż dowiedzieć się co stało się z uznanym lekarzem.

Jeśli czytaliście poprzednie tomy (musicie!) to na pewno żywiej zareagowaliście na słowo „Alaska”. Tak, za pomocą tej oderwanej od całości opowieści Jeff Lemire wyjaśnia sporą część tajemnicy towarzyszącej nam od pierwszego zeszytu. Skąd wziął się Gus i hybrydy w ogóle. Klimat historii przypomina nieco książkę Dana Simmonsa pt. Terror, która doczekała się następnie serialu o tym samym tytule. Najważniejsze jest jednak do jakich wniosków ta historia nas prowadzi.

Łasuch Tom 3

Wraz z kolejnymi zeszytami wracamy już do linii fabularnej Łasucha. Jepperd odszedł z tamy i zaszył się w lesie. Zrządzeniem losu poznaje nowego kompana, który w „dawnym świecie” również zawodowo grał w hokeja. Dwójka szybko poznaje prawdę o osobliwym mieszkańcu tamy Walterze i rusza po mieszkające tam dzieciaki. Kolejnym celem jest Alaska i odkrycie prawdy, ale tropem bohaterów podążą żądna zemsty przywódca milicji Abbot wraz ze swoją zgrają najemników i… Kolesiem.

Łasuch Tom 3 to finał, który powinien być przykładem dla każdego twórcy komiksów. Jeff Lemire wykłada wszystkie karty na stół i jeszcze mocniej podkręca ładunek emocjonalny. Trup ściele się gęsto, naprawdę gęsto. Nigdy nie wiemy czy dane starcie nie będzie ostatnim dla niektórych bohaterów. Bohaterów, których naprawdę nie da się nie lubić i na losie których nam zależy. Finał spełnia absolutnie wszystkie oczekiwania i dostarcza wszystkich odpowiedzi. Satysfakcjonujących, pozwalających spojrzeć na całość z innej perspektywy, odpowiedzi. Coś wyjątkowego!

I żyli długo…

Ostatni zeszyt będący epilogiem całej historii serwuje nam podróż przez życie Gusa. Dowiadujemy się pokrótce co wydarzyło się po wydarzeniach na Alasce, jak potoczyło się życie chłopca i… jak dobiegło końca. Jest to niesamowicie wzruszający rozdział, który nie wspaniale kończy sagę i jest czymś co należało się czytelnikom. Drażnią mnie półotwarte zakończenia, które zostawiają sobie furtki na ewentualne kontynuacje albo serwują niedopowiedzenia, by czytelnik zastanawiał się co wydarzyło się później. Łasuch robi to w mistrzowskim stylu.

Łasuch Tom 3 – podsumowanie

Nie mogło być inaczej. Łasuch Tom 3 to absolutnie genialne zakończenie równie niesamowitej sagi. Świat Jeffa Lemire mnie uwiódł, każdy rozdział czytałem z wypiekami na twarzy i nie mogłem zasnąć bez przeczytania kolejnych 2-3 zeszytów. Komiks nad komiksy, który musi znaleźć się na półce każdego fana gatunku. Cudo!

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułŁASUCH TOM 2 | Jeff Lemire | Recenzja komiksu
Następny artykułOBI-WAN KENOBI | Recenzja serialu Disney+
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.