Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości

Trzeci, finałowy tom miniserii DC zebranej pod wspólnym tytułem Stan Przyszłości. Po tomach poświęconych Batmanowi i Supermanowi czas na pozostałych członków Justice League. Recenzja komiksu Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach:

 • Future State: Wonder Woman #1-2 – scenariusz i rysunki Jöelle Jones, kolory Jordie Bellaire
 • Future State: The Flash #1-2 – scenariusz Brandon Vietti, rysunki Dale Eaglesham, Brandon Peterson, Will Conrad, kolory Mike Atiyeh
 • Future State: Aquaman #1-2 – scenariusz Brandon Thomas, rysunki Daniel Sampere, kolory Adriano Lucas
 • Future State: Justice League Dark #1-2 – scenariusz Ram V, rysunki Marcio Tanaka, kolory Marcelo Maiolo
 • Future State: Justice League #1-2 – scenariusz Joshua Williamson, rysunki Robson Rocha, kolory Romuld Fajardo jr.

Stan Przyszłości. Wonder Woman

Album Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości otwiera historia nowej Wonder Woman. Pod nieobecność Diany miano Wonder Woman, obrońcyni ludzi przed magicznymi zagrożeniami przejęła młodziutka Yara Flor. Yara rusza do Zaświaty, by uwolnić z rąk Hadesa jedną z amazońskich sióstr.

Nie ma co ukrywać, że przedstawienie czytelnikom Yary wypada bardzo słabo. Jöelle Jones wykorzystała w swojej historii postaci z greckiej mitologii, które na dobrą sprawę kradną show nowej bohaterce. Aportujący Cerber, szukanie kasy dla Charona czy pertraktacje z Hadesem i Persefoną – wszystko to już gdzieś widzieliśmy w filmach, animacjach czy grach. W efekcie Yara nie ma czasu, by nam się odpowiednio przedstawić. Szkoda.

Stan Przyszłości. Flash

W przypadku Flasha Brandon Vietti idzie zupełnie inną drogą. Barry Allen wraz z poprzednimi Flashami utracił Moc Prędkości. Pozbawieni swoich zdolności bohaterowie muszą zmierzyć się z największych zagrożeniem w ich życiu. Wally West został opętany przez nieznane siły i stanowi śmiertelne zagrożenie dla każdego kto stanie na jego drodze. Barry korzystając z broni swoich przeciwników próbuje powstrzymać Kid Flasha i jednocześnie uratować swojego przyjaciela…

Druga historia albumu Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości na szczęście dowozi. O ile mniej lub bardziej orientujecie się w historii Flasha. Przewija się tutaj cała masa postaci, których czekają bardzo ciężkie chwile. Historia nie jest bardzo poważna, bohaterowie umierają, a Barry musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy bez względu na koszty zrobi wszystko, by ratować przyjaciela czy może dla większego dobra złamie swoje zasady… Bardzo mi się podobało!

Stan Przyszłości. Aquaman

Trzecie rozdział albumu Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości to kolejna zmiana klimatu. Przenosimy się do Oceanu w czasy, gdy tytuł Aquamana przejął Jackson Hyde. Jackson to syn Czarnej Manty i, jak wiemy z Odrodzenia DC, protegowany Arthura Curry’ego. Wraz z Andy, córką Arthura i Mery, wpada w przywołany międzywymiarowy wir, gdzie dostaje się do niewoli. Spędzając w więzieniu kilka lat nie zdaje sobie sprawy, że Andy przeżyła starcie ze stworami i cały czas szuka przyjaciela.

Andy pojawiła się już w albumie DC Comics Pokolenia, więc nie jest to zupełnie nowa postać. Jednak tym razem poznajemy ją znacznie lepiej. Dziewczyna dysponuje niesamowitymi zdolnościami i bardzo chciałbym zobaczyć jakąś regularną serię poświęconą tylko jej przygodom. Przedstawienie Yary Flor zostało totalnie skopane za to Andy sprawia, że zaraz po zakończeniu zacząłem za nią tęsknić. I tym powinien być cały Stan Przyszłości.

Stan Przyszłości. Mroczna Liga Sprawiedliwości

Doszliśmy do… przedostatniej części komiksu Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości. W opisie na okładce nie znalazła się informacja, że album zawiera też historię Mrocznej Ligii Sprawiedliwości (Justice League Dark). Nie bardzo wiem, dlaczego, ale w każdym z trzech albumów Future State znalazły się opowieści niewyszczególnione w opisie. Dziwne, ale może jest w tym jakaś metoda. Mniejsza o większość, do rzeczy.

Zatanna oraz opętany przez Etrigana Detektyw Szympans w zniszczonym świecie próbują odnaleźć i zwerbować dawnych towarzyszy. Sklecona na prędce drużyna musi powstrzymać władającego potężną magią Merlina i jego brutalnych popleczników. Co kombinuje John Constantine i gdzie podziewa się Doktor Fate?

Nie mam do czego się przyczepić. Historia jest krwawa, pełna fabularnych niespodzianek i znakomitych postaci. Szczególnie przypadł mi do gustu zdecydowany i jak zwykle trzeźwo myślący Bobo oraz towarzyszący mu demon Etrigan. Ten drugi sporo wnosi do historii i pokazuje, że potrafi nieco więcej niż wygłaszanie rymowanych treści. Jest naprawdę dobrze!

Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości

Seria Stan Przyszłości:

1. Stan Przyszłości. Batman
2. Stan Przyszłości. Superman
3. Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości

Ostatnia część to historia tytułowej Ligii Sprawiedliwości. Jon Kent jako Superman, nowy Batman, Yara Flor jako Wonder Woman, Andy jako Aquawoman, nowa Zielona Latarnia oraz pochodząca z innego wszechświata Flash. Po bliżej nieokreślonej tragedii jaka spotkała oryginalną Ligę nowa grupa zdecydowała, że nie będzie mieszać życia prywatnego z „pracą”. Bohaterowie nie znają swoich tożsamości (oprócz tych oczywistych) i nie spoufalają się ze sobą. I właśnie z tego powodu zostają błyskawicznie pokonani i uwięzieni przez tajemniczych dublerów, którzy chcą w ten sposób przejąć władzę na Ziemii…

Ostatnia historia komiksu Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości okazuje się tą najlepszą. Szczerze nie miałbym nic przeciwko, gdyby wszystkie 10 zeszytów albumu opowiadało tę samą historię z dodatkowymi wątkami dla poszczególnych bohaterów. Są emocje, są zwroty akcji, są konkretne pojedynki. Ponadto dwa zeszyty skupiające się na całej drużynie robią więcej dla samej Yary Flor niż poświęcone jej dwa otwierające komiks. Bardzo duży potencjał!

Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości – podsumowanie

Ostatecznie jest to najlepszy z trzech komiksów Future State. Stan Przyszłości. Liga Sprawiedliwości po słabym początku z nową Wonder Woman łapie wiatr w żagle i z każdą kolejną opowieścią rozkręca się co raz mocniej. Znakomita Aquawoman, bardzo emocjonalny Flash, Mroczna Liga Sprawiedliwości i odmłodzona Liga to bardzo udane zeszyty i mam szczerą nadzieję, że przynajmniej część tych wątków znajdzie swoją kontynuację w przyszłości DC.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

 • FABUŁA - /10
  0/10
 • RYSUNKI - /10
  0/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
  0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.