Łasuch Tom 1

Trochę późno na imprezkę, ale powoli nadrabiam wszystkie większe zaległości. Dziś recenzja historii, której autorem jest Jeff Lemire znany z nietuzinkowych pomysłów i oryginalnych opowieści. Recenzja komiksu Łasuch Tom 1.

Recenzowany album Łasuch Tom 1 składa się z zeszytów #1-12 serii Sweeth Tooth. Album zawiera ponadto przedmowę aktora Michaela Sheena (Masters of Sex) oraz zestaw szkiców koncepcyjnych wraz z komentarzem twórców. Scenariusz napisał Jeff Lemire, który również odpowiada za rysunki. Kolory nałożył zaś José Villarrubia.

Łasuch Tom 1

Seria Łasuch
1. Łasuch Tom 1
2. Łasuch Tom 2
3. Łasuch Tom 3
4. Łasuch. Powrót

Niespełna 8 lat temu świat spustoszyła zaraza. Tajemnicza choroba zwana Przypadłością zabiła miliardy ludzi. Niedługo po wybuchu epidemii na świat zaczęły przychodzić dzieci-hybrydy. Z niewiadomych przyczyn noworodki miały cechy fizyczne zwierząt. I to zupełnie przypadkowych zwierząt. Jedni mają świński ryjek, inni kopyta, a jeszcze inni przypominają dzikie zwierzęta. Część potrafi mówić i logicznie myśleć, a część kieruje się zwierzęcym instynktem. Poziom zróżnicowania jest bardzo duży i nigdy nie wiadomo czy u danej osoby przeważają cechy ludzkie czy zwierzęce.

Taką właśnie hybrydą jest Gus, nasz główny bohater. Chłopiec ma poroże jelenia, ale pomijając ten jeden „szczegół” jest bardzo inteligentny, potrafiącym czytać młodzieńcem. Chłopak od urodzenia mieszka ze swoim ojcem w chatce pośrodku lasu w stanie Nebraska. Lasu, którego ojciec zabronił mu opuszczać. Bez względu na wszystko. Jednak wkrótce choroba dopada też ojca i Gus zostaje sam. Do czasu aż przypadkiem trafia na… Wielkoluda. Jepperd, wielki niczym Punisher (który był zresztą inspiracją Lemire’a) zabiera ze sobą chłopca w postapokaliptyczny świat. Świat pełen bezwzględności i nieuzasadnionej brutalności.

Droga czy The Last of Us?

Łasuch Tom 1 od samego początku przywodzi na myśl dwa wielkie dzieła. Pierwsze skojarzenie to książka Droga Cormaca McCarthy’ego, a drugie to epokowa gra Naughty Dog The Last of Us. Konstrukcja jest tutaj bardzo podobna i podobnie jak w wymienionych wielkich tytułach sprawdza się idealnie. Mamy tajemniczą zarazę, mamy pełny zła świat i mamy bezbronną istotę, nad którą czuwa pogodzony ze swoim losem twardziel. I choć fabuła w pewnym momencie odsłania nieco inne oblicze to całość czyta się niczym najlepszą powieść post apo. Przedstawiony świat jest przerażająco surowy i próżno szukać tutaj dobrych ludzi. Ci, którzy przeżyli robią wszystko co konieczne, aby utrzymać ten stan, a część tworzy własne enklawy i ugrupowania wyznające te same, bądź co bądź, wartości. Strasznie to mocne i tak samo dobre!

Łasuch Tom 1 – podsumowanie

Być może jest kilku komiksiarzy, którzy nie czytali tej serii Jeffa Lemire. Łasuch Tom 1 to ukryta pod niepozornym tytułem bardzo mocna i chwytająca za serce historia. To komiks, przy którym bardzo łatwo uronić łzę i przy którym nieustannie trzymam kciuki za Gusa i jego grupkę przyjaciół niedoli. Wspaniały komiks!

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułJOKER / HARLEY: ZABÓJCZY UMYSŁ | Kami Garcia | Recenzja komiksu DC Black Label
Następny artykułUNCANNY X-MEN TOM 2: CYCLOPS I WOLVERINE | Recenzja komiksu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.