Nie ukrywam, że czekałem na ten film od kiedy tylko dowiedziałem się, że Netflix przejął prawa do marki i zamówił kontynuacje (tak, dwie za 469 milionów dolarów). Na noże to fantastyczna rozrywka w stylu klasyków Agathy Christie, co jest doskonałą propozycją na wieczór we dwoje. Jak wypada sequel? Recenzja filmu Glass Onion.

Oryginalny tytuł produkcji to Glass Onion: A Knives Out Mystery, co w Polsce zostało koślawo przełożone na Glass Onion: Film z serii „Na Noże”. Zostanę przy samym Glass Onion. Produkcja na papierze jest sequelem, natomiast nie kontynuuje historii z pierwszego filmu i nie ma z nim nic wspólnego. Powraca jedynie detektyw Benoit Blanc, który zostaje uwikłany w kolejną bardzo zagadkową zbrodnię. Ale po kolei.

Glass Onion

Benoit Blanc (Daniel Craig) trafia na prywatną grecką wyspę miliardera Milesa Brona (Edward Norton). Bron zaprosił grupę związanych z nim popularnych i wpływowych ludzi na weekend w celu wzięcia udziału w wymyślnej zabawie przygotowanej przez ekscentryka. Co robi wśród nich Blanc? Dowiecie się z filmu. Zabawa przeradza się w śledztwo Blanca, gdy jeden z gości umiera i wszystko wskazuje na zabójstwo. Detektyw musi połączyć poszlaki i wytypować sprawcę z grona barwnej grupy podejrzanych.

Zabawa konwencją

W filmie Glass Onion obok wspomnianych Daniela Craiga i Edwarda Nortona występują Janelle Monáe, Kathryn Hahn, Dave Bautista, Jessica Henwick, Kate Hudson, Madelyn Kline oraz Leslie Odom jr. Za scenariusz i reżyserię odpowiada twórca pierwszego filmu Rian Johnson. I od samego początku widać, że Johnson próbuje innego podejścia. Fabuła rozwijana jest bez pośpiechu i na dobrą sprawę dopiero po około godzinie dochodzi do przełomowych zdarzeń. Pierwsze 60 minut służy odpowiedniemu przedstawieniu poszczególnych postaci, ich relacji i zależności. Gdy klimat się zagęszcza w zasadzie znamy wszystkie najważniejsze informacje o każdym z bohaterów / podejrzanych. Tym samym możemy zaczynać własne śledztwo. A to zawsze bawi.

Mam jednak problem z drugim aktem filmu. W celu nakreślenia nam motywów Johnson serwuje półgodzinną retrospekcję ukazującą akcję z zupełnie innej perspektywy. Z fabularnego punktu widzenia ma to wiele sensu, ale cała sekwencja jest zdecydowanie za długa przez co film zaczyna usypiać. Po godzinnym wstępie mamy półgodzinną retrospekcję. Można było to znacznie sprawniej rozplanować, a tak seans musieliśmy rozłożyć sobie na dwa wieczory. Finał Glass Onion, choć mocno naciągany i znacznie bardziej rozbuchany niż w pierwszej części, nieco to wszystko rekompensuje. Podobało mi się rozwiązanie zagadki, podobały mi się szarże pewnych postaci i bardzo spodobał mi się wyluzowany Daniel Craig.

Glass Onion – podsumowanie

Spodziewałem się czegoś lepszego. Glass Onion to tylko niezły film, który fajnie bawi się konwencją murder mystery, ale miejscowe dłużyzny potrafią uśpić i skutecznie odrzucić od telewizora. Jako całość jest to takie spoko / 10, ale mogłoby być znacznie lepiej. Niestety.

Film obejrzycie na platformie Netflix

Mogło być lepiej
Glass Onion

Movie title: GLASS ONION. FILM Z SERII NA NOŻE

Movie description: W drugiej części filmu "Na noże" detektyw Benoit Blanc udaje się do Grecji, aby rozwikłać zagadkę morderstwa i wytypować sprawcę z barwnego grona podejrzanych.

Date published: 21 December 2022

Country: USA

Duration: 140 minut

Author: Rian Johnson

Director(s): Rian Johnson

Actor(s): Daniel Craig, Edward Norton, Janelle Monáe, Kathryn Hahn, Leslie Odom jr, Kate Hudson, Dave Bautista, Jessica Henwick, Madelyn Cline

Genre: Kryminał, "who dunnit"

  • FABUŁA - 75
  • EMOCJE - 65
  • ORYGINALNOŚĆ - 80
Overall
73

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.