Śmierć Chadwicka Bosemana wstrząsnęła światem kina i zdruzgotała fanów Kinowego Uniwersum Marvela. Jednocześnie znajdujący się już w produkcji sequel Czarnej Pantery stał się jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji Marvela. Film debiutuje właśnie na fizycznych nośnikach i czas przyjrzeć się mu bliżej. Recenzja wydania Blu-Ray filmu Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu.

T’Challa już nie wróci

Tytuł filmu to oczywiście hołd zarówno dla T’Challi, jak i odgrywającego tę rolę Chadwicka Bosemana. Aktor zmarł w sierpniu 2020 roku po wieloletniej walce z nowotworem. Scenariusz sequela Czarnej Pantery miał skupić się na relacji T’Challi z jego synem, ale po śmierci aktora przebudowano cały film. Marvel nie zdecydował się na obsadzenie w tej roli innego aktora. W przypadku filmów Marvela recastu doczekało się zaledwie kilka postaci. Mark Ruffalo zastąpił Edwarda Nortona w roli Bruce’a Bannera / Hulka, Don Cheadle zastąpił Terrence’a Howarda w roli Jamesa Rhodesa / War Machine, a ostatnio Harrison Ford przejął rolę Thaddeusa Rossa po śmierci Williama Hurta.

Czy Marvel również i tutaj powinien sięgnąć po innego aktora? Moim zdaniem nie. Bogactwo postaci Marvela pozwala na to, by„zarezerować” czołowe postaci wybranym pierwotnie aktorom. Sam Wilson sprawdzi się jako Kapitan Ameryka, natomiast nie wyobrażam sobie kogoś innego w roli Steve’a Rogersa. Tak samo Robert Downey jr. to Tony Stark i każde nowe podejście do tej postaci będzie z góry skazane na porażkę. Niektórzy powiedzieliby, że przecież w filmach DC co chwila dochodzi do restartów i angażu nowych aktorów do ikonicznych ról wydawnictwa. To prawda, natomiast Kinowe Uniwersum Marvela budowane jest już od 15 lat i jest w zupełnie innym miejscu niż konkurencja.

Wakanda w moim sercu

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu pokazuje Królestwo Wakandy pozbawione nie tylko swojego króla, ale też obrońcy. Pamiętajmy, że zioło-serce zostało zniszczone przez Killmongera, a tylko ono było zdolne „stworzyć” nową Czarną Panterę. Podczas, gdy mieszkańcy próbują uporać się z wyborem nowego władcy / władczyni świat co raz śmielej wyciąga rękę po Wibranium. Najpotężniejszy z dostępnych na Ziemii metali znacznie zwiększy potęgę każdego, kto położy na nim łapy. Po bezowocnym negocjacjach z Wakandą mocarstwa szukają go na własną rękę. Gdy trafiają na nieznane dotąd złoża… zostają zaatakowani przez niebiesko-skórych wojowników prowadzonych przez człowieka nazywającego siebie Namorem. Namor obwiniający Wakandę o pokazanie światu Vibranium stawia królowej Ramondzie ultimatum. Albo przekaże naukowca odpowiedzialnego za stworzenie detektora metalu albo zaatakuje Wakandę…

Piękny hołd i… niepotrzebne wątki

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu jest filmem trwającym ponad dwie i pół godziny. W tym czasie dostajemy całą masę wątków, których część mogłaby zostać zupełnie wycięta. Pierwsza część filmu jest pięknym hołdem jednocześnie dla T’Challi i Chadwicka Bosemana. Sceny są niezwykle wzruszające i okraszone poruszającą muzyką. Ryan Coogler wspaniale to rozwiązał.

Dalej robi się już różnie. Cały wątek Everetta K. Rossa jest na dobrą sprawę niepotrzebny. Uwielbiam Martina Freemana, a w pierwszym filmie postać Rossa była prawdziwą perełką. Tym razem się to po prostu nie sprawdza. Jego wątek został dodany na siłę i nie wnosi zbyt wiele do całości. Podobnie wygląda sprawa z Riri Williams. Jest to oficjalny debiut Ironheart w Kinowym Uniwersum Marvela, ale coś tu nie działa. Fabuła wpisuje Riri w oś wydarzeń, do których dziewczyna po prostu nie pasuje. Komiksowa Riri nie ma zbyt wiele wspólnego z Wakandą i widać to też w filmie. Wygląda na to, że scenarzyści dostali jasne zadanie dodatkowe od Kevina Feige i musieli znaleźć miejsce dla tej dwójki. Nie zapominajmy, bowiem, że Everett K. Ross pojawi się w serialu Secret Invasion, a Riri Williams (Dominique Thorne) w serialu Ironheart.

Namor

Największe emocje wzbudziła zapowiedź Namora. Pierwsze przecieki pokazały, że kinowe wcielenie Sub-Marinera będzie znacznie odbiegać od komiksowej inkarnacji. Zakładam, że decyzja była spowodowana ewentualnym podobieństwem postaci i jego świata do Aquamana. Z tego też powodu Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu Namor i jego ludzie prezentują lud  zamieszkujący Talokan – mityczny aztecki raj. Skorzystano tutaj z bogactwa kulturowego Mezoameryki i stworzono cudownie prezentującą się nację. Lud Talokan dysponuje zdolnościami i technologią zbliżoną do komiksowych Atlantów, więc nie ma to żadnego wpływu na odbiór przez fanów komiksów. Namor i jego lud po tym filmie zasłużyli sobie na solowy film rozgrywający się tylko w ich Królestwie i najlepiej w przeszłości. Czekam na zapowiedź panie Kevinie!

DODATKI SPECJALNE

Na płycie Blu-Ray znalazł się, można powiedzieć, standardowy zestaw dodatków filmów Marvela.

Envisioning Two Worlds / Dwa Światy (10:55). Pierwszy materiał skupia się na scenografii dwóch obecnych w filmie światów. W pierwszej jego części widzimy nowe lokacje Wakandy, nowe projekty kostiumów, zbroje i tak dalej. Druga część dotyczy oczywiście Królestwa Talokan inspirowanego kulturami Mezoameryki. Znalazło się tutaj naprawdę dużo scen zdradzających tajniki kręcenia filmu. Fajne, fajne.

Passing  the Mantle / Dziedzictwo (5:50). Dodatek opowiada o wpływie jaki na film miała śmierć Chadwicka Bosemana i filmowego T’Challi. Skąd decyzja o wysunięciu na pierwszy plan Shuri i wprowadzeniu postaci Riri Williams.
Gag Reel / Gagi (2:28)
. Klasyk klasyków. Zabawny miks wpadek i nieudanych scen.

Deleted Scenes / Sceny niewykorzystane (10:11). Jak w każdym filmie twórcy podczas montażu decydują się na usunięcie części scen, a część zmieniają przez dokrętki. W tym materiale obejrzycie cztery, trwające łącznie 10 minut sceny, które nie załapały się do filmu. Co ciekawe co najmniej dwie z nich pokazują wątki, które w ogóle nie zostały poruszone w filmie.

Film z komentarzem. Jeśli nie straszny wam język angielski możecie obejrzeć cały film z komentarzem Ryana Cooglera, Joe Roberta Cole’a oraz Autumn Durald Arkapaw.

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu – podsumowanie

Wraz z filmem Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu  kończymy 4. Fazę Kinowego Uniwersum Marvela. Dotychczasowe filmy i seriale tej fazy wprowadziły masę nowych postaci, co nie ominęło również produkcji Ryana Cooglera. Mimo całej sympatii do Riri Williams (i tej filmowej i komiksowej) nie da się uciec od wrażenia, że to postać dodana na siłę. Obecność bohaterki z zewnątrz zaburza fabułę, w której centrum powinien być konflikt Talokan z Wakandą. Na szczęście Królestwo Namora zostało przedstawione cudownie, a hołd oddany Chadwickowi Bosemanowi wielokrotnie chwyta za serce!

Egzemplarz do recenzji dostarczył dystrybutor firma Galapagos

Żegnaj Królu
CZARNA PANTERA: WAKANDA W MOIM SERCU 9 lutego na Blu-Ray i DVD

Movie title: CZARNA PANTERA: WAKANDA W MOIM SERCU

Movie description: Po śmierci króla T'Challi królowa Ramonda, Shuri, M'Baku, Okoye i Dora Milaje stają w obronie swojej ojczyzny przed interwencją światowych mocarstw. Mieszkańcy Wakandy łączą siły z War Dog Nakią i Everettem Rossem, by wyznaczyć nowy kierunek dla swojego królestwa.

Date published: 9 February 2023

Country: USA

Duration: 162 minuty

Author: Ryan Coogler, Joe Robert Cole

Director(s): Ryan Coogler

Actor(s): Letitia Wright, Angela Bassett, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Dominique Thorne

Genre: Superhero

  • FABUŁA
  • EFEKTY SPECJALNE
  • CHARAKTERYZACJA

Podsumowanie

Wraz z filmem Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu  kończymy 4. Fazę Kinowego Uniwersum Marvela. Dotychczasowe filmy i seriale tej fazy wprowadziły masę nowych postaci, co nie ominęło również produkcji Ryana Cooglera. Mimo całej sympatii do Riri Williams (i tej filmowej i komiksowej) nie da się uciec od wrażenia, że to postać dodana na siłę. Obecność bohaterki z zewnątrz zaburza fabułę, w której centrum powinien być konflikt Talokan z Wakandą. Na szczęście Królestwo Namora zostało przedstawione cudownie, a hołd oddany Chadwickowi Bosemanowi wielokrotnie chwyta za serce!

Overall
3.8

Pros

+ Namor
+ Królestwo Talokan
+ Piękny hołd dla Chadwicka Bosemana
+ Większy wątek Okoye

Cons

– Niepotrzebny wątek Everetta Rossa
– Riri Williams dodana niestety na siłę

Poprzedni artykułTOŃ | Joe Hill | Hill House | Recenzja komiksu DC Black Label
Następny artykułTEDI I SZMARAGDOWA TABLICA 9 MARCA NA DVD!
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.